Ο Άντριους στους τέσσερις πιο αποτελεσματικούς (ανά λεπτό) παίκτες του Παναθηναϊκού

2022-11-02T11:28:24+00:00 2022-11-03T03:56:52+00:00.

02/Nov/22 11:28

andrews

Ο Άντριου Άντριους δύσκολα θα συνεχίσει στον Παναθηναϊκό, με τον Αμερικανό, όμως, να είναι αρκετά αποτελεσματικός στην Ευρωλίγκα.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

27/10/2022 και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 85-74.

30/10/2022 και ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ με 77-67.

Το (μόνο) κοινό σε αυτά τα δύο αποτελέσματα είναι η απουσία του Άντριου Άντριους.

Ο Αμερικανός δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο στο ματς της Ευρωλίγκας, ενώ σε αυτό της Basket League έμεινε εκτός 12άδας.

Όλα αυτά, μαζί με την έλευση του Ντουέιν Μπέικον και τους οκτώ -πια- ξένους παίκτες στο ρόστερ, δείχνουν πως ο Άντριους θα αποτελέσει παρελθόν.

Χαρακτηριστικές οι ατάκες του Ντέγιαν Ράντονιτς μετά το ματς με τον Κολοσσό:

”Για το παιχνίδι αυτό αποφασίσαμε να τον αφήσουμε εκτός. Θα δούμε τις επόμενες μέρες για το μέλλον του στην ομάδα”

Ο 29χρονος φαίνεται πως θα γίνει η… θυσία που χρειάζεται η ομάδα, προκειμένου να ενσωματωθεί ο Μπέικον και να πορευτεί με επτά ξένους στην συνέχεια της σεζόν.

Οι εμφανίσεις τους, από την άλλη, έδειξαν ότι θα μπορούσε να βρει μία θέση στο ρόστερ της ομάδας. Υπό προϋποθέσεις πάντα.

Μετά από τέσσερα ματς και 19:46′ στην Ευρωλίγκα, έχει 8,2 πόντους-1,5 ριμπάουντ-1,8 ασίστ-8 PIR με 41,7% δίποντα (5/12), 62,5% τρίποντα (5/8), 88,9% (8/9) βολές.

Την ίδια στιγμή, έδειξε διάθεση στην άμυνα, αν και πολλές φορές ήταν… διστακτικός στην επίθεση με μόλις 20 σουτ σε 79′, δηλαδή 0,25 σουτ/λεπτό.

Αξίζει να σημειώσουμε πως στα εκτός έδρας ματς σε Ερυθρό Αστέρα (8 πόντοι με 3/6 σουτ) και Άλμπα (13 πόντοι με 4/8 σουτ) ήταν εκ των διακριθέντων.

Μιλάμε για τον έκτο σκόρερ του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, έχοντας ένα ματς λιγότερο από τους πέντε πρώτους και τον λιγότερο μέσο όρο χρόνου συμμετοχής.

Για να καταλάβει κανείς το αντίκτυπο του Άντριους στο επιθετικό σκέλος του Παναθηναϊκού, αρκεί να παραθέσουμε τους πόντους, που σκοράρουν ανά λεπτό οι έξι καλύτεροι σκόρερς.

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς είναι πρώτος σκόρερ και πρώτος στην εν λόγω κατηγορία με 0,493 πόντους/λεπτό, ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις είναι δεύτερος με 0,46.

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις είναι στο #3 με 0,45, με τον Άντριους να κλείνει την κορυφαία τετράδα με 0,417 πόντους/λεπτό.

• Ντέρικ Ουίλιαμς – 0,493
  • Μάριους Γκριγκόνις – 0,46
  • Πάρις Λι – 0,35
  • Ματέους Πονίτκα – 0,35
  • Αρτούρας Γκουντάιτις – 0,45
  • Άντριου Άντριους – 0,417

Ακόμα δεν είναι σίγουρο το τι θα γίνει ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Άντριους. Οι προθέσεις της ομάδας, αυτή τη στιγμή, είναι ξεκάθαρες.

Πάντως, τα λόγια του παίκτη στο Eurohoops, στην αρχή της σεζόν, μπορούν να γίνουν και… προφητικά.

”Ανήκω εδώ. Νιώθω ότι είμαι παίκτης Ευρωλίγκας αρκετό καιρό τώρα. Και τώρα, που είμαι εδώ, όσον αφορά τον στόχο μου, δεν ξέρω τα νούμερα και τα ποσοστά που θα προκύψουν, αλλά σαν παίκτης θα είμαι έτοιμος να παίξω. Και σε άμυνα και σε επίθεση, κόντρα σε όλους”