Φακός: Η πράσινη μετάλλαξη και οι 4 μάχες!

2015-12-05T14:48:36+00:00 2015-12-05T13:31:28+00:00.

05/Dec/15 14:48

Ο μεγεθυντικός Φακός είναι πάλι εδώ για να αναλύσει την μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού και να εμβαθύνει μπασκετικά σε 4 ακόμα πολύ σημαντικές αναμετρήσεις της συναρπαστικής 8ης αγωνιστικής

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Πως έσπασε το σερί!

Χρειάστηκαν να περάσουν 2 χρόνια, 7 μήνες και 18 ημέρες για να μπορέσει ο Παναθηναϊκός μετά από 9 συνεχόμενες ήττες να κερδίσει την Μπαρτσελόνα, στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής. Οι κυριότεροι λόγοι της νίκης των γηπεδούχων ήταν η ολοκληρωτική επικράτηση της γραμμής ψηλών τους απέναντι στην αντίστοιχη της Μπαρτσελόνα και η σπουδαία άμυνα που έπαιξαν για σχεδόν 30 λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν ολοκληρωτική. Ασφυκτική πίεση στη μπάλα, κορμιά παντού, έξυπνες τοποθετήσεις στις άμυνες αλλαγών και κλείσιμο των διαδρόμων που οδηγούσαν στο καλάθι. Την κυριαρχία που ξεκίνησε από την άμυνα την ολοκλήρωσαν και στην επίθεση με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα (25 πόντους με 8/9 δίποντα και 9/9 βολές) και το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα της Ελληνικής ομάδας. Με μαέστρο της ορχήστρας τον Νικ Καλάθη η μπάλα πέρναγε με μεγάλη ευκολία μέσα στη ρακέτα της Μπαρτσελόνα, όχι μόνο στον Ραντούλιτσα αλλά και στα κοψίματα των υπόλοιπων παικτών που έκαναν κίνηση χωρίς μπάλα. Τα 18 από τα 28 εύστοχα σουτ εκτελέστηκαν μέσα από τη ρακέτα και η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν είχε ταχύτητα και καλές περιστροφές για να αναχαιτίσει το καλό passing game.

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÌÐÁÑÔÓÅËÏÍÁ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - BARCELONA

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δούλεψε πολύ καλά στην επίθεση, είχε ευστοχία και από την περιφέρεια, κομμάτι που υστερούσε σε προηγούμενα παιχνίδια και δημιούργησε 25 τελικές πάσες για 28 εύστοχα σουτ, γεγονός που καταδεικνύει τα υψηλά επίπεδα καθαρού μυαλού, συγκέντρωσης και ομαδικότητας του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Τσάβι Πάσκουάλ ευρισκόμενη πίσω ακόμα και με 16 πόντους λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου πήγε σε ένα χαμηλό σχήμα και εκεί ουσιαστικά προβλημάτισε τον Παναθηναϊκό. Με τρεις γκαρντ (Τόμας Σατοράνσκι, Άλεξ Αμπρίνες και Μπραντ Όλεσον), τον Στράτο Περπέρογλου στη θέση “4” και τον Σέιν Λαβάλ στο “5”, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα, απέκτησαν ταχύτητα στις περιστροφές και δυνάμωσαν στο τρανζίσιον παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με αυτό το σχήμα είχαν και πολλούς δημιουργούς στο κομμάτι της επίθεσης αλλά και παίκτες που μπορούσαν να ανοίξουν τις αποστάσεις και να εκτελέσουν από μακριά.

Αποτέλεσμα αυτής της επιλογής ήταν ένα επιθετικό ξέσπασμα, με την Μπαρτσελόνα να σκοράρει 20 πόντους σε μόλις 5 λεπτά και να μειώνει ακόμα και στον πόντο (71-70) με ένα σερί 5-20 (από το 66-50). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποια μεγάλα σουτ, από τους Δημήτρη Διαμαντίδη και Τζέιμς Φελντέιν, ενώ και η αποβολή του Λαβάλ με 5 φάουλ αποδυνάμωσε την Μπαρτσελόνα στην άμυνα, στο κομμάτι των γρήγορων επιστροφών μετά τα πικ εν ρολ αλλά και στο κομμάτι της αθλητικότητας. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Νικ Καλάθη που απείχε μόλις 1 πόντο και 3 ριμπάουντ από το triple double. Τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 τελικές πάσες ελέγχοντας τον ρυθμό και παίζοντας εξαιρετικά στο κομμάτι της άμυνας.

Κονσέρτο για πολυβόλα

Για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα το Βελιγράδι φιλοξένησε ένα εκπληκτικό παιχνίδι-θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τον Ερυθρό Αστέρα να κερδίζει ξανά αναμέτρηση απέναντι σε ομάδες με μεγάλη ποιότητα. Μετά την Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η σειρά της Χίμκι να υποκύψει στην καυτή Χάλα Πιονίρ. Για μια ακόμα φορά ο άξονας του επιθετικού παιχνιδιού των γηπεδούχων ήταν το πικ εν ρολ σε κατάσταση 2 εναντίων 2 και με τελικό αποδέκτη τον Μάικ Τσίρμπες. Ο Γερμανός για μια ακόμα φορά είχε θαυμάσια βυθίσματα και πολύ καλές τοποθετήσεις για να δεχτεί τη μπάλα και από εκεί και πέρα σκόραρε με ευκολία. Έβαλε 27 πόντους ενώ κατέβασε και 7 ριμπάουντ σε μια ακόμα μεγάλη βραδιά. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τα γκαρντ της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς χτύπησαν και με διεισδύσεις στις αργές αμυντικές αντιδράσεις και πήραν το μεγαλύτερο ποσοστό των πόντων τους μέσα από το ζωγραφιστό. Για να είμαστε πιο ακριβείς 23 από τα 35 εύστοχα σουτ και 46 πόντοι στο σύνολο προήλθαν από προσπάθειες μέσα από τη ρακέτα. Η Χίμκι για κάποια διαστήματα του αγώνα βρήκε κάποιες αμυντικές λύσεις απέναντι στο πικ εν ρολ τοποθετώντας τους ελεύθερους παίκτες πιο κοντά στη ρακέτα, μικραίνοντας τις αποστάσεις, δημιουργώντας ένα τείχος από κορμιά. Εκεί οι παίκτες του Ριμάντας Κουρτινάιτις έκλεψαν αρκετές μπάλες και βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο.

Crevna Zvezda

Η συνολική εικόνα της άμυνας της Χίμκι παρέμενε προβληματική. Στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι στηρίχτηκαν κυρίως σε ατομικές εξάρσεις κάποιων παικτών τους και τα επίπεδα ομαδικότητας και καλής κυκλοφορίας δεν ήταν στο υψηλότερο επίπεδο. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα μίλησε και πάλι ο υπερταλαντούχος φόργουορντ που ακούει στο όνομα Κουίνσι Μίλερ. Παρότι ο ενθουσιασμός του μερικές φορές τον οδηγεί σε βεβιασμένες ενέργειες, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ήταν καθοριστικός και στις δυο άκρες του παρκέ. Με καλές δημιουργίες σε παιχνίδι απομόνωσης, καλές εκτελέσεις μετά από πικ εν ρολ που κατέληγαν σε πάσες για ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, ενώ ήταν τρομερός πάνω από τη στεφάνη. Ένα φόλοου κάρφωμα και ένα μπλοκ στον Μόνια στην άλλη άκρη του παρκέ σε μια πολύ καλή αμυντική βοήθεια, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Σέρβικης ομάδας που μετά από τις δύο αυτές νίκες κρατάει στα χέρια της την πρόκριση για το ΤΟΠ 16.

Έμεινε ζωντανή η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να επιβιώσει στον πρώτο από τους 3 τελικούς πρόκρισης που έχει να παίξει ακόμα στο 1ο γύρο. Απέναντι στην Φενέρμπαχτσε αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στα πρώτα 20 λεπτά αλλά άφησε για πρώτη φορά το αμυντικό της στίγμα στο 2ο ημίχρονο καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη. Ο Πάμπλο Λάσο δοκίμασε πολλά σχήματα μέσα στο παιχνίδι και πήρε πολύτιμες λύσεις. Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν νωθρό κυρίως στην άμυνα με τους παίκτες της Ρεάλ να μη μπορούν να βρουν απαντήσεις απέναντι στη κυκλοφορία της μπάλας της Τουρκικής ομάδας αλλά και στις εξαιρετικές εκτελέσεις κυρίως από τον Τζίτζι Ντατόμε. Με ένα αδόκιμο σχήμα που ίσως δεν είχαμε ξαναδεί φέτος μαζί, με τους Λούκα Ντόντσιτς, Τζέισι Κάρολ και Τζεφ Τέιλορ στη περιφέρεια και τους Άντρες Νοτσίονι και Γουίλι Χερνανγκόμεζ στο 4 και 5 η Ρεάλ έπαιξε εκπληκτική άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι, αρνήθηκε πάσες και δυσκόλεψε πολύ τα σουτ και την κυκλοφορία της Φένερμπαχτσε. Αποτέλεσμα αυτού του σχήματος ήταν το 16-0 σερί που μετέτρεψε το -12 (16-28) σε +4 (32-28). Παρά την αντεπίθεση, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαντήσεις και κατάφεραν να χτυπήσουν την άμυνα της Ρεάλ στα αδύνατα σημεία της, όταν ο Νοτσιόνι χρεώθηκε το 3ο φάουλ του και ο Λάσο αναγκάστηκε να ανακατέψει πάλι τα σχήματα.

luka-doncic-real-madrid-eb15

Με το παιχνίδι να κρέμεται από μια κλωστή, στη 4η περίοδο μίλησε η επιθετική κλάση του Σέρχιο Γιουλ αλλά και η τρομερή περιφερειακή άμυνα της Ρεάλ. Και οι 2 ομάδες από κάποιο σημείο και μετά προσέγγισαν το παιχνίδι με χαμηλά σχήματα, σχήματα που για μια ακόμα φορά βοήθησαν την Ισπανική ομάδα. Με την άμυνα τους στη περιφέρεια να πνίγει τον αντίπαλο, και τον Τέιλορ να δίνει φοβερές αμυντικές βοήθειες σχεδόν σε όλα τα σημεία του γηπέδου. Στην επίθεση το παιχνίδι το πήρε πάνω του ο Σέρχιο Λιούλ, που αν και διστακτικός σε κάποια σημεία του παιχνιδιού, στο τέλος χτύπησε σε όλες τις άμυνες αλλαγών της Φενέρμπαχτσε και με συνεχόμενες διεισδύσεις έδωσε προβάδισμα που οδήγησε την Ρεάλ στη νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης για το ΤΟΠ 16. Ο Ισπανός γκαρντ σκόραρε 12 από τους 17 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα. Ο Γιόνας Ματσιούλις και ο Τζεφ Τέιλορ μπορεί να σκόραραν μόλις 7 πόντους μαζί αλλά έδωσαν τρομερή ενέργεια στο κομμάτι της άμυνας και η προσφορά τους ήταν τεράστια ακόμα και αν δεν απεικονίζεται στα νούμερα της στατιστικής.

Η βραδιά του Νάντο Ντε Κολό

Σπουδαίο παιχνίδι στην Γερμανία με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Μπρόζε Μπάμπεργκ. Μια βραδιά που ανήκει ολοκληρωτικά στον Νάντο Ντε Κολό. Ο Γάλλος σούπερ σταρ τα έκανε όλα στο παρκέ, σκοράροντας και πασάροντας υποδειγματικά. Τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους και 11 τελικές πάσες, κάνοντας φύλλο και φτερό την Γερμανική άμυνα. Με άξονα το κεντρικό πικ εν ρολ η ΤΣΣΚΑ σκόραρε με κάθε τρόπο. Στην αρχή ήταν με διεισδύσεις μέχρι το βάθος της άμυνας αλλαγών της Μπάμπεργκ. Όσο κυλούσε το παιχνίδι οι πάσες μετά το σκριν στη μπάλα είχαν αποδέκτη είτε τον Κάιλ Χάινς μέσα στο ζωγραφιστό είτε ανοιχτά περιφερειακά σουτ από τις γωνίες και από τα φτερά με τους Κόρι Χίγκινς, Νικίτα Κουρμπάνοφ και Αντρέι Βορόντσεβιτς να σκοράρουν με συχνότητα. Η τριάδα αυτή σκόραρε 41 πόντους με 6/10 σουτ από τα 6.75 και ο Χάινς έκανε ρεκόρ για τη φετινή χρονιά στην Ευρωλίγκα με 17 πόντους.

nando-de-colo-cska-moscow-eb15

Συνολικά, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε το παιχνίδι χάρις στην εντυπωσιακή επιθετική της λειτουργία. Από την άλλη μεριά για ένα ακόμα παιχνίδι είδαμε το πόσο δουλεμένη ομάδα είναι σε όλα τα επίπεδα της επίθεσης η Μπάμπεργκ, με εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας , καλές αποστάσεις και δουλεμένα πράγματα σε σετ αλλά και τρανζίσιον παιχνίδι. Είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων στο σκοράρισμα με 18 τελικές πάσες και μόλις 4 λάθη. Δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι, γιατί ότι και να δοκίμασε ο Αντρέα Τρινκέρι στο αμυντικό κομμάτι η ΤΣΣΚΑ είχε απαντήσεις και λύσεις. Όταν η άμυνα έκλεινε στο ζωγραφιστό ερχόντουσαν τα σουτ από την περιφέρεια και όταν έκλειναν τις πάσες προς τη περιφέρεια τιμωρούνταν στο 2 εναντίων 2 παιχνίδι με εκφραστές του Ντε Κολό και Χάινς. Υψηλού επιπέδου παιχνίδι με 2 σπουδαίες ομάδες και 2 σπουδαίους προπονητές που θα μας συντροφεύσουν και στο ΤΟΠ 16.

Σώθηκε στο τέλος η Εφές

Δέκα λεπτά χώριζαν όπως αποδείχτηκε την Εφές Αναντολού από την πρόκριση ή από ένα θρίλερ 2 αγώνων για να μπορέσει να περάσει στο ΤΟΠ 16. Με την ομάδα του Ίβκοβιτς να βρίσκεται 10 πόντους πίσω στο σκορ απέναντι στην Τσεντεβίτα στο τέλος της 3ης περιόδου, το σενάριο έμοιαζε εφιαλτικό, αλλά τις λύσεις έδωσε η άμυνα και στο τέλος οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με τη νίκη από το Ζάγκρεμπ. Για μια ακόμα φορά η Έφες εμφανίστηκε διπρόσωπη στο κομμάτι της άμυνας. Στη πρώτη και στη τελευταία περίοδο ήταν εντυπωσιακή, δυσκόλεψε τις πάσες μετά από πικ εν ρολ για τον Μίρο Μπίλαν, ενώ ακόμα και αν οι μπάλες έφταναν, εκεί τα τελειώματα του Κροάτη σέντερ ήταν υπό πίεση. Το αμυντικό τρανζίσιον σε αυτές τις 2 περιόδους ήταν εξαιρετικό και οι περιστροφές κάλυπταν αρκετά γρήγορα τα κενά και έκλειναν τις διαγώνιες πάσες. Χαρακτηριστικά στη 1η και 4η περίοδο η άμυνα της Εφές δέχτηκε μόλις 23 πόντους. Στη 2η και στη 3η περίοδο γινόταν ακριβώς το αντίθετο. Ο Τζέικομπ Πούλεν έφτανε με ευκολία μέσα στο καλάθι, ενώ ακόμα και τα περιφερειακά του σουτ γινόντουσαν με τους αμυντικούς να μη σηκώνουν καν τα χέρια τους για να κρύψουν το καλάθι. Οι πάσες προς τον Μπίλαν είτε μετά από πικ εν ρολ, είτε για καθαρό ποστ παιχνίδι περνούσαν με ευκολία και ο ίδιος σκόραρε εύκολα χωρίς ιδιαίτερη πίεση. Η τρανζίσιον άμυνα ήταν πολύ κακή ενώ και οι πάσες στα φτερά έβγαλαν ανοιχτά σουτ με τον Φραν Πίλεπιτς να κάνει μεγάλη ζημιά έχοντας 12 πόντους και 4/4 σουτ 3 πόντων.

bryant-dunston-anadolu-efes-istanbul-eb15

Στην επίθεση ο άξονας της Εφές ήταν τα σκριν στη μπάλα από τους παίκτες που παίζουν στη θέση 4 κατά βάση. Ντέρικ Μπράουν και Ντάριο Σάριτς μετά από σκριν μπορούν να απειλήσουν με πολλούς τρόπους και αυτό έκαναν. Σκόραραν με σουτ από την περιφέρεια αλλά και σουτ ενδιάμεσης απόστασης , ενώ δεν ήταν και λίγες οι φορές που μετά το σκριν έκοβαν μέχρι μέσα στο καλάθι καθώς είναι αθλητικοί και επιθετικοί και τελείωσαν φάσεις με όλους αυτούς τους τρόπους. Σκόραραν μαζί 28 πόντους, μάζεψαν 16 ριμπάουντ και αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι θα μπορούσαν να έχουν ακόμα μεγαλύτερη επιθετική προσφορά. Υπήρχαν διαστήματα του αγώνα που αγωνίστηκαν ταυτόχρονα στις θέσεις των ψηλών για λόγους σκοραρίσματος αλλά και ακόμα μεγαλύτερη ευχέρεια στην άμυνα αλλαγών. Οι Τζέησον Γκρέιντζερ και Τόμας Ερτέλ έκαναν εκπληκτική δουλειά στο δημιουργικό κομμάτι και στο διάβασμα φάσεων με 15 από τις 20 τελικές πάσες της ομάδας τους. Τη διαφορά στο τέλος έκαναν τα 2 μεγάλα σουτ 3 πόντων του Ντάριο Σάριτς και του Μπιρκάν Μπατούκ. Η Εφές με αυτή τη νίκη εξασφάλισε την πρόκριση της για το ΤΟΠ 16, με την βελτίωση και τη σταθερότητα να κρίνονται απαραίτητες για τη συνέχεια της διοργάνωσης.