Φενέρ: Επέστρεψε από το -20 και έκανε το 1-0 στα προημιτελικά!

2019-05-23T21:21:58+00:00 2019-05-23T21:24:49+00:00.

23/May/19 21:21

Η Φενέρμπαχτσε είχε δύο πρόσωπα στην πρεμιέρα των playoffs Τουρκίας, όμως με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα, έκανε το 1-0 απέναντι στη Τουρκ Τέλεκομ!

Μετά από το… καταστροφικό Final Four της Ευρωλίγκας, η Φενέρ ξεκίνησε τις εγχώριες υποχρεώσεις της στα τουρκικά playoffs, με αντίπαλο την Τουρκ Τέλεκομ του Κένι Γκάμπριελ και παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο -20 (!), έκανε τελικά το 1-0 με σκορ 82-72!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο τον αγώνα, απέναντι στην… αγνώριστη Φενέρ! Το ποσοστό της τελευταίας τα λέει όλα: 9/29 σουτ με 3/17 τρίποντα, αλλά και 14/17 βολές! Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +20 (19-39), όμως μέσα σε 4:30′, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπόρεσαν και μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35-42!

Κώστας Σλούκας και Μελί Μαχμούτογλου έδωσαν το σύνθημα στη τρίτη περίοδο και έτσι οι πρωταθλητές έφτασαν μία ανάσα από την Τέλεκομ (56-58), πριν το τέταρτο και κομβικό δεκάλεπτο. Το πρώτο προβάδισμα της Φενέρ στο ματς ήρθε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (59-58) και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω μέχρι το φινάλε! Το καταιγιστικό αυτό διάστημα (26-14) είχε ως αποτέλεσμα να έρθει το 1-0 στη σειρά και μάλιστα με +10 (82-72)!

Κορυφαίος ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους και 4 ασίστ σε 36:51′ συμμετοχής, με τους Μελί Μαχμούτογλου (14 πόντοι), Μάρκο Γκούντουριτς (17 πόντοι-6 ριμπάουντ) και Νίκολα Κάλινιτς (15 πόντοι-6 ριμπάουντ) να ακολουθούν.

Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ο Βλάντιμιρ Στίματς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Σίλβεν Λάντερσμπεργκ είχε 12 πόντους και ο πρώην ”πράσινος” Κένι Γκάμπριελ 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

H συνέχεια της σειράς θα δοθεί στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ, στις 26/5 (17:30).

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-42, 56-58, 82-72