Φενέρ: Ζορίστηκε, αλλά νίκησε ενόψει Παναθηναϊκού

2021-10-03T22:20:21+00:00 2021-10-04T00:17:07+00:00.

03/Oct/21 22:20

Η Φενέρ, λίγα 24ωρα πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (7/10, 21:00), πήρε τη νίκη κόντρα στην Πετκίμ 71-63, κάνοντας το 2/2 στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η Πετκίμ Σπορ αποδείχθηκε ζόρικος αντίπαλος για την Φενέρ, η οποία όμως στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη με 71-63, κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Η Φενέρ μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που βρέθηκε πίσω (32-35, 20′) πάτησε γκάζι και έκανε το 55-45 στο 30′. Παρόλα αυτά η Πετκίμ επέστρεψε και έκανε το 55-55 στο 33′, βάζοντας φωτιά στο ματς. Κάπου εκεί η Φενέρ… ξύπνησε και επέβαλε τον ρυθμό της , φτάνοντας εν τέλςι στη νίκη με 71-63.

Πρωταγωνιστής για τη Φενέρ ήταν ο Ακίλε Πολονάρα με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ άλλους 12 είχε ο Πιέρια Χένρι.

Εκτός για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έμειναν οι Νάντο Ντε Κολό και Γιαν Βέσελι, που θα δώσουν όμως κανονικά το “παρών” στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό την Πέμπτη (7/10, 21:00) για την 2η στροφή της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-35, 55-45, 71-63

Πρόκριση για Άλμπα και Μπάγερν στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας

Οι Άλμπα και Μπάγερν πήραν τις νίκες που ήθελαν και συνεχίζουν στη φάση των 8 του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Άλμπα χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει με 83-80 την Βόννη στο Βερολίνο και να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιοβέλ Ζούσμαν με 20 πόντους, ενώ Τζεϊλίν Σμιθ πρόσθεσε 16, με τον Σίκμα να έχει 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Μάλιστα ο Σίκμα ήταν αυτός που με δύσκολο καλάθι στα 3,8” πριν το τέλος έστειλε το ματς στην παράταση κάνοντας το 70-70.

Η Μπάγερν από την άλλη ζορίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο από την Μπάμπεργκ, την οποία συνέτριψε με 98-77.

Ο Όγκνιεν Γιάραμαζ και ο Κόρεϊ Γουόλντεν είχαν 26 και 25 πόντους αντίστοιχα σουτάροντας αμφότεροι από 6/6 τρίποντα και όντας οι κορυφαίοι των νικητών.