Προβάδισμα τίτλου για Εφές κόντρα στον μοναχικό… Σλούκι Λουκ! (videos)

2019-06-17T20:46:41+00:00 2019-06-17T20:46:41+00:00.

17/Jun/19 20:46

Η Αναντολού Εφές πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στην έδρα της, κέρδισε με 86-76 την Φενερμπαχτσέ του “καυτού” Κώστα Σλούκα και πλέον προηγείται με 3-2 νίκες στους τελικούς του τούρκικου πρωταθλήματος.

Από το πρώτο μέρος, ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά την Αναντολού Εφές να διατηρεί συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα, με το οποίο πήγε και προηγούμενη στα αποδυτήρια (39-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο του τελικού, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν “ξέσπασε” και με επιμέρους σκορ 27-10 “καθάρισε” ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 66-47!

Στην τελευταία περίοδο, η Φενέρ προσπάθησε να μειώσει την μεγάλη διαφορά και να μπει ξανά στο ματς και έκανε το σκορ 73-60 5 λεπτά πριν το τέλος, με τον Κώστα Σλούκα να είναι εκπληκτικός και ο κορυφαίος της ομάδας του. Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στους τελικούς με 86-76 και βρίσκονται ένα βήμα από την κατάκτηση του τίτλου.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μοερμάν με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ντάνστον με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Σιμόν με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν, ο Κώστας Σλούκας με 22 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, ο Ντίξον με 15 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Γκούντουριτς με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Πλέον μετά το 3-2 της Αναντολού Εφές στους τελικούς, η σειρά συνεχίζεται με το game 6 (19/6) στην έδρα της Φενέρ, όπου σε περίπτωση νίκης της ομάδας του Εργκίν Αταμάν, θα κατακτήσει το πρωτάθλημα. Αν ο Ζοτς και οι παίκτες του κάνουν το 3-3, τότε ο πρωταθλητής θα κριθεί σε έβδομο τελικό στην έδρα και πάλι της Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 39-37, 66-47, 86-76

Photo Credit: Anadolu Efes twitter