Μοιράζονται την κορυφή Γκραβελίν και Μονακό

2016-01-17T21:36:54+00:00 2016-01-17T21:36:54+00:00.

17/Jan/16 21:36

Η εκπληκτική εμφάνιση του Τζόσεφ Τραπαντί, βοήθησε τη Σολέ (6-11) να σκοράρει 29 πόντους στην τελευταία περίοδο και να επικρατήσει της Λε Μαν εκτός έδρας. Ακόμα μία ήττα γνώρισε η Λιμόζ, αυτή τη φορά από την Μονακό…

Η εκπληκτική εμφάνιση του Τζόσεφ Τραπαντί, βοήθησε τη Σολέ (6-11) να σκοράρει 29 πόντους στην τελευταία περίοδο και να επικρατήσει της Λε Μαν εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, ή τουλάχιστον αυτό πίστευαν, στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στο τέλος έπαθαν επιθετικό “μπλακ άουτ”, με αποτέλεσμα να πέσουν θύμα έκπληξης.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Λε Μαν (12-5) έχασε την ευκαιρία να ολοκληρώσει την αγωνιστική μόνη τρίτη στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ το ίδιο συνέβη και με τη Βιλερμάν (12-5), η οποία ηττήθηκε από την σαφώς ανώτερη Γκραβελίν (13-4).

Η ομάδα του Μονσό μοιράζεται πλέον την κορυφή με τη Μονακό (13-4) η οποία εξέθεσε για ακόμα μία φορά τη φετινή σεζόν την προβληματική Λιμόζ (8-9). Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν αποτέλεσε κάποια ιδιαίτερη έκπληξη. Κανένα από τα αστέρια της Λιμόζ δεν κατάφερε να ξεχωρίσει, την ώρα που οι Αντριάν Ουτέρ και Άαρον Σελ βρέθηκαν σε σπουδαίο βράδυ.

Οι Ναντέρ (11-6) και Στρασμπούργκ (11-6) συγκατοικούν στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ορλεάν (8-9) μετά την εκτός έδρας νίκη πλησίασε και άλλο τις θέσεις που οδηγούν στα playoffs.

ProA 2015-16 – 17th Day

Antibes (Akil Mitchel 23 points, 12 rebounds) – Rouen: 87 – 81
Paris Levallois – Nancy (Steed Tchicamboud 21 points, 12 assists): 75 – 91
Gravelines Dunkerque (Marcus Dove 12 points, 9 rebounds) – Lyon  Villeurbanne: 79 – 63
Monaco (Adrian Uter 24 points, 5 rebounds) – Limoges: 79 – 67
Le Havre – Pau Lacq Orthez (22 points, 11 assists): 78 – 85
Le Mans – Cholet (Joseph Trapani 35 points, 8 rebounds): 69 – 79
Chalon Reims – Orleans (Marcelous Sommerville 18 points, 10 rebounds): 69 – 73
Chalone Saone – Nanterre (Mykal Riley 21 points, 8 rebounds 6 assists): 94 – 100
Strasbourg (Romain Duport 14 points, 9 rebounds) – Dijon: 71 – 54