Τουρκ Τέλεκομ: Ο Ουίλτζερ την οδήγησε στα ημιτελικά του Κυπέλλου! (videos)

2020-02-12T19:19:07+00:00 2020-02-12T20:30:21+00:00.

12/Feb/20 19:19

Η Τουρκ Τέλεκομ με πρωταγωνιστή τον Κάιλ Ουίλτζερ κέρδισε στην έδρα της την Καρσίγιακα με 62-56 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας.

Από το πρώτο μέρος ο ρυθμός στον προημιτελικό ήταν ιδιαίτερα χαμηλός και οι δύο ομάδες λόγω της κακής τους επίθεσης πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 27-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου ντέρμπι μπορεί η άμυνα της Τουρκ Τέλεκομ να ήταν και πάλι καλή αλλά χρειαζόταν να κάνει την υπέρβαση επιθετικά σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι. Τελικά ο Κάιλ Ουίλτζερ και οι συμπαίκτες του πανηγύρισαν την μεγάλη πρόκριση με 62-56 σκοράροντας 35 πόντους σε 20′ λεπτά.

Φυσικά κορυφαίος ήταν ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού με 15 πόντους (7/15 σουτ), 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ σημαντική δουλειά έκανε και ο Φαλ με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.