Φενέρ: “Διέλυσε” την Τουρκ Τέλεκομ των Ουίλτζερ – Φόστερ

2021-03-07T19:41:48+00:00 2021-03-07T19:41:48+00:00.

07/Mar/21 19:41

Η Φενέρ συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της το τελευταίο καιρό σε όλες τις διοργανώσεις κερδίζοντας εντός έδρας και την Τουρκ Τέλεκομ των Κάιλ Ουίλτζερ και Μάρκους Φόστερ με 99-77.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ γνωρίζει ότι είναι πολύ δύσκολο να προλάβει τη πρωτοπόρο Εφές που έχει μόλις ήττα, όμως και απόψε έστειλε μήνυμα για τα playoffs “διαλύοντας” τη Τουρκ Τέλεκομ εντός έδρας με 99-77.

Κορυφαίοι για τη Φενερμπαχτσέ ήταν ο Σιπάχι με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μπράουν με 13 πόντους, 12 ασίστ, 3 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα και ο Κουίν με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους ηττημένους ο άλλοτε φόργουορντ του Ολυμπιακού Κάιλ Ουίλτζερ είχε 24 πόντους με 10/14 σουτ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Μάρκους Φόστερ ήταν άστοχος με 7 πόντους (3/10 σουτ) και 4 ριμπάουντ.

Πλέον η Φενερμπαχτσέ ετοιμάζεται για μία ακόμα αγωνιστική στην Ευρωλίγκα που θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Βαλένθια (12/3), ενώ η Τουρκ Τέλεκομ θα παίξει απέναντι στην ΑΕΚ (10/3) για το Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-41, 81-58, 99-77.

Έξι συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα με τρομακτικές εμφανίσεις, 22/22 στην Τουρκία.

Ήρθε η ώρα για την Εφές να χάσει εντός των συνόρων και μάλιστα από την Αφιόν Μπελεντίγιε του 12-11 μετά το 103-85  στην έδρα της δεύτερης.

Μπορεί η ομάδα του Αταμάν να ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με 22-24, στο ημίχρονο όμως βρέθηκε στο -1 (52-51) και το… κακό ήρθε στην τρίτη περίοδο με επιμέρους 20-7 των νικητών, για να διευρύνουν την διαφορά στα τελευταία 10′ ακόμα και στους 23 και να πάρουν μία τεράστια νίκη.

Δεν έλειψαν και… παρατράγουδα, με τον Λάρκιν (8 πόντοι σε 14′) να πέφτει άτσαλα και να αποχωρεί στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ λίγο αργότερα αποβλήθηκε ο Αταμάν μιας και είχε σχεδόν μπει στο παρκέ!

Πάντως, οι πρώτες εκτιμήσεις για την κατάσταση του Αμερικανού είναι καθησυχαστικές και το πιθανότερο είναι ένα ελαφρύ διάστρεμμα.

Όλα τα λεφτά για την Μπελεντίγιε ο Φρανσίσκο Κρουζ με 22 πόντους-5 ριμπάουντ-9 ασίστ, ενώ 15 πόντους-8 ριμπάουντ είχε ο Γκούβεν και 20 ο Λέισνερ.

Για την Εφές, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Μίτσιτς, Σίμον, Μπομπουά, Μοερμάν, προσπάθησε με 18 πόντους-5 ριμπάουντ ο Μούσα, με 13 ο Σανλί και με 12 ο Πλάις.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 52-51, 72-58, 103-85

Δεν γίνεται τέτοια ανατροπή!

Η 23η αγωνιστική θα μείνει για καιρό στις μνήμες μας, όχι για την πρώτη ήττα της Εφές, αλλά για την απόδειξη πως όλα τα ματς μπορούν να… χαθούν!

Στο ματς με την Πετκίμ, η Μπεσίκτας πήρε τη νίκη με 96-94, παρόλο που 26” πριν το τέλος έχανε με 7 (87-94)!

Με τρία διαδοχικά σουτ τριών πόντων, μεγάλες άμυνες και 2 χαμένες βολές του Ρέι (πρώην παίκτη της ΑΕΚ), οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς και τελικά το πήραν, σε μία σπάνιας ομορφιάς στιγμή για το ίδιο το άθλημα!