Ιτούδης: Αποβλήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς με την Μερκεζεφέντι (video)

2023-04-21T20:16:42+00:00 2023-04-21T20:18:41+00:00.

21/Apr/23 20:16

Ο Δημήτρης Ιτούδης δεν ήταν στο γήπεδο για να δει τη νίκη της Φενέρ επί της Μερκεζεφέντι, λόγω αποβολής.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Φενέρ χρειάστηκε μία ανατροπή 14 πόντων για να κερδίσει τελικά την Μερκεζεφέντι με 79-72.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα έμεινε στο #2 της βαθμολογίας πίσω από την Τουρκ Τέλεκομ (22-3) με 21-5.

Οι απουσίες ήταν αρκετές για τους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν με δεκάδα πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (26 και 28/4).

Μία από αυτές και ο Δημήτρης Ιτούδης, ο οποίος αποβλήθηκε στη δεύτερη περίοδο και δεν έμεινε στον πάγκο της ομάδας του.

Συγκεκριμένα, 3:36′ πριν το ημίχρονο, ο Έλληνας προπονητής διαμαρτυρήθηκε για μία φάση και δέχθηκε τεχνική ποινή.

Συνέχισε να μιλά προς τους διαιτητές με έντονο ύφος και η δεύτερη τεχνική ποινή δεν άργησε να έρθει και μαζί της η αποβολή.

Ο κόουτς της Φενέρ έπιασε το πρόσωπό του, καθώς δεν πίστευε την απόφαση των διαιτητών, πριν τελικά αναγκαστεί να φύγει για τα αποδυτήρια.

Ο Στέφανος Δέδας ανέλαβε χρέη πρώτου προπονητή, για το υπόλοιπο του αγώνα, με τον ίδιο να τονίζει μετά το ματς:

”Μετά την αποβολή του κόουτς ξέραμε ότι έπρεπε να αντιδράσουμε, να παίξουμε για εκείνον. Ξέρουμε ότι είμαστε μία ποιοτική ομάδα, βελτιώσαμε την άμυνά μας και την ένταση σε αυτή, αλλά και την επίθεση. Έτσι κερδίσαμε”