Τουρκ Τέλεκομ: “Λύγισε” την Γαλατά και… προκρίθηκε στα ημιτελικά!

2019-02-13T17:17:21+00:00 2019-02-13T17:26:54+00:00.

13/Feb/19 17:17

Μία μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας, πανηγύρισε η Τουρκ Τέλεκομ κερδίζοντας στον προημιτελικό την Γαλατασαράι με 85-79.

Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι αλλά η Γαλατά, ήταν λίγο καλύτερη στην επίθεση και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 41-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού όμως, η Τουρκ Τέλεκομ αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 26-16 πήρε το προβάδισμα με 64-56 και έγινε το φαβορί της αναμέτρησης. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τελικά η Τουρκ Τέλεκομ διατήρησε το προβάδισμα της και στο φινάλε πανηγύρισε την πρόκριση με 85-79.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Στίματς με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Λάντεσμπεργκ με 27 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο πρώην “πράσινος” Κένι Γκάμπριελ με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την Γαλατά, ο Ζακ Όγκουστ είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-41, 64-56, 85-79