Φενέρ: “Εκρηκτική” πρεμιέρα, διέλυσε την Ορμάνσπορ με Ντε Κολό-Μπράουν

2020-09-26T13:42:57+00:00 2020-09-26T18:46:54+00:00.

26/Sep/20 13:42

Απολύτως πετυχημένη ήταν η πρεμιέρα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ στον πάγκο της Φενέρ, διαλύοντας την Ορμάνσπορ με 105-72 στο πρώτο της παιχνίδι για το τουρκικό πρωτάθλημα.

Λίγες μέρες πριν το τζάμπολ της Ευρωλίγκας, η νέα Φενέρ έδειξε έτοιμη παρά τις πολλές αλλαγές στο ρόστερ της μετά τη φυγή του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, συμπεριλαμβανομένης κι αυτής του Κώστα Σλούκα.

Από το πρώτο ημίχρονο και δη στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετέτρεψε το ματς σε τυπική διαδικασία, με τον Νάντο Ντε Κολό να μετράει 17 πόντους και τον Λορέντζο Μπράουν 13 από τους 52 συνολικά (52-31) της Φενέρ στο εικοσάλεπτο.

Η Ορμάνσπορ άντεξε μόλις ένα δεκάλεπτο όταν η Φενέρ προηγήθηκε με 20-15, αλλά στο δεύτερο έκανε νταμπλ σκορ με 32-16 και η υπόθεση νίκη κρίθηκε νωρίς νωρίς.

Ο Κοκόσκοφ δεν είχε λόγο να πιέσει άλλο τους βασικούς του, με τους Ντε Κολό και Λορέντζο Μπράουν να αποσύρονται με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα με 16/23 σουτ μαζί. Όχι ότι ο “πάγκος” του πήγε άσχημα.

Ειδικά ο αρχηγός, Μελί Μαχμούτογλου, “βομβάρδισε” το καλάθι των φιλοξενουμένων με 18 πόντους, όλους με εύστοχα σουτ τριών πόντων (6/8)! Ένα λεπτό πριν το τέλος μάλιστα, ο Σιπάχι πέτυχε το καλάθι της κατοστάρας βάζοντας έτσι το κερασάκι στην τούρτα. Από δέκα πόντους πέτυχαν οι Μπιμπέροβιτς κι ο Ντανίλο Μπαρτέλ.

Κορυφαίος σκόρερ για την Ορμάνσπορ ήταν ο Καντίρ Μπαϊμάρ με 17 πόντους ενώ ο γνωστός μας από το ελληνικό πρωτάθλημα, Τζαμέλ Χάγκινς, μέτρησε 12 με οκτώ ριμπάουντ.

Η Μπουρσασπόρ από πλευράς της δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Μπεσίκτας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν άνετα τη νίκη με 89-73.

Από την αρχή μέχρι το τέλος η Μπουρσασπόρ είχε τον έλεγχο και έφτασε άνετα στη νίκη, με τον Μαλίκ Νιούμαν να έχει 20 πόντους και τον Ξαβιέ Μάνφορντ 18, ενώ ο παλιός μας γνώριμος από την παρουσία του στα Τρίκαλα, Κένι Κάτζι, είχε 13 πόντους.

Από την άλλη ο Σεχμούς Χαζέρ είχε 18 πόντους και ο Αλπερέν Σενγκούν 17.

Δεκάλεπτα: 28-18, 50-34, 69-56, 89-73.