Νταρουσάφακα: “Σόκαρε” την Εφές και… προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου! (videos)

2020-02-11T19:00:28+00:00 2020-02-11T19:00:28+00:00.

11/Feb/20 19:00

Η Νταρουσάφακα πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη-πρόκριση στο Κύπελλο Τουρκίας, αφού απέκλεισε στον πρώτο προημιτελικό την “πληγωμένη” από τους τραυματισμούς Αναντολού Εφές με 81-71.

Από το πρώτο μέρος ο προημιτελικός ήταν ντέρμπι με την Εφές που αγωνιζόταν χωρίς τον τραυματία Μίτσιτς και από κάποιο σημείο και μετά χωρίς τον επίσης τραυματία Λάρκιν, προηγήθηκε στο σκορ με 39-38 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα έπαιξε καταπληκτική άμυνα και δεχόμενη μόλις 10 πόντους προηγήθηκε με 58-49 και έγινε το μεγάλο φαβορί.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο μπορεί η Εφές να ισοφάρισε σε 66-66 όμως με ένα επιμέρους σκορ 15-5 και μεγάλα καλάθια από τον Μπράουν Ραμίρεζ η Νταρουσάφακα πήγε την τεράστια νίκη-πρόκριση με 81-71.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπράουν Ραμίρεζ με 22 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Χάμιλτον με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τζόουνς με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν που αποβλήθηκε προσπάθησαν ο Σίμον με 22 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Μπομπουά με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Πλέον η νικήτρια Νταρουσάφακα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας τον νικητή του ζευγαριού (11/2) Γαλατασαράι του Ζακ Όγκουστ και της Τόφας των Ματ Λοτζέσκι και Ράιον Μπράουν.