Μεγεθυντικός Φακός: Ανάλυση πριν την κόλαση!

2015-12-19T15:54:11+00:00 2015-12-19T16:15:29+00:00.

19/Dec/15 15:54

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Πρόγευση Τοπ 16!

Σπουδαίο ματς με άρωμα ΤΟΠ 16 είχαμε στην Μόσχα, με την Φενέρμπαχτσε παρότι αδιάφορη βαθμολογικά και χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο να κερδίζει την Χίμκι σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ και κρίθηκε στις 2 τελευταίες φάσεις. Σαν συνολική εικόνα, μπορούμε να πούμε ότι κέρδισε η ομάδα που είχε τις πιο λογικές επιλογές αλλά και μεγαλύτερο το στοιχείο της συνοχής και της ομαδικότητας στο παιχνίδι της. Η ομάδα του Ριμάντας Κουρτινάϊτις είχε να αντιμετωπίσει τη σημαντική απουσία του Πολ Ντέιβις, απουσία που στέρησε δύναμη και επιθετικότητα από το ποστ. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν σχεδόν αποκλειστικά στο εξαιρετικό ταλέντο και την μπασκετική “τρέλα” που κουβαλάνε οι γκαρντ της ομάδας. Από τη πρώτη κιόλας περίοδο η κυκλοφορία μπάλας ήταν περιορισμένη και αναποτελεσματική με αποτέλεσμα τα σουτ να γίνονται σε κατάσταση απομόνωσης, με τους Ταιρίς Ράις και Αλεξέι Σβεντ να ευστοχούν σε 5 συνολικά και να σκοράρουν τους 21 από τους 26 πόντους της ομάδας τους μετά από 10 λεπτά. Από εκείνο το σημείο η άμυνα της Τουρκικής ομάδας έσφιξε σαν τανάλια και δεν επέτρεψε, με εξαίρεση κάποια δύσκολα drives του Ζόραν Ντράγκιτς και του Τάιλερ Χάνεϊκατ, το εύκολο σκοράρισμα στους αντιπάλους τους. Η Φενέρμπαχτσε είχε πολύ καλύτερα επίπεδα κυκλοφορίας μπάλας και δημιουργίας, διάβαζε καλά τα μις ματς μετά τις αλλαγές στα σκριν και χτύπησε μέσα στο ζωγραφιστό.

Στο κομμάτι της δημιουργίας είδαμε και τον Τζίτζι Ντατόμε να στήνει φάσεις από τον κεντρικό διάδρομο με μεγάλη αποτελεσματικότητα. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά από 26 λεπτά αγώνα οι τελικές πάσες ήταν 17 για τους φιλοξενούμενους, έναντι 7 μόλις των γηπεδούχων, με τους Βέσελι, Έκπε Ούντο και Πέρο Άντιτς να έχουν σκοράρει 30 από τους 50 πόντους της ομάδας τους, χτυπώντας μέσα στη ρακέτα. Στη τέταρτη περίοδο η Χίμκι άλλαξε κάπως τον προσανατολισμό της στην επίθεση και προσπάθησαν να πάρουν πόντους αλλά και δημιουργία από το ποστ, κάτι που κατάφεραν. Ο Μάρκο Τοντόροβιτς σκόραρε, και μαζί με τον Τζέιμς Όγκουστιν πάσαραν καλά στα κενά των περιστροφών για δύο μεγάλα ελεύθερα σουτ από τον Σβεντ. Το παιχνίδι κρεμόταν από μια κλωστή και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς εμπιστεύτηκε τα καυτά χέρια των περιφερειακών του.

Καλά σκριν μακριά από τη μπάλα και άμεσες εκτελέσεις από τους Μπόγκνταν Μποκγντάνοβιτς και Μπόμπι Ντίξον έδωσαν λύσεις στην επίθεση, μαζί με τον σταθερά εξαιρετικό σε όλο το παιχνίδι Βέσελι. Το νικητήριο καλάθι για τη Φενέρμπαχτσε πέτυχε με φόλοου ο Μπογκντάνοβιτς μετά από χαμένη βολή του Ούντοχ. Στην τελευταία φάση λειτούργησε το αμυντικό αισθητήριο της Φενέρμπαχτσε με τον Ούντοχ να κλέβει τη μπάλα και να αφαιρεί από τους γηπεδούχους τη δυνατότητα να ψάξουν νικητήριο σουτ. Μια άμυνα που κράτησε την Χίμκι στους 42 πόντους συνολικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο και ήταν το άρμα νίκης των φιλοξενούμενων.

Πρώτη φορά στην ιστορία εκτός τοπ 16

Στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια ζωής ή θανάτου στην Κωνσταντινούπολη, η Μακάμπι μπορεί να κέρδισε στο τέλος, αλλά ήταν μια νίκη χωρίς αντίκρισμα καθώς δεν μπόρεσε να φτάσει στο επιθυμητό +11 και η Ντόγκους Νταρουσάφακα πανηγυρίζει την πρόκριση της στο Τοπ 16 στην παρθενική συμμετοχή της. Οι Πρωταθλητές του 2014 μένουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους εκτός από την πρώτη φάση. Η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι προσπάθησε από την αρχή να χτυπήσει στις αργές περιστροφές της άμυνας της Μακάμπι, στα αργά πόδια του Τέιλορ Ροτσέστι αλλά και μέσα στο καλάθι. Η στρατηγική ήταν σωστή και από την αρχή βρέθηκαν ελεύθερα σουτ με τον Λουκ Χαρανγκόντι να ξεκινάει ζεστός από την περιφέρεια, αλλά και τους Σεμίχ Ερντέν και Φουρκάν Αλντεμίρ να κάνουν πάρτι κάτω από το καλάθι της Μακάμπι. Οι παίκτες του Γιαν Τάμπακ είχαν πολλά προβλήματα και δεν μπορούσαν να εξασφαλίσουν ούτε τα αμυντικά ριμπάουντ με την Νταρουσάφακα να ανανεώνει 10 επιθέσεις μέχρι το 15′ και να σκοράρει 14 πόντους δεύτερης ευκαιρίας. Από εκεί και μετά, οι ομάδες έχασαν την επιθετικότητα τους, επικεντρώθηκαν πολύ στην άμυνα και η παραγωγικότητα έπεσε σε μεγάλο βαθμο.

Η Μακάμπι δεν είχε παίκτες για να μπορέσει να περάσει την μπάλα μέσα στο καλάθι και αυτό της κόστισε σε ολόκληρη τη φάση των ομίλων. Ο Τρέβορ Μπάκουε σκόραρε 2 σουτ από το ύψος των ελεύθερων βολών και μόνο ο Αρίνζε Ονουάκου σκόραρε με παιχνίδι στο ποστ. Το θετικό για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι βελτίωσαν την άμυνα τους, κλείνοντας τους διαδρόμους και αναγκάζοντας την Νταρουσάφακα να σουτάρει πολύ από την περιφέρεια, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία μετά τα πρώτα λεπτά και πριν φτάσουμε στη τελευταία περίοδο. Τα τελευταία 10 λεπτά ξεκίνησαν με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αποφασισμένοι και τους φιλοξενούμενους να χάνουν τη συγκέντρωση τους πρωτίστως στην επίθεση, με πολλά λάθη και κακές επιλογές. Αυτό το “νεκρό” διάστημα κόστισε και στην άμυνα, με λάθη συνοχής στις περιστροφές που οδήγησαν σε ελεύθερα σουτ αλλά και κακό αμυντικό τρανζίσιον. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Τάμπακ έκαναν την ύστατη αντεπίθεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 2 λεπτά πριν το τέλος με σουτ από την περιφέρεια.

Σε εκείνο το σημείο η στρατηγική από τον πάγκο της Μακάμπι ήταν να προσπαθήσει να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με τρόπο που δεν βλέπουμε πολύ συχνά, για να μπορέσουν με καλύτερα χρονικά περιθώρια να κυνηγήσουν το ποθητό +11. Η τακτική δεν απέδωσε και οι φιλοξενούμενοι παρά τη νίκη δεν θα συνεχίσουν στη διοργάνωση, αλλά θα παίξουν στο Eurocup. Συνολικά, η Μακάμπι πλήρωσε την πολύ μέτρια χημεία που είχε, αλλά και το ότι στο ρόστερ της δεν υπήρχαν πολλοί παίκτες με προσέγγιση στην άμυνα. Οι αμυντικές της επιδόσεις ήταν κάκιστες στα περισσότερα παιχνίδια, ενώ έλειψε φανερά και η σταθερή απειλή στο post up. Βάσει της εικόνας της σε αυτά τα 10 παιχνίδια δικαίως δεν θα συνεχίσει στη διοργάνωση, κάτι απίστευτο αν αναλογιστούμε ότι πριν από 21 μήνες οι παίκτες της πανηγύριζαν την κατάκτηση του τροπαίου.

Πρωτιά για Λoκομοτίβ

Πολύ σπουδαίο παιχνίδι στο Κράσνονταρ με διακύβευμα την πρωτιά του ομίλου, με τη γηπεδούχο Λοκομοτίβ Κουμπάν να κάνει ένα επικό comeback στην τέταρτη περίοδο απέναντι στην Μπαρτσελόνα, με άρμα νίκης το χαμηλό σχήμα και την πιεστική άμυνα. Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από την επιθετική αλληλεξουδετέρωση των 2 ομάδων. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, και οι 2 ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό στο σκοράρισμα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, έβγαλε πιο πολλά ανοιχτά σουτ χάρις στην εξαιρετική κίνηση και τα σκριν που γίνονταν μακριά από την μπάλα. Στο 2ο ημίχρονο και οι 2 ομάδες μπήκαν με σαφώς καλύτερες επιθετικές επιλογές, με την Λοκομοτίβ να χτυπάει αρκετά στο πικ εν ρολ παιχνίδι. Εκμεταλλευόμενοι τις αργές επιστροφές του Τόμιτς μετά τα σκριν, ο Κίριλο Φεζένκο αλλά και ο Μάλκολμ Ντιλέινι τελείωσαν φάσεις με πάσες αλλά και διεισδύσεις στο ζωγραφιστό. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε και η Μπαρτσελόνα με τον εμβληματικό αρχηγό της να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του. Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο ήταν ασταμάτητος στην 3η περίοδο, εκμεταλλεύτηκε κάθε σκριν που πήρε και με άμεσες εκτελέσεις βομβάρδισε το καλάθι των γηπεδούχων, ενώ ταυτόχρονα έκανε σπουδαία δουλειά και σαν δημιουργός, δεχόμενος την μπάλα στα φτερά και πάνω στο πικ πασάροντας στον Τόμιτς.

Οι δύο τους σκόραραν 23 από τους 25 πόντους της ομάδας τους στο 3ο δεκάλεπτο διατηρώντας ένα προβάδισμα 6 πόντων, με τον Ναβάρο να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του στη διοργάνωση φέτος με 22 πόντους και 3 ασσίστ. Στην τελευταία περίοδο ο κόουτς Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε μια ομάδα καμικάζι στο κομμάτι της άμυνας και τελικά δικαιώθηκε. Με τους Ντιλέινι και Ντοντάι Ντρέιπερ στις θέσεις των γκαρντ και με τους Κρίς Σίνγκλετον και Άντονι Ράντολφ στις θέσεις των ψηλών, οι γηπεδούχοι έγιναν τρομερά πιεστικοί και άπλωσαν την άμυνα τους σε όλα τα μήκη και πλάτη του μισού γηπέδου. Πίεση στη μπάλα, άρνηση στις πάσες, επιθετικότητα και δυναμικά hedge out ουσιαστικά κλείδωσαν την επίθεση της Μπαρτσελόνα και εμπόδισαν την πολύ καλή κυκλοφορία. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν 5 λάθη στα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου και δέχτηκαν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον, ενώ ο Ντιλέινι χτύπησε με σουτ και διεισδύσεις πάνω στις αλλαγές της άμυνας και μοίραζε εξαιρετικά το παιχνίδι στα φτερά για τους συμπαίκτες του. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 9 τελικές πάσες, όταν στο 1ο ημίχρονο είχε μόλις 2 πόντους. Τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι γηπεδούχοι στο τέλος έγειραν οριστικά την πλάστιγγα με το μέρος τους, με την Μπαρτσελονα να δυσκολεύεται αφάνταστα όχι να σκοράρει αλλά να σουτάρει έστω κάτω από καλές προϋποθέσεις.

Επική πρόκριση για τον Ερυθρό Αστέρα!

Στο 2ο παιχνίδι που έκρινε πρόκριση στο Βελιγράδι ο Ερυθρός Αστέρας υπέταξε την Μπάγερν Μονάχου και αυτό το οφείλει στο εξαιρετικό ξεκίνημα και φινάλε που είχε στο παιχνίδι. Σε αυτά τα 2 κομμάτια του παιχνιδιού ο παίκτης που έκανε τη διαφορά δεν ήταν άλλος από τον Στέφαν Γιόβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, οργανώνοντας με μαεστρία το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του. Τελείωσε το παιχνίδι με 13 τελικές πάσες και έχοντας συμμετοχή σε όλα τα καλάθια της ομάδας του στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο επιθετικός άξονας για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν το κλασσικό πλέον πικ εν ρολ με απομόνωση σε 2 παίκτες που σχεδόν πάντα ήταν ο Γιόβιτς και ο Μάικ Τσίρμπες. Οι φιλοξενούμενοι τιμωρήθηκαν με όποιο τρόπο και αν πήγαν να αμυνθούν. Όταν επέλεγαν να αμυνθούν σε κατάσταση 2 εναντίων 2, δέχονταν καλάθι είτε από τις διεισδύσεις και τα ενδιάμεσα σουτ του Γιόβιτς, είτε τελειώματα μέσα από τη ρακέτα από τον Γερμανό σέντερ. Μετά τα πρώτα λεπτά επέλεξαν να στείλουν και βοήθειες από τις πλευρές και εκεί δέχτηκαν ανοιχτά σουτ από τους εξαιρετικούς σουτέρ Κουίνσι Μίλερ και Μάρκο Σιμόνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν 22 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά και 31 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά η Μπάγερν σκλήρυνε την άμυνα της, πίεσε πολύ στη μπάλα, και δυσκόλεψε όλα τα σκριν, βγάζοντας από το ρυθμό τους, τους γηπεδούχους. Στην επίθεση βρήκαν λύσεις από τα μακρινά σουτ του Ντούσκο Σαβάνοβιτς αλλά και από τον Ντίον Τόμπσον που έδωσε λύσεις από το ζωγραφιστό και από σουτ μέσης απόστασης. Ειδικά στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να κλέψουν αρκετές μπάλες και χτύπησαν σε κάθε ευκαιρία στο τρανζίσιον. Ο Ερυθρός Αστέρας βρισκόταν στο -11 (56-67) στις αρχές της 4ης περιόδου και έψαχνε έναν ήρωα να ξεκολλήσει την ομάδα που σκόραρε σε 20 λεπτά, μόλις 25 πόντους. Ο ήρωας αυτός βρέθηκε και ονομάζεται Μάρκο Γκούντουριτς. Ο νεαρός γκαρντ έδωσε το απροσδόκητο στην ομάδα του, δηλαδή μεγάλα σουτ μετά από σκριν στη μπάλα. Σκόραρε 9 από τους 16 πόντους του μέσα σε 3 λεπτά και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν μια επανάληψη του πρώτου πενταλέπτου του αγώνα, με τον Γιόβιτς να όργανώνει και τους Τσίρμπες και Μίλερ να εκτελούν. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με πιο χαμηλά σχήματα να τους αντιμετωπίσουν αλλά χωρίς επιτυχία, ενώ και στη επίθεση δεν μπορούσαν να πλησιάσουν τη ρακέτα και περιορίστηκαν σε δύσκολα, μαρκαρισμένα σουτ από την περιφέρεια. Σπουδαίο κατόρθωμα και τεράστια πρόκριση για τον Ερυθρό Αστέρα που είχε ένα κακό ξεκίνημα και δεν έπειθε ιδιαίτερα, αλλά στην πορεία παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος και δίκαια προκρίθηκε.

Απάντησε με το ίδιο νόμισμα η ΤΣΣΚΑ

Μεγάλη νίκη και πρωτιά στον όμιλο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέσα στην Ανδαλουσία, απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα. Ένα παιχνίδι που είχε 2 πρόσωπα με την Ισπανική ομάδα να έχει εντυπωσιακή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 2ο αντιμετώπισε μια άμυνα που πραγματικά “δάγκωνε” και ουσιαστικά την έβγαλε εκτός παιχνιδιού. Οι παίκτες του Χουάν Πλάθα μπήκαν με μεγάλη ορμή στο παιχνίδι, ήταν πολύ επιθετικοί και έψαχναν πάντα τις καλύτερες επιλογές. Οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Έντουιν Τζάκσον σκόραραν μεγάλα σουτ είτε μέσα από τη κυκλοφορία, είτε με σουτ μετά από ντρίμπλα. Δυσκόλεψαν πάρα πολύ τους αντιπάλους τους και στην άλλη πλευρά του παρκέ, κλείνοντας τους διαδρόμους και απαγορεύοντας ουσιαστικά το αγαπημένο πικ εν ρολ που είναι μεγάλο κομμάτι του επιθετικού παιχνιδιού τους.

Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να πάρουν πολλά σουτ από την περιφέρεια και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 17 εκτελεσμένα τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ μεταμορφώθηκε κυρίως λόγω της αποτελεσματικότητας της άμυνάς της. Ουσιαστικά απαγόρευσε κάθε πάσα μέσα στη ρακέτα, έκλεισε τους χώρους με άμυνες που ήταν σαν zone press που άλλαζαν σε man to man, με τον Νικίτα Κουρμπάνοφ να είναι ο πασπαρτού παίκτης σε αυτές τις άμυνες. Η Ισπανική ομάδα αναγκάστηκε να σουτάρει πίσω από τα 5 μέτρα στην πλειοψηφία των επιθέσεών της και δεν μπόρεσε να μοιράσει την μπάλα αλλά ούτε να δημιουργήσει ανισορροπίες στην αντίπαλη άμυνα.

Το νούμερο των 4 ασσίστ και 10 λαθών στο δεύτερο ημίχρονο είναι χαρακτηριστικό της δυσκολίας που αντιμετώπιζε η Μάλαγα στο κομμάτι της δημιουργίας και του διαβάσματος της άμυνας. Στο πρώτο ημίχρονο η αντιστοιχία ήταν 8 τελικές πάσες για 4 λάθη. Στον αντίποδα οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη με πρωτεργάτη τον Νάντο Ντε Κολό, πάτησαν μέσα στη ρακέτα, ξεκλείδωσαν την άμυνα των γηπεδούχων και πήραν πολύ καλύτερα και ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια στα οποία είχαν και μεγαλύτερη ευστοχία. Στο τέλος το παιχνίδι δεν ήταν ανταγωνιστικό με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τη νίκη και την πρώτη θέση στον όμιλο παίρνοντας και εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου στην έδρα τους.