Καρσίγιακα: Ο Έρικ ΜακΚόλουμ “ξέρανε” τη Γαλατά του Πιστιόλη σχεδόν στην εκπνοή! (Video)

2022-10-08T14:17:27+00:00 2022-10-08T14:32:59+00:00.

08/Oct/22 14:17

O Έρικ ΜακΚόλουμ με ένα τρίποντο με ταμπλό 2” πριν τη λήξη, “ξέρανε” τη Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη μέσα στην έδρα, από όπου η Καρσίγιακα δραπέτευσε με 72-70!

Πριν μερικές μέρες ο Έρικ ΜακΚόλουμ πέτυχε το “clutch” τρίποντο που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην Καρσίγιακα κατά της ΑΕΚ, στην πρεμιέρα των ομίλων στο Basketball Champions League.

ΑΕΚ: Πάλεψε στη Σμύρνη, αλλά έχασε στο φινάλε από την Καρσίγιακα του εκπληκτικού ΜακΚόλουμ! (videos)

Αυτή τη φορά ο χαρισματικός σκόρερ “σκότωσε” σχεδόν με την εκπνοή τη Γαλατάσαραϊ και κράτησε αήττητη (2-0) την ομάδα του, αφού στη συνέχεια έγινε φάουλ και η γηπεδούχος απλά μείωσε σε 72-70.

Η Γαλατά προηγήθηκε με 25-16 στην πρώτη περίοδο, αλλά η ομάδα της Σμύρνης κάλυψε τη διαφορά ως το ημίχρονο (42-40) και το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε με τα δύο κλαμπ “αγκαλιά” στο σκορ μέχρι το “clutch” σουτ του Αμερικανού γκαρντ.

Ο ΜακΚόλουμ τέλειωσε το ματς με 15 πόντους (3/9 τρίποντα) και εννιά ασίστ, ενώ άλλους τόσους σημείωσε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (επτά ριμπάουντ). Ο Μπερκάν Ντουρμάζ πρόσθεσε 13 και ο Τζέιλον Μπράουν σταμάτησε στους 12 για την Καρσίγιακα.

Ο Ντίλαν Ένις με 18 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τρία κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη. Ο Ντι Μποστ μέτρησε 14 πόντους και τέσσερις ασίστ, ενώ ο Άντζελο Καλοϊάρο έμεινε χαμηλά στους έξι με στα επτά ριμπάουντ.