Εφές: Νίκησε την ουραγό Μπεσίκτας πριν τον Ολυμπιακό

2020-10-26T20:43:52+00:00 2020-10-26T22:43:06+00:00.

26/Oct/20 20:43

Μίτσιτς και Μοερμάν ήταν όλα τα λεφτά και η Εφές ”πέρασε” σχετικά εύκολα από την έδρα της Μπεσίκτας, για το 5/5 στο πρωτάθλημα. Όλα αυτά, λίγες ημέρες πριν το ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (30/10, 21:00).

Ευχάριστη μέρα για την Εφές.

Πέρα από την επιστροφή του Σέιν Λάρκιν στην Τουρκία, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπόρεσε να κάνει το 5/5 στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας εκτός έδρας την Μπεσίκτας των 0 νικών με 74-81.

Οι νικητές, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό σκορ, δεν έφτασαν εύκολα στο αήττητο, καθώς οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ενδεικτικά, έκλεισαν το ημίχρονο στο -6 (34-40), μία διαφορά μικρή, αλλά ικανή να δώσει τη νίκη, καθώς έμεινε μέχρι το φινάλε, με το δεύτερο μέρος να μένει στο 40-41!

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους και 6 ασίστ, ενώ επίσης 18 είχε ο Έιντριαν Μοερμάν μαζί με 6 ριμπάουντ. 12 πόντους με 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Μπράιαντ Ντάνστον και 12-9 ο Τίμπορ Πλάις. Ο Ερκάν Οσμανί προσπάθησε για την Μπεσίκτας με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

H τουρκική ομάδα θα ταξιδέψει στην Ελλάδα, όπως όλα δείχνουν μαζί με τον Λάρκιν, για το ματς της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (30/10, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 34-40, 54-61, 74-81