2017-02-24T11:28:46+00:00 2017-02-24T15:31:05+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

24/Feb/17 11:28

Επιστροφή στην δράση για την Ευρωλίγκα, μετά από διακοπή μιας εβδομάδας, και μάλιστα με το ντέρμπι τετράδας που έγινε στην Ούλκερ Αρίνα.

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός φακός, πιστός στο ραντεβού του με τους αναγνώστες του Εurohoops αναλύει την “μονομαχία” της Φενερμπαχτσέ με τον Ολυμπιακό και επισημαίνει τα σημεία-κλειδιά που οδήγησαν την Μπαρτσελόνα στον… δρόμο των επιτυχιών απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Τέλος, “ταξιδεύει” στην ρωσική πρωτεύουσα και εξηγεί πως ΤΣΣΚΑ υπέταξε τη Μακάμπι, ολοκληρώνοντας την ανάλυση των τριών σημαντικών παιχνιδιών της πρώτης μέρας των αγώνων για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Ο υπέροχος Νάντο!
Για μία ακόμα φορά ο Γάλλος γκαρντ ήταν χάρμα οφθαλμών. Ήταν σταθερή απειλή για το καλάθι των φιλοξενούμενων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ξελάσπωσε την ομάδα του όποτε χρειάστηκε. Σκόραρε από όλα τα σημεία της επίθεσης, ενώ όποτε βρήκε διάδρομο επιτέθηκε στο ζωγραφιστό. Ο τρόπος που παίρνει την μπάλα εν κινήσει ταυτόχρονα με σκριν του δίνει το πλεονέκτημα της ταχύτητας και πολλές φορές η άμυνα δεν έχει ισορροπία να τον κόψει. Ειδικά μία κακή άμυνα όπως της Μακάμπι. Τελικός απολογισμός 29 πόντοι και 8 κερδισμένα φάουλ.

Κι όμως ήταν ευκαιρία
Η Μακάμπι θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι περισσότερο από το ματς να ήταν ελαφρώς καλύτερη σε κάποιο από τα τρία κακά δεκάλεπτα, δεν ήταν τόσο αφελής στην άμυνα και ήλεγχε καλύτερα τα ριμπάουντ. Η ΤΣΣΚΑ ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια, αλλά σώθηκε από τα 18 επιθετικά ριμπάουντ και τα περισσότερα λάθη της Μακάμπι.

ΡΟΝΤΕΟ
Η δεύτερη περίοδος ήταν ο ορισμός του μπάσκετ αλάνας. Επιθέσεις σε λιγότερα από 7 δευτερόλεπτα, αναρχία, και γενικότερα ένας κακός χαμός. Τέτοιους είδους μπάσκετ ευνόησε την Μακάμπι που σκόραρε στη δεύτερη περίοδο 34 πόντους όταν στις άλλες τρείς πέτυχε συνολικά 47.

Πίσω από τον Χάινς το χάος!
Πέρα από την αναρχία και την ταχύτητα, η απουσία του Χάινς στη δεύτερη περίοδο ήταν σημαντική στο να έχει τέτοια επιθετική παραγωγή η Μακάμπι. Δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε, αλλά χωρίς τον Αμερικανό, η άμυνα της ΤΣΣΚΑ χάνει πάρα πολύ στο κομμάτι της δύναμης, των τοποθετήσεων και αλλαγών. Ίσως είναι και η μοναδική χτυπητή αδυναμία της ΤΣΣΚΑ φέτος.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μπογκντάνοβιτς η διαφορά!
Ο Σέρβος παιχταράς ήταν η ουσιαστική διαφορά των δύο ομάδων σε αυτό το πολύ σκληρό ντέρμπι. Σκόραρε κάθε φορά που η ομάδα του έδειχνε να κολλάει στην επίθεση και γενικότερα ήταν διαρκής απειλή. Ήταν πολύ μεγάλη απειλή σε κάθε hand off screen που έπαιρνε με αποτέλεσμα είτε να είναι ένα βήμα μπροστά από τον προσωπικό του αντίπαλο, είτε να χτυπάει την αλλαγή στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε και μεγάλα σουτ μέσα από καλή ομαδική δουλεία και σκριν μακριά από την μπάλα.

3η περίοδος
Το κομμάτι του παιχνιδιού που κυριάρχησε απόλυτα ο Ολυμπιακός. Το έκανε αυτό γιατί χτύπησε αρκετά κάθε μις ματς, πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα και από το καλό διάβασμα των ψηλών και την εξαιρετική κυκλοφορία βρήκε ανοιχτά σουτ. Έτρεξε σε κάθε ευκαιρία, και αμύνθηκε εκπληκτικά μέσα στη ρακέτα, με τους Μιλουτίνοφ και Μπιρτς, να σκεπάζουν το καλάθι.

4η περίοδος
Η απόλυτη ανατροπή του σκηνικού. Το 47-58 έγινε 65-60 με ένα σερί 17-2. Οι γηπεδούχοι το κατάφεραν αυτό, χάρις στην πολύ πιεστική τους άμυνα, τις παγίδες στο κατέβασμα της μπάλας και στην αποδοτική άμυνα αλλαγών, που ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να διαβάσει όπως στη τρίτη περίοδο. Εκτός αυτού, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν έναν παίκτη που να μπορεί να τρυπήσει άμεσα την άμυνα και να δημιουργήσει ρήγματα.  Το σημείο που φάνηκε πολύ η απουσία του Σπανούλη.

Ο παίκτης – κλειδί
Μπορεί οι Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε να οδήγησαν την Φενέρ στην επίθεση, ο Ούντο να ήταν εκπληκτικός στην άμυνα, τόσο στις αλλαγές, όσο και στα πικ νε ρολ και την προστασία της ρακέτας, αλλά τη μεγάλη αθόρυβη δουλειά έκανε ο Νίκολα Κάλινιτς. Ουσιαστικά με την άμυνα του απομόνωσε τον Πρίντεζη από την επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού. Βγαίνοντας μπροστά από την μπάλα και βάζοντας σωστά το σώμα του, δεν επέτρεψε την πρόσβαση του αρχηγού στην μπάλα σε μία περίοδο που ο Ολυμπιακός πνιγόταν στην επίθεση. Η επιστροφή των γηπεδούχων ήταν και δική του υπόθεση σε μεγάλο βαθμό.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Κλειδί η τρίτη περίοδος
Η Μπαρτσελόνα έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης, κάνοντας εκπληκτική τρίτη περίοδο στο Μιλάνο. Με την άμυνα της έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι της, ενώ είχε καλή συμπεριφορά στο αμυντικό τρανζίσιον, που την πλήγωσε στο πρώτο ημίχρονο. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν να τρέξει ένα επιμέρους 10-24 σε αυτή την περίοδο και να μπει με μεγάλο αβαντάζ στη τελευταία περίοδο.

Το έκανε μόνο για 7 λεπτά
Το Μιλάνο μόνο για επτά λεπτά μπόρεσε να τιμωρήσει τα αργά πόδια των ψηλών της Μπαρτσελόνα στην άμυνα, ειδικά όταν είχε κοντά και αθλητικά σχήματα στο παρκέ. Άνοιξε την επίθεση της με τον Μάτσβαν να είναι σημαντικό κομμάτι σε αυτό το σχήμα και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους (45-30) στο 17ο λεπτό. Δυστυχώς για την Ιταλική ομάδα η συνταγή δεν πέτυχε στη συνέχεια και λογικά ήρθε η ήττα.

10-35
Αυτό ήταν το σκορ που έτρεξε η Μπαρτσελόνα μεταξύ του 17ου και 30ου λεπτού. Ουσιαστικά κυριάρχησε για ένα τόσο μεγάλο διάστημα με το Μιλάνο να μην έχει απαντήσεις σε άμυνα και επίθεση. Το ότι ακόμα και με τέτοιο επιμέρους σκορ, το παιχνίδι έμεινε αμφίρροπο μέχρι το τέλος, δεν είναι κάτι τιμητικό για την Μπαρτσελόνα.

Αμπάς και Βεζένκοφ
Η nouvelle vague των δύο ομάδων ήταν εξαιρετική και μας έδειξαν ότι το ταλέντο υπάρχει. Ο Αμπάς ήταν θεαματικός, τρυπούσε την άμυνα σε κάθε ευκαιρία, ενώ έδειξε πως έχει και range σουτάροντας καλά και από την περίμετρο. Ο Βεζένκοφ ήταν ο καλύτερος παίκτης της Μπαρτσελόνα στο διάστημα της κυριαρχίας της, ενώ ήταν για πρώτη φορά τόσο αποδοτικός δημιουργικά. Εκτός των 13 πόντων, είχε 5 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασσίστ, ενώ πρόσφερε και στην άμυνα με 3 κλεψίματα.