Εφές: Κανένα πρόβλημα με την Φενέρ, δικό της το Κύπελλο Τουρκίας με MVP Πλάις (video)

2022-02-20T16:47:39+00:00 2022-02-20T17:20:57+00:00.

20/Feb/22 16:47

Κανένα πρόβλημα για την Εφές κόντρα στην Φενέρ (72-86), στον τελικό του τουρκικού Κυπέλλου. Νικήτρια στη Γερμανία η Άλμπα.

Ο πέμπτος τελικός κυπέλλου ανάμεσα σε Εφές και Φενέρ ήταν υπόθεση της πρώτης, όπως ακριβώς δείχνει και η προϊστορία (4-1).

Η ομάδα του Αταμάν επέστρεψε στην κορυφή του θεσμού μετά το 2018, καθώς νίκησε την αντίστοιχη του Τζόρτζεβιτς με 72-86.

Το ματς άνηκε από την αρχή μέχρι το τέλος στους νικητές, αν και η Φενέρ προσπάθησε να επιστρέψει στην τρίτη περίοδο. Το 27-41 του ημιχρόνου είχε ήδη βάλει τις βάσεις, με το τελικό αποτέλεσμα να ”μιλάει” από μόνο του.

Η Εφές είχε σε κέφια τον Μίτσιτς με 23 πόντους-6 ασίστ, τον Πλάις με 20 πόντους-8 ριμπάουντ που αναδείχθηκε και MVP, 19 είχε ο Μπουμπουά και 13 με 16 ριμπάουντ ο Μοερμάν.

Για την Φενέρ, που αγωνίστηκε χωρίς Ντε Κολό, Βέσελι και Χένρι, 17 είχε ο Μπούκερ και 15 ο Γκούντουριτς. Η Φενέρ ήταν η κάτοχος του τίτλου και έμεινε στα 7 τρόπαια, με την Εφές να είναι πάντα πρώτη με 12.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 27-41, 49-62, 72-86

Επέστρεψε στη κορυφή η Άλμπα

Ξανά Κυπελλούχος Γερμανίας η Άλμπα, μετά τη νίκη της στον τελικό κόντρα στην Μέρλινς Κραϊλσχάιμ με 86-76.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος για την ομάδα του Βερολίνου μετά το 2020, ενώ μιλάμε για τη πολυνίκη της χώρας με 11 κατακτήσεις. Όλα αυτά, την ώρα που η Κραϊλσχάιμ πήγε στον τελικό για πρώτη φορά.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τους νικητές, μένοντας στο 43-39 στο ημίχρονο, αλλά το επιμέρους 25-15 στη τρίτη περίοδο, έκρινε το ματς.

Λο και Σμιθ με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα έκαναν την διαφορά, με τον Σίλβα να έχει 14. Για τους ηττημένους, προσπάθησε  Σορτς με 30.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-39, 58-54, 76-86