Φενέρ: Γλίτωσε ΤΗΝ “αυτοκτονία” πριν τον Παναθηναϊκό! (videos)

2020-03-08T15:06:18+00:00 2020-03-08T15:35:52+00:00.

08/Mar/20 15:06

Η Φενέρμπαχτσε λίγο έλειψε να χάσει δικό της ματς στην έδρα της Μπεσίκτας, όμως τελικά γλίτωσε το κάζο με καλάθι του Ντίξον στο φινάλε, λίγες ημέρες πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό (13/3, 19:30).

Η 22η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος έστειλε τη Φενέρμπαχτσε στην έδρα της Μπεσίκτας. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε ένα βήμα πριν την… αυτοκτονία και πήρε τη νίκη με σκορ 73-74, πετυχαίνοντας τη 17η νίκη της. Όσο για τους γηπεδούχους, μετρούν πλέον 11-11 και οριακά βρίσκονται στην 8η θέση.

Με 10-25 στη πρώτη περίοδο, η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ και έδειξε πως θα περάσει ένα εύκολο μεσημέρι. Η συνέχεια του ματς όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς στα τελευταία λεπτά (38′), η Μπεσίκτας πέρασε μπροστά με 73-72, παρά το γεγονός πως έχανε με 62-72! Ο Μπόμπι Ντίξον ήταν ο ήρωας της Φενέρ, με καλάθι στα 2”, που έδωσε και τη νίκη στην ομάδα του!

Κορυφαίος των νικητών ο Νάντο Ντε Κολό με 20 πόντους, με τον Ζοτς να έχει αφήσει εκτός τους Κώστα Σλούκα, Τζέιμς Νάναλι, Ντέρικ Ουίλιαμς, Μάλκομ Τόμας και Λουίτζι Ντατόμε. Όλα αυτά λίγες ημέρες πριν τη σημαντική αναμέτρηση της Ευρωλίγκας με τον Παναθηναϊκό στη Πόλη (13/3, 19:30), με τη τουρκική ομάδα να κυνηγάει τη νίκη και το +4, που θα της φέρει και το πλεονέκτημα έναντι των ”πράσινων”.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 29-46, 47-61, 73-74