Τουρκία: Ο Ουίλτζερ κέρδισε τον… Λοτζέσκι!

2020-02-08T19:43:19+00:00 2020-02-08T19:43:19+00:00.

08/Feb/20 19:43

Σε μία σκληρή αναμέτρηση που οι άμυνες πρωταγωνίστησαν για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας η Τουρκ Τέλεκομ του Κάιλ Ουίλτζερ κέρδισε με 68-67 την Τόφας του Ματ Λοτζέσκι.

Από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ο ρυθμός ιδιαίτερα χαμηλός με την Τόφας να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά τους ενός πόντους (30-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και η αστοχία είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, με τους φιλοξενούμενους πάντως να παραμένουν μπροστά με 45-44.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Τουρκ Τέλεκομ του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού κατάφερε με μεγάλα σουτ στο φινάλε να πάρει την πολυπόθητη νίκη με 68-67 και παραμένει σε τροχιά playoffs με ρεκόρ 9-10.

Να τονιστεί πως η Τουρκ Τέλεκομ είναι μία από τις υποψήφιες αντιπάλους του Περιστερίου στην πρώτη φάση των playoffs του Basketball Champions League με την κλήρωση να γίνεται στις 18/2!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ουίλτζερ που σε 33 λεπτά είχε 15 πόντους με 6/16 σουτ, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπαϊγκούλ με ισάριθμους πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για την ηττημένη Τόφας που είναι τρίτη στην βαθμολογία ο Ματ Λοτζέσκι είχε 12 πόντους (5/9 σουτ), 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά παρουσίας στο παρκέ.

*Ο Ράιον Μπράουν ήταν εκτός δωδεκάδας για την Τόφας.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 29-30, 44-45, 68-67.