Μισή… χαρά στο ντέρμπι η Φενέρ!

2016-04-24T17:01:31+00:00 2016-04-24T18:10:37+00:00.

24/Apr/16 17:01

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε στην Αναντολού Εφές με 73-69 αλλά δεν μπόρεσε να καλύψει το -9 της ήττας στον πρώτο γύρο μολονότι βρέθηκε ακόμα και στο +24!

Κάπως έτσι η Εφές που έχει πλέον ρεκόρ 21-6 εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο του τουρκικού πρωταθλήματος. Η Φενέρ, πάντως, διατηρεί ελπίδες καθώς ανέβηκε στο 20-6 κι έχει ένα ματς λιγότερο.

Πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κώστα Σλούκα να είναι ένας εξ αυτών. Ο Έλληνας γκαρντ έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος και τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Ο Ντάριο Σάριτς (19π., 9ρ.) κράτησε όρθια την Εφες στα κρίσιμα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές ξεκίνησε τον αγώνα προηγούμενη με 6-0 αλλά από εκεί και πέρα η Φενέρ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Σλούκα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-10 (13′), ολοκληρώνοντας σερί 12-0 κι από εκεί και πέρα έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ.

Με μαέστρο τον Σλούκα και τον Ούντο να κυριαρχεί στο “ζωγραφιστό” η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά 21 πόντων (44-23). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Έλληνας γκαρντ είχε 10 πόντους με 4/4 δίποντα και 2/2 και 6 ασίστ σε μόλις 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ούντο πρόσθεσε 9 πόντους κι 6 ριμπάουντ!

Με μόλις στο 10/29 σουτ εντός πεδιάς (0/8 τρίποντα) η Εφές δεν θα μπορούσε να περιμένει πολλά και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω με 52-28! Ο Σάριτς έδωσε “ανάσες” στην ομάδα του για τα έρθουν τα τρίποντα των Οσμάν και Ερτέλ, για να μειώσει η Εφές σε 62-51.

Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο καθώς η Φενέρ “κόλλησε” στην επίθεση κι έμεινε άποντη για έξι λεπτά, με αποτέλεσμα το 62-43 (27′) να μετατραπεί σε 62-58 (34′).

Ο Μπογκντάνοβιτς έσπασε το σερί αλλά ο Ντίμπλερ με νέο τρίποντο έριξε τη διαφορά στο -3 (64-61) και το παιχνίδι έγινε αρκετά νευρικό, με αρκετά λάθη κι αστοχία. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες των δύο ομάδων δυσκολεύονταν να σκοράρουν ακόμα κι από τη γραμμή των βολών.

Η Εφές έμεινε άποντη για 2’15” κι η Φενέρ ξέφυγε με 73-65 αλλά ένα καλάθι του Γκρέιντζερ και 2/2 βολές του Μπράουν της επέτρεψαν να υπερασπιστεί το +9 (93-84) της νίκης στον πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 44-23, 62-51, 73-69.