2015-10-30T13:20:42+00:00 2015-10-30T15:48:55+00:00.

30/Oct/15 13:20

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός Φακός “εστιάζει” στην μάχη της Βαρκελώνης, εκεί που ο Παναθηναϊκός πάλεψε πολύ λιγότερα από ότι ήθελε και περίμενε ο Σάσα Τζόρτζεβιτς και ο κόσμος του.

Σημαντικό παιχνίδι έγινε στην Βαρκελώνη με την Μπαρτσελόνα να υποδέχεται και να κερδίζει εύκολα τον Παναθηναϊκό με 77-52 σε ένα από τα κλασσικά ντέρμπι της Ευρωλίγκα. Και οι 2 ομάδες έδειχναν να ψάχνονται σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού και προσέφεραν μέτριο θέαμα βάσει των ρόστερ τους. Ειδικά ο Παναθηναϊκός παρουσίασε μια απογοητευτική εικόνα στο επιθετικό κομμάτι και ειδικά στο σετ παιχνίδι. Με 2/14 σουτ τριών πόντων και 18 λάθη οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να ψάχνονται στο επιθετικό κομμάτι και να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Δύο συνεχόμενα σουτ 3 πόντων σε εκτελέσεις από την αδύνατη πλευρά άπο τον Στράτο Περπέρογλου έδωσαν ένα αρχικό προβάδισμα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ. Οι Καταλανοί είχαν αρχικό στόχο να πάνε τη μπάλα στο ποστ με συχνότητα, με άξονα τον Σαμάρντο Σάμιουελς με τους Πράσινους να μην επιτρέπουν τη μπάλα να φτάνει εύκολα εκεί.

Μεγάλο πρόβλημα στη σετ επίθεση

Το μεγάλο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ήταν στο επιθετικό κομμάτι. Με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να φορτώνεται με 2 επιθετικά φάουλ νωρίς, λόγω της καλής άμυνας των αντιπάλων του, ο βασικός επιθετικός άξονας βρέθηκε εκτός παιχνιδιού, όπως και συνολικά όλη η επίθεση των πράσινων. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αντιμετώπιζε καλά τα πικ εν ρολ και δεν άφηνε χώρους για ελεύθερες εκτελέσεις από πλευράς Παναθηναϊκού.

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της, συνολικά 11 στο πρώτο ημίχρονο και οι παίκτες της έτρεξαν σε κάθε ευκαιρία και σκόραραν εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Η Ελληνική ομάδα απειλούσε ουσιαστικά μόνο με ενδιάμεσης ταχύτητας επίθεσεις, πριν προλάβει να στηθεί η Ισπανική άμυνα σε παιχνίδι 5 εναντίων 5. Αλλά πέραν αυτού, ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλο σταθερό σημείο αναφοράς στο επιθετικό κομμάτι, αφού δεν είχε σταθερή κατεύθυνση, ενώ και η απειλή από τη περιφέρεια ήταν ελάχιστη (1/7 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά).

Ο Τζόρτζεβιτς δοκίμασε να σταματήσει τον ρυθμό της Μπαρτσελόνα με ζώνη, δημιουργώντας αρχικά κάποια προβλήματα με την ομάδα του Πασκουάλ να καθυστερεί τις επιθέσεις με πολύ ντρίπλα και ελάχιστη κυκλοφορία μπάλας, αλλά με το πέρασμα του χρόνου βρέθηκαν κάποια ελεύθερα σουτ στα κενά της ζώνης, δίνοντας σκορ στους Καταλανούς.

Βρήκε σχήμα στην άμυνα, όχι στην επίθεση

Στο 2ο ημίχρονο οι παίχτες του Παναθηναϊκού ανέβασαν την ένταση τους στην άμυνα με το undersized σχήμα με τους Αντώνη Φώτση και Τζέημς Γκιστ να δημιουργεί μεγάλη πίεση στους γκαρντ της Μπαρτσελόνα πάνω στα σκριν και με επιθετικά hedge out, αλλά και ταχύτητα στις μετακινήσεις. Οι Πράσινοι κλέψανε μπάλες και σκόραραν στο ανοιχτό γήπεδο. Επίσης χτύπησαν τα αργά πόδια του Τόμιτς στις διεισδύσεις και πήραν σκοράρισμα και με αυτό τον τρόπο.

Κακό “διάβασμα” στην επίθεση

Το κακό για την Ελληνική ομάδα ήταν ότι παρά τις καλές άμυνες, οι παίκτες της δεν σταμάτησαν να «πουλάνε» μπάλες στην επίθεση και να αστοχούν σε ελεύθερα σουτ από τη περιφέρεια. Μετά το 48-41, οι φιλοξενούμενοι έκαναν 4:30 να πετύχουν πόντο και παρότι η Μπαρτσελόνα δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο επιθετικό ρυθμό κατάφερε να προηγείται σταθερά με διαφορές που άγγιζαν ή και ξεπερνούσαν τους 10 πόντους.

Στη τελευταία περίοδο το μοτίβο του αγώνα δεν παρουσίασε ιδιαίτερες αλλαγές με την Ελληνική ομάδα να είναι σταθερά άστοχη από τη περιφέρεια, την Μπαρτσελόνα να στέλνει συνεχώς double team σε όποιον παίχτη πήγαινε να ποστάρει, με τους παίχτες του Παναθηναϊκού να μη διαβάζουν καλά το παιχνίδι και να μη βλέπουν τις πάσες για ανοιχτά σουτ. Οι Καταλανοί συνέχισαν να σκοράρουν στο ανοιχτό γήπεδο και εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη του Σάμιουελς μέσα στο καλάθι. Κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό και να ανεβάζουν τη διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους.