Φενέρ: “Καθάρισε” την Τουρκ Τέλεκομ στο τέταρτο δεκάλεπτο

2018-10-14T16:11:40+00:00 2018-10-14T16:14:39+00:00.

14/Oct/18 16:11

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα για 3 δεκάλεπτα, όμως η Φενέρμπαχτσε πήρε το ”διπλό” στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ, συνεχίζοντας με νίκη στο πρωτάθλημα της χώρας της.

Ντέρμπι με τα όλα της η αναμέτρηση της Τουρκ Τέλεκομ με την Φενέρ! Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για 35 λεπτά, όμως οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βελτιώθηκαν σε άμυνα και κυρίως επίθεση και έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα Τουρκίας!

Η Τουρκ Τέλεκομ (πλέον στο 1-1) κατάφερε να ”βραχυκυκλώσει” την Φενέρ και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 37-31, όμως στο δεύτερο μισό και συγκεκριμένα μετά το 34′, δεν άντεξε στον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων της και γνώρισε την ήττα με σκορ 80-72!

Το σημείο που έκρινε το ματς ήταν το σερί 8-0 των πρωταθλητών, το οποίο μετάτρεψε το 64-63 σε 64-71, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό χρονικό σημείο.

Εξαιρετικός ο Γιαν Βέσελι, που μετά το βραβείο MVP της πρώτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, κέρδισε και το άτυπο βραβείο του πολυτιμότερου στον εν λόγω αγώνα, με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από κοντά οι Νίκολα Κάλινιτς (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μελίχ Μαχμούτογλου (11 πόντοι) και Αλί Μοχάμεντεντ (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τρομεροί για τους ηττημένους οι Σίλβεν Λάντεσμπεργκ (20 πόντοι) και Βλάντιμιρ Στίματς (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Ο πρώην ”πράσινος” Κένι Γκάμπριελ ήταν θετικός με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 37-31, 55-57, 72-80.