Εφές: Πήρε το ντέρμπι της πρεμιέρας με “σούπερ” Μότουμ! (photo-video)

2018-10-07T16:00:33+00:00 2018-10-07T16:00:33+00:00.

07/Oct/18 16:00

Με μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη, ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα Τουρκίας η Αναντολού Εφές, κερδίζοντας την Γαλατασαράι με 73-70!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο στα δύο για Γαλατά και Εφές, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στην πρώτη περίοδο (24-13), όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα “αναγκάζοντας” την Εφές να σκοράρει μόλις 8 πόντους και μείωσαν σε 32-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι, η Αναντολού Εφές έπαιξε καλύτερα στην επίθεση της και αύξησε το προβάδισμα της στο +8 (55-47), ενώ στην τέταρτη περίοδο διαχειρίστηκε το πλεονέκτημα που είχε και πήρε τελικά το μεγάλο διπλό στην έδρα, της Γαλατασαράι με 73-70.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μότουμ με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Σέιν Λάρκιν με 16 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την ηττημένη Γαλατά, ξεχώρισε ο Χάρισον με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ζακ Ογκαστ είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 28-32, 47-55, 70-73

Photo Credit: Anadolu Efes SK twitter