Φενέρ: Εντός έδρας “κάζο” δια χειρός Μπεσίκτας

2021-01-17T12:50:33+00:00 2021-01-17T14:44:17+00:00.

17/Jan/21 12:50

Αν και έφτασε και στο +10, η Φενέρ τελικά γνώρισε απρόσμενη ήττα από την Μπεσίκτας μέσα στην έδρα της με 83-92. Εύκολες νίκες για Μπασκόνια και Αρμάνι.

Λίγες ημέρες μετά την θρίαμβο από του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, η Φενέρ επέστρεψε… στις ήττες (μετά από το 6-0 σε όλες τις διοργανώσεις) και μάλιστα εντός έδρας.

Η Μπεσίκτας ήταν φοβερή στην τελευταία περίοδο και ”έκλεψε” τη νίκη με 83-92, για να φτάσει στο 8-9, με τους γηπεδούχους να μένουν στο 13-4.

H αναμέτρηση φαινόταν πως θα είναι εύκολη σχετικά υπόθεση για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 27-19 στο 10′ και με 46-39 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και όχι μόνο το έκαναν ντέρμπι, αλλά πήραν σε πολλές περιπτώσεις και κεφάλι στο σκορ.

Το αποκορύφωμα ήρθε στην τέταρτη περίοδο, όταν από το 70-66 του 31′ φτάσαμε στο 75-85 του 37′, με την Μπεσίκτας να κάνει ένα φοβερό 5-19 σε εκείνο το διάστημα, στοιχείο που τελικά έδωσε και την νίκη.

Όλα τα λεφτά ο Μπλάκμον με 32 πόντους (11/17 σουτ, 3/3 βολές) και 5 ριμπάουντ σε 37′, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Χαλταλί με 19 (8/9 σουτ) και 5 ριμπάουντ. Για την Φενέρ, που αγωνίστηκε δίχως τους Ντε Κολό, Βέσελι, Μπαρτέλ, Έντι, Πέρεζ, ξεχώρισε ο Μαχμούτογλου με 19 και ο Πιερ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 46-39, 65-66, 83-92

Εύκολες εντός έδρας νίκες για Μπασκόνια και Αρμάνι

Κανένα πρόβλημα για την Μπασκόνια κόντρα στην Μπέτις, με τους Βάσκους να παίρνουν τη νίκη με 103-76. Ο Άλεκ Πίτερς ήταν όλα τα λεφτά με 27 πόντους και 6/7 τρίποντα, για την 15η επικράτηση της ομάδας του σε 19 ματς. Ο Λούκα Βιλντόζα πρόσθεσε 19, με τον Γιακούμπα Ουατάρα να μετράει 22 για τους ηττημένους του 4-15.

Στην Ιταλία, η Αρμάνι επίσης είχε ένα ξεκούραστο μεσημέρι, νικώντας την Ρέτζιο Εμίλια με 102-73. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν μαέστρος με 18 πόντους-7 ασίστ, ενώ πολύτιμη ήταν και η βοήθεια των Ζακ ΛεΝτέι-Λουίτζι Ντατόμε με 15 πόντους έκαστος. Η Μιλάνο ανέβηκε στο 13-1, με τους χαμένους να μένουν στο 6-9.