Φενέρ: Ίδρωσε για να κερδίσει την Μερκεζεφέντι του Ρογκαβόπουλου πριν τον Ολυμπιακό (videos)

2023-04-21T19:56:17+00:00 2023-04-21T20:19:18+00:00.

21/Apr/23 19:56

Η Φενέρ νίκησε με ανατροπή την Μερκεζεφέντι του Νίκου Ρογκαβόπουλου πριν τις ”μάχες” με τον Ολυμπιακό για τα playoffs της Ευρωλίγκας. Αποβλήθηκε στην δεύτερη περίοδο ο Δημήτρης Ιτούδης.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Δύσκολη νίκη, αλλά νίκη για την Φενέρ στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Η Μερκεζεφέντι, με τον Μπατή aasistant coach, έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, όμως έμεινε με την προσπάθεια, για το τελικό 79-72.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές έμειναν δεύτεροι με 21-5 (22-3 η Τουρκ Τέλεκομ) με τους ηττημένους να ”πέφτουν” στο 10-16 (#11).

Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς πρόβλημα, καθώς όχι μόνο βρέθηκαν πίσω με 14 πόντους, αλλά ”έχασαν” και τον προπονητή τους.

Ο Ιτούδης αποβλήθηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου μετά από συνεχόμενες τεχνικές ποινές, λόγω συνεχόμενης διαμαρτυρίας προς τους διαιτητές.

Ο Δέδας ανέλαβε χρέη πρώτου προπονητή και η ομάδα τους κατάφερε να επιστρέψει στο τέταρτο δεκάλεπτο με 63-64 με τον Μαχμούτογλου να έχει 5/6 τρίποντα.

Το ματς έγινε για τα καλά ντέρμπι στα τελευταία 5′ με την Φενέρ να έχει ”όπλο” το τρίποντο και να παίρνει το προβάδισμα με 71-69 με τον Χέιζ.

Το σκηνικό ίδιο μέχρι το τέλος με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Μαχμούτογλου να κάνει το 76-72 στο 38′.

Η Μερκεζεφέντι έχασε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις, αφού πρώτα έχασε και δυο επιθετικά ριμπάουντ, για να αρκεστεί τελικά στην ήττα με 79-72.

Ο Χέιζ με 24 (7 ριμπάουντ) και ο Μαχμούτογλου με 20 πόντους (6/7 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Ο Ντόρσεϊ έμεινε στους 5 πόντους με 2/8 σουτ.

Όσο για τους φιλοξενούμενους, ο Ρογκαβόπουλος είχε πρόβλημα τραυματισμού, αλλά έπαιξε για 23′ με 9 πόντους-5 ριμπάουντ. Ο Ρατάν-Μέιζ είχε 21 πόντους και ο Χάμιλτον 12.

Όλα αυτά πριν τις δύο πρώτες ”μάχες” της Φενέρ στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό για τα playoffs της Ευρωλίγκας (26 και 28/4).

Αξίζει να αναφέρουμε ότι για την Φενέρ δεν αγωνίστηκαν οι Καλάθης, Αντετοκούνμπο, Έντουαρντς, Μπούκερ, Μπιέλιτσα και Ουίλμπεκιν.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-38, 50-58, 79-72