Φενερμπαχτσέ: Αγχωτική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου! (videos)

2020-02-14T20:44:00+00:00 2020-02-15T03:18:01+00:00.

14/Feb/20 20:44

Η Φενερμπαχτσέ παρότι δυσκολεύτηκε πολύ στον ημιτελικό του Κυπέλλου από την Τουρκ Τέλεκομ του Κάιλ Ουίλτζερ τελικά κέρδισε με 83-81 και πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ημιτελικός είχε εξαιρετικό ρυθμό και η Τουρκ Τέλεκομ ούσα ιδιαίτερα εύστοχη στα τρίποντα πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 48-44.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι καλά κρατούσε με την Τουρκ Τέλεκομ, όμως να μην μπορεί να αντέξει στην αντεπίθεση της Φενέρ, η οποία προσπέρασε στο σκορ και κατάφερε να διατηρήσει ένα – έστω και ισχνό προβάδισμα – για να μπει στην τελευταία περίοδο ούσα μπροστά με με 69-68.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο πραγματικά το άγχος και των δύο ομάδων ήταν έντονο και έκαναν 4′ λεπτά να σκοράρουν. Τελικά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς χάρη σε 2/2 βολές του Ντε Κολό με το υπέρ της προβάδισμα στο 79-78 προηγήθηκε με 81-78 στα 27′ και στο φινάλε πανηγύρισε την νίκη-πρόκριση στον τελικό με 83-81 εκεί όπου και θα αντιμετωπίσει την Νταρουσάφακα (16/2).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντε Κολό με 19 πόντους, ο Κάλινιτς με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Βέσελι με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Κώστας Σλούκας σε 32′ λεπτά συμμετοχής είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την Τουρκ Τέλεκομ ο Κάιλ Ουίλτζερ αγωνίστηκε για 32′ λεπτά στον ημιτελικό και είχε 10 πόντους με 4/14 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.