Μπαχτσεσεχίρ – Φενερμπαχτσέ 105-110: Η “προσευχή” του Παπαγιάννη απέτρεψε τη “γκέλα”!

2024-01-27T20:55:59+00:00 2024-01-27T21:17:56+00:00.

gadamopoulos

27/Jan/24 20:55

PapagiannisGiorgios-Fenerbahce-MaccabiTelAviv

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε το καλάθι της χρονιάς, καθώς με τρίποντο με το ένα χέρι πίσω από το κέντρο έστειλε το ματς της “Φενέρ” με τη Μπαχτσεσεχίρ στην παράταση, στην οποία η ομάδα επικράτησε η ομάδα του.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Τη στιγμή που η Φενερμπαχτσέ ήταν έτοιμη να φύγει με σκυμμένο κεφάλι από την έδρα της Μπαχτσεσεχίρ, το βράδυ του Σαββάτου (27/1), σε ένα ματς που ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και οι παίκτες του θα ήθελαν να ξεχάσου γρήγορα, ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε κάτι που δεν θα ξεχάσει ποτέ.

Οι γηπεδούχοι του άλλοτε κόουτς του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, άρχισαν να πανηγυρίζουν έναν μεγάλο θρίαμβο, όταν μετά το λάθος του Μάνταρ σκόραραν στο 1,9΄΄ και «γυρίζοντας» από το -18 (44-26) προηγήθηκαν με 96-93. Μονάχα που τελικά δεν πέτυχαν την 8η νίκη τους σε 18 ματς στο τουρκικό πρωτάθλημα…

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πήρε τη μπάλα στο ύψος της γραμμής των 6,75μ. της δικής του ρακέτας και με ένα σουτ… «προσευχή» με το ένα χέρι, σκόραρε πίσω από το κέντρο και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση!!! Το απίστευτο σουτ σόκαρε τους αντιπάλους του, ο «Παπ» – οποίος είχε 9π. από το πρώτο ημίχρονο – πέτυχε τρίποντο αι στο ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου και με 15π. χάρισε στη «Φενέρ» τη νίκη με 110-105.

Η ομάδα του «Σάρας», με την 7η σερί νίκη στο τουρκικό πρωτάθλημα, έφτασε σε ρεκόρ 15-3 και είναι 2η, πίσω από την Εφές (15-2) και μπροστά από τη Μπεσίκτας (14-4), η οποία νωρίτερα νίκησε εντός έδρας με 88-59 τη Μπούρσασπορ. Κορυφαίος της «Φενέρ» ο αρχηγός, Μελίχ Μαχμούτογλου, με 21π. και 4/6τριπ., ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σκόραρε 17π. (2/8διπ., 3/9τριπ.), πετυχαίνοντας 11π. στην τρίτη περίοδο.

Για τους νικητές, οι οποίοι στην επερχόμενη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα παίζουν στη Γαλλία με Βιλερμπάν και Μονακό, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Μότλεϊ (16π.), Χαζέρ (13π.), Εκσιόγλου και Γκούντουριτς (από 10π.).

Η Μπαχτσεσεχίρ έχασε το ματς μέσα από τα χέρια της, καθώς είχε πετύχει μία μεγάλη ανατροπή από το -18 του 15΄ και το -16 (55-39) του 24΄. Οι γηπεδούχοι, με ένα σπουδαίο ματς από τους Κάβανο και Μπουτέιγ (5/8τριπ.), που είχαν από 23π., έφτασαν κοντά στη μεγάλη έκπληξη. Ο Φίλιπ Σκραμπ σκόραρε 15π. και οι Αρνά και Μπουτσιέλ είχαν από 12 και 11π. αντίστοιχα.