Εφές: Μεγάλη ανατροπή και νίκη κόντρα στην Νταρουσάφακα! (photo-video)

2018-10-14T20:58:40+00:00 2018-10-14T20:58:40+00:00.

14/Oct/18 20:58

Μία σπουδαία νίκη στην έδρα της πήρε, η Αναντολού Εφές με 75-72 κόντρα στην Νταρουσάφακα κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή, στα τελευταία λεπτά.

Από το πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι, με την Εφές όμως πηγαίνοντας στα αποδυτήρια να διατηρεί ένα πολύ μικρό προβάδισμα με 44-42.

Στο δεύτερο μέρος, η Νταρουσάφακα φάνηκε πιο έτοιμη για την νίκη και γύρισε το ματς σε 60-53, δεχόμενη μόλις 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αγκαλιά με την νίκη, αφού στο 38ο λεπτό το σκορ ήταν 70-64 υπέρ της, όμως η Εφές με ένα εκπληκτικό σερί 11-2 πήρε την μεγάλη νίκη, με 75-72 χάρη σε αυτή την τρομερή ανατροπή.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο σπουδαίος Μίτσιτς με 28 πόντους (9/14 σουτ) και 7 ασίστ και οι Λάρκιν με 13 πόντους και 3 ασίστ και Μόερμαν με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν ο άλλοτε παίκτης του ΠΑΟΚ, Πέινερς με 18 πόντους και 3 ασίστ και ο Κιντ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-42, 53-60, 75-72

Πλέον και οι δύο ομάδες, μετά το μεταξύ τους παιχνίδι προετοιμάζονται για την πρώτη διπλή αγωνιστική “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκας.

Photo Credit: Anadolu Efes twitter