Εφές: Η Μανίσα της έβγαλε το λάδι, οι Μπράιαντ & Κλάιμπερν την έσωσαν

2024-03-24T15:23:22+00:00 2024-03-24T15:54:36+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Mar/24 15:23

Η Εφές τα βρήκε σκούρα από τη Μανίσα, όμως κέρδισε στις λεπτομέρειες (81-76) χάρις σε μεγάλο σουτ τριών πόντων του Μπράιαντ και μεγάλη εμφάνιση του Κλάιμπερν.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μανίσα έβγαλε το… λάδι της Εφές, όμως η Πρωταθλήτρια Τουρκίας κέρδισε (81-76) στο φινάλε στις λεπτομέρειες, με τον Ελάιζα Μπράιαντ να βάζει καθοριστικό τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς. Έτσι συνέχισε να βρίσκεται στην κορυφή της BSL με ρεκόρ 21-3 και τη Φενέρ να παίζει αύριο (25/3, 19:30) με την Πέτκιμσπορ.

Μετά το 2/2 στην τελευταία “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκας (με Ολυμπιακό και Άλμπα), η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς που δεν είχε τον Λάρκιν και τον Πλάις τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Μανίσα, αλλά κατάφερε να βρει τον τρόπο στο τέλος και να φύγει με το διπλό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν με 22 πόντους (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/8 βολές), με 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Στους 16 σταμάτησε ο Ντέρεκ Ουίλις (3 ριμπάουντ), ενώ 7 πόντους έβαλε ο κομβικός στο τέλος, Ελάιζα Μπράιαντ (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στον αγώνα και να δείχνουν εξ αρχής τις προθέσεις τους. Ο Εμάνουελ Τέρι με σημαντικά καλάθια έδωσε ένα ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του, μέχρι ο Ουίλ Κλάιμπερν να πάρει… μπρος και να ξυπνήσει την περιφέρεια της Εφές, που μέχρι εκείνο το σημείο σούταρε με 18% στο τρίποντο.

Η Μανίσα όμως που έπαιζε και σκληρή άμυνα μέσα σ’ όλα, δεν το έβαζε κάτω και συνέχισε να είναι άκρως ανταγωνιστική (όπως και στο παιχνίδι του Κυπέλλου Τουρκίας), κάνοντας το ματς ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Συγκεκριμένα, 50″ πριν το φινάλε, ένα 5-0 σερί των φιλοξενούμενων με καλάθια των Μπράιαντ (τρίποντο) και Ουίλις (λέι απ) ήταν αρκετό για να φύγουν με το αν μη τι άλλο αγχωτικό διπλό από την έδρα της Μανίσα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-43, 62-61, 76-81