Δύσκολη νίκη… κορυφής για την Εφές

2016-11-27T20:35:35+00:00 2016-11-27T20:35:35+00:00.

Stelios Toromanidis

27/Nov/16 20:35

Αν και αντιμετώπισε αρκετή αντίσταση, εντέλει η Εφές “έκαμψε” με 82-75 την ευχάριστης έκπληξης στην τουρκική λίγκα, Γελσιγκιρεσούν και πλέον συγκατοικεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με άλλες δύο ομάδες.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο λόγος για τις Φενερμπαχτσέ και Μπάνβιτ (στραβοπάτησε απέναντι στην Γκαζιαντέπ), οι οποίες βρίσκονται στην κορυφή μαζί με την ομάδα του κόουτς Περάσοβιτς, έχοντας ρεκόρ 7-1.

Η Γελσιγκιρεσούν που μετρούσε πέντε νίκες και δύο ήττες πριν την αναμέτρηση με την Εφές, έβαλε δύσκολα στο φαβορί του αγώνα. Προηγήθηκε με 23-16 στην πρώτη περίοδο, όμως η Εφές βρήκε το σθένος να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί 44-33 πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ (62-57). Μάλιστα με καλάθι του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Μάλκολμ Άρμστεντ η διαφορά έπεσε στους δύο (73-71) τρία λεπτά πριν την λήξη. Κάπου εκεί η Εφές έπαιξε σπουδαίες άμυνες και με καλάθια τον Τομάς Ερτέλ και ΝτεΣον Τόμας ξέφυγε (77-71) και στην ουσία “κλείδωσε” την νίκη.

Ο Τομάς Ερτέλ με 21 πόντους και έξι ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίς από πλευράς Εφές, με τους Τζέισον Γκρέιντζερ και Τσεντί Οσμάν να προσθέτουν 17. πό την άλλη πλευρά, ο Άντονι Τζιλ (21 πόντοι) και Μάλκολμ Άρμστεντ (15 πόντοι, 7 ασσίστ, 5 ριμπάουντ) ξεχώρισαν.