Τουρκ Τέλεκομ: Λύγισε ξανά τη Φενερμπαχτσέ στην απόρθητη Άγκυρα! (videos)

2023-04-16T18:52:00+00:00 2023-04-16T21:38:14+00:00.

gadamopoulos

16/Apr/23 18:52

grant-turk-telekom

Η Τουρκ Τέλεκομ νίκησε την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα playoffs της Ευρωλίγκα και απομακρύνθηκε στην κορυφή της τουρκικής λίγκας.

Η ξέφρενη πορεία της Τουρκ Τέλεκομ στο πρωτάθλημα της Τουρκίας συνεχίστηκε και το απόγευμα της Κυριακής του Πάσχα (16/4) και μάλιστα στο ματς που ενδεχομένως να κρίνει και την πρωτιά της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα της Άγκυρας επιβλήθηκε με 83-72 της Φενερμπαχτσέ και φτάνοντας τις 22 επιτυχίες σε 25 ματς, παρέμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας και ξέφυγε με δύο νίκες από τη δεύτερη «Φενέρ» (ρεκόρ 20-5)! Πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν αποφασιστικό βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς, καθώς είχαν επικρατήσει της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη και στον πρώτο γύρο, στην Πόλη, και υπερτερούν σε πιθανή ισοβαθμία.

Η Τουρκ Τέλεκομ όχι μόνο διατήρησε το αήττητο στην «καυτή» έδρα της, με 12 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, αλλά χάρη στα συνολικά 12/19 τρίποντά της (ποσοστό 63,2%!) έφτασε και τις 12 διαδοχικές επιτυχίες στην τουρκική λίγκα. Η τελευταία ήττα, εντός συνόρων, για τους παίκτες του κόουτς Ερντέμ Τσαν είχε έρθει στις 30 Δεκεμβρίου 2022 και μέσα στο 2023 παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας!

Κορυφαίος για τους πρωτοπόρους, οι οποίοι στις 19/4 υποδέχονται την Ουλμ για τα (νοκ άουτ) προημιτελικά του EuroCup, ήταν ο Τζέριαν Γκραντ, με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν οι Μπουτέιγ (14π.), Ταϊρίκ Τζόουνς (13π., 10ριμπ.) και Τόνι Τέιλορ (13π.). Η Τουρκ Τέλεκομ πήρε τον έλεγχο του ματς από την πρώτη περίοδο, όταν με ένα σερί 11-0 προσπέρασε με 18-12 και μετά το 27-19 του δεκαλέπτου δεν κοίταξε πάλι πίσω. Η «Φενέρ» γύρισε προσωρινά από το -12 (40-28) του 16΄, μειώνοντας στο 45-40 του ημιχρόνου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 13-3 και έφτασαν στο +15 (58-43 ) στο 23΄, ενώ με δύο σερί τρίποντα του Τέιλορ έφτασαν στο 71-57!

Η «Φενέρ» γύρισε προσωρινά από το -12 (40-28) του 16΄, μειώνοντας στο 45-40 του ημιχρόνου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 13-3 και έφτασαν στο +15 (58-43 ) στο 23΄, ενώ με δύο σερί τρίποντα του Τέιλορ έφτασαν στο 71-57! Για τη Φενερμπαχτσέ, η οποία και πάλι δεν έδειξε καλό εαυτό, πλήρωσε τα άσχημα ποσοστά της (39,7% στο σύνολο, 6/25 τρίποντα και 24%) και πλησίασε μόνο ως το 71-64 του 33΄, ξεχώρισε μόνο ο Τζόναθαν Μότλεϊ, με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις πρόσθεσε 10π. και ο Νικ Καλάθης 4π., ενώ εκτός αποστολής ήταν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ, Κώστας Αντετοκούνμπο, Ουίλμπεκιν και Γκούντουριτς.