2015-12-31T14:09:34+00:00 2015-12-31T14:10:43+00:00.

31/Dec/15 14:09

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Πήρε το ντέρμπι η Φενέρμπαχτσε

Το μεγάλο ντέρμπι του γκρουπ Ε ανάμεσα στην Φενέρμπαχτσε και τον Παναθηναϊκό έβγαλε στον αφρό τους γηπεδούχους, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, σε κάποια μεγάλα σουτ και στην αμυντική σκληράδα που έβγαλε στο τέλος η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με άρμα μάχης την άμυνα, ασφυκτική πίεση στη μπάλα και καλές άμυνες άρνησης στις πάσες που είχαν προορισμό το ζωγραφιστό. Η άμυνα είχε στοχοποιήσει τον Νικ Καλάθη, καθώς θεωρήθηκε ο παίκτης που βάζει σε τάξη και οργανώνει μαεστρικά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Το αρχικό 14-0 δικαίωσε αυτή την επιλογή με τον Έλληνα άσσο να κάνει ρεκόρ λαθών με 6 στη φετινή Ευρωλίγκα. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τον Δημήτρη Διαμαντίδη για να αποσυμφορήσει τον Καλάθη και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κυκλοφορούν καλά τη μπάλα, άνοιξαν τις αποστάσεις τους και με καλή κυκλοφορία βρήκαν καλά σουτ από τη θέση “3” και “4”.

Επιπροσθέτως, ο Καλάθης με μεγαλύτερη άνεση βρήκε κάποιους διαδρόμους για να τελειώσει φάσεις με σουτ μέσης απόστασης αλλά και εύκολες πάσες για πικ εν ρολ παιχνίδι με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Η Φενέρμπαχτσε από την πλευρά της προσπαθούσε να χτυπήσει με συχνότητα σε παιχνίδι πικ εν ρολ ειδικά όταν μέσα στο γήπεδο βρισκόταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Οι επιστροφές του σέντερ του Παναθηναϊκου στο αμυντικό κομμάτι του πικ εν ρολ ήταν αργές και οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλά εύκολα τελειώματα με τον Έκπε Ούντο και τον Γιαν Βέσελι. Οι δυο τους σκόραραν μαζί 28 πόντους με πολύ καλά ποσοστά, ενώ μάζεψαν 13 ριμπάουντ και μπλόκαραν 4 σουτ. Για να περιορίσουν αυτού του είδους το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι έστελναν βοήθεια από παίκτη των φτερών με τον Γκιστ να σταματάει κάποιες λίγες πικ εν ρολ επιθέσεις, αλλά μέσα από τη κυκλοφορία η Φενέρμπαχτσε άνοιγε το γήπεδο και βρήκε ελεύθερα σουτ από τον Πέρο Άντιτς και τον Τζίτζι Ντατόμε.

james gist

Ένα άλλο κομβικό σημείο στο παιχνίδι πέρα από τα μεγάλα σουτ που σκόραρε η Φενέρμπαχτσε, ήταν ότι η Ελληνική ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε πολλά μις ματς μετά από αλλαγές της αντίπαλης άμυνας. Χαρακτηριστικές είναι φάσεις με τον Σάσα Πάβλοβιτς να έχει αντίπαλο τον Μπόμπι Ντίξον, που δεν μπόρεσε να τελειώσει παρά το υψομετρικό πλεονέκτημα. Επίσης ο τραυματισμός του Δημήτρη Διαμαντίδη, έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πιέσουν πάλι ασφυκτικά τον Καλάθη και να κλειδώσουν τη κυκλοφορία μπάλας, με τους πράσινους να αναγκάζονται να σουτάρουν πολύ από την περιφέρεια σαν ύστατη λύση. Σαν κατακλείδα μπορούμε να πούμε ότι η άμυνα της Φενέρμπαχτσε, και η κακή αμυντική αντίδραση του Παναθηναϊκού στο πικ εν ρολ ήταν τα βασικά κομμάτια που έκριναν το αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να μην έχουν τόσο μεγάλες διαφορές, όσο πολλοί περίμεναν.

Ο “Ελ Τσάτσο” και το Zone Press

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Barclaycard Center της Μαδρίτης με την Ρεάλ να καταφέρνει να γυρίσει το παιχνίδι απέναντι στην Μπρόζε Μπάμπεργκ και να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη, παρά τις απουσίες του Σέρχιο Λιουλ και Ρούντι Φερνάντεθ. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν πολύ διαβασμένη στο κομμάτι της άμυνας, κλείνοντας τους διαδρόμους των γκαρντ προς το καλάθι, αλλά και δυσκολεύοντας τη κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα ήταν η Ρεάλ να μη μπορεί να βρει λύσεις, να περιορίζεται σε κατάχρηση τρίπλας και οι επιθέσεις καθυστερούσαν με τις επιλογές στο τέλος να μην είναι οι καλύτερες. Οι φιλοξενούμενοι επίσης διάβασαν και την αδυναμία του Γκουστάβο Αγιόν να αμυνθεί στο πικ εν ρολ και σε άμυνες αλλαγών, με πολλές επιθέσεις να καταλήγουν σε εύκολες διεισδύσεις των γκαρντ της Μπάμπεργκ απέναντι στον Μεξικάνο σέντερ.

Είδαμε σε αρκετές φάσεις να γίνονται διπλα σκριν στον κάθετο διάδρομο από τη κορυφή της ρακέτας με την μπάλα να περνάει και μέσα στο ζωγραφιστό και από εκεί να καταλήγει στο καλάθι είτε άμεσα, είτε με κάποια έξτρα πάσα από μέσα προς τα έξω. Η Ρεάλ είχε λύσεις ουσιαστικά μόνο από τις καλές τοποθετήσεις και τα τελειώματα του Φελίπε Ρέγες μέσα στη ρακέτα, αλλά και από τα σουτ μακρινής ή μέσης απόστασης του Τζέισι Κάρολ μετά από απανωτά σκριν που δεχόταν ο Αμερικανός σκόρερ μακριά από τη μπάλα, στα φτερά. Με τους γηπεδούχους να μην έχουν λύσεις στο σετ παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση ο Πάμπλο Λάσο επέλεξε να δοκιμάσει μια άμυνα zone press που δεν βλέπουμε συχνά. Ξεκινούσε με διάταξη 2-2-1 σε όλο το γήπεδο και μετά γινόταν 1-2-2 και 1-3-1 όταν η μπάλα πέρναγε το κέντρο με παίκτη στη κορυφή που ήταν πάντα ψηλός και αθλητικός, συνήθως ο Τζέφ Τέιλορ αλλά και ο Μόρις Νντουρ. Σκοπός αυτής της ζώνης πέρα από τις παγίδες για να αναγκάσουν τους αντιπάλους σε λάθη, ήταν η καθυστέρηση της επίθεσης και ο περιορισμός του κεντρικού πικ εν ρολ που οδηγούσαν τον Αγιόν να μαρκάρει στην περιφέρεια.

sergio rodriguez

Η άμυνα αυτή έβγαλε από τον επιθετικό της ρυθμό την Μπάμπεργκ. Όταν οι φιλοξενούμενοι πέρναγαν τη μπάλα στο ζωγραφιστό ή στα φτερά που ήταν τα κενά της ζώνης, συνήθως είχαν καλύτερες επιλογές και σκοράρισμα. Εκτός από την αποτελεσματική ζώνη η Ρεάλ δεν θα γυρνούσε ποτέ το παιχνίδι, αν δεν έπαιζε καταπληκτικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ αλλά και αν δεν βελτιώνε τις αποστάσεις της στο επιθετικό κομμάτι. Μετά τα 1/15 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν 5/10, με 2 από αυτά, από τους Αντρες Νοτσιόνι και Σέρχιο Ροντρίγκεζ να καθορίζουν στο τέλος το αποτέλεσμα. Ο Ισπανός γκαρντ επιτέθηκε προς το καλάθι ειδικά στις αλλαγές σκοράροντας 22 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο και μοιράζοντας 8 τελικές πάσες, κάνοντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Η Μπάμπεργκ για ακόμα μία φορά κέρδισε τις εντυπώσεις και απέδειξε ότι μπορεί να κάνει μεγάλες ζημιές σε αυτό τον όμιλο με το πολύ καλό κοουτσάρισμα και διάβασμα στο παιχνίδι που έχουν πολλοί παίκτες της.

Ματσάρα στην Μόσχα

Δεν θα μπορούσαμε να φανταστούμε καλύτερο πρώτο πιάτο στο ΤΟΠ 16, από αυτό που μας προσέφεραν Χίμκι και ΤΣΣΚΑ στον Ρωσικό εμφύλιο της 1ης αγωνιστικης. Ένα παιχνίδι που είχε εξαιρετικές επιθετικές επιδόσεις αλλά κρίθηκε από κάποια αμυντικά ξεσπάσματα της Χίμκι και το νικητήριο σουτ του Άλεξέι Σβέντ ελάχιστα πριν το τέλος. Η φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εμφανώς καλύτερα, με το κεντρικό πικ εν ρολ να είναι η αρχή και το τέλος της δημιουργίας και της εκτέλεσης των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη. Το παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ είναι εξαιρετικα δομημένο σε αυτό το κομμάτι, αλλά έχει μεγάλη ποικιλία επιλογών που βασίζεται στην εξαιρετική αντίληψη των Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό, το θαυμάσιο spacing αλλά και τα γρήγορα βυθίσματα των ψηλών στη ρακέτα. Όποτε δεν είναι παράλογο το νούμερο των 11 τελικών πασών στα πρώτα 12 καλάθια, ούτε και η εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας ακόμα και σε άστοχα εν τέλει σουτ. Η διαφορά στην δεύτερη περίοδο άγγιξε τους 15 πόντους και σε εκείνο το σημείο είδαμε την πρώτη αντίδραση των γηπεδούχων που εκφράστηκε με πίεση στη μπάλα, κλείσιμο του κεντρικού διαδρόμου με βοήθειες και τρανζίσιον παιχνίδι σε κάθε ευκαιρία. Κάποιες καλές άμυνες, μαζί με κλεψίματα οδήγησαν σε εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και μείωση της διαφοράς. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα τρελό ημίχρονο και στο τέλος επικράτησε η ομάδα η οποία έχει τους περισσότερους παίκτες με μεγάλη δόση μπασκετικής τρέλας.

alexey shved

Η ΤΣΣΚΑ δεν σκόραρε με την ίδια ευκολία, με την Χίμκι να έχει σκληρύνει αρκετά την άμυνα της και να παίζει περισσότερο μπασκετικό «ξύλο», βάζοντας παντού σώματα και χέρια για να κλέψουν μπάλες. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΤΣΣΚΑ τελείωσε το παιχνίδι με 19 τελικές πάσες, όταν μετά από μόλις 10 λεπτά είχε 11. Από εκεί και πέρα στην επίθεση λειτούργησε καθαρά σε παιχνίδι ένας εναντίων ενός. Με ένα σκριν στη μπάλα που τις περισσότερες φορές οδηγούσε και σε αλλαγές από την άμυνα των φιλοξενούμενων και σουτ πάνω στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν τρελά σουτ με πρωταγωνιστή τον Αλεξέι Σβεντ κατά πρώτο λόγο και τον Τάιρις Ράις να τον συμπληρώνει άψογα. Το τελευταίο σουτ ήταν η επιτομή της επιθετικής στρατηγικής της Χίμκι, παιχνίδι απομόνωσης και σουτ πάνω στην άμυνα. Τα επίπεδα ομαδικότητας βγάζουν στον αφρό την ΤΣΣΚΑ, που είχε καλύτερη κυκλοφορία και πολύ πιο στοχευμένες επιθέσεις, έχοντας και περισσότερες τελικές πάσες από τους αντιπάλους τους. Το ατομικό ταλέντο επικράτησε της χημείας στο πρώτο από τα πολλά ντέρμπι αυτού του ομίλου.

Βυθίστηκε στον Πειραιά

Εκρηκτικά ξεκίνησε το ΤΟΠ 16 για τον Ολυμπιακό που με την άμυνα του καθήλωσε την Μπαρτσελόνα και την κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία. Αν μπορούμε να πούμε κάτι για αυτό το παιχνίδι τότε πρέπει να δώσουμε τα εύσημα στον προπονητή του Ολυμπιακού και τους παίκτες του, για την εκπληκτική αμυντική προετοιμασία και προσήλωση που παρουσίασε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Η Μπαρτσελόνα είναι ίσως η καλύτερη επίθεση σε σετ παιχνίδι αλλά εγκλωβίστηκε στις αμυντικές τανάλιες των γηπεδούχων και σκόραρε με δυσκολία λίγο πάνω από 60 πόντους, όταν στον πρώτο γύρο σκόραραν πάνω από 80. Σε όλα τα κομμάτια της άμυνας ο Ολυμπιακός παίρνει άριστα. Έσπαγε τα περισσότερα από τα πολλά σκριν μακριά από τη μπάλα που χρησιμοποιούν οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, δεν έδωσαν εύκολους πόντους στις άμυνες αλλαγών και είχαν ταχύτατες περιστροφές και γρήγορες αντιδράσεις στις close out άμυνες. Ο μόνος τρόπος που είχαν οι φιλοξενούμενοι για να σκοράρουν με συνέπεια, ήταν με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα με τον Άντε Τόμιτς, και τους συμπάικτες του απλωμένους, για να είναι πιο δύσκολες οι βοηθειες μέσα στο καλάθι.

Το ίδιο έγινε και με τον Σαμάρντο Σάμιουες, με τη διαφορά ότι εκεί ο Ολυμπιακός επέλεγε να στείλει βοήθειες και να κλείσει τα σουτ, με τον Αμερικανό σέντερ να μην έχει ευχέρεια πάσας για τους ελεύθερους συμπαίκτες του. Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού ουσιαστικά απαγόρεψε τις διεισδύσεις των αντίπαλων γκαρντ, ενώ δυσκόλεψε και τις εκτελέσεις. Στην επίθεση οι γηπεδούχοι χτύπησαν αρκετά στο πικ εν ρολ, εκμεταλλευόμενοι τις αργές αντιδράσεις των Τόμιτς και Σάμουελς και βρήκαν ανοιχτούς διαδρόμους αλλά και καλές πάσες στα φτερά της άμυνας, τις οποίες και εκμεταλλεύτηκαν με εύστοχα σουτ από τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Ντάνιελ Χάκετ και Δημήτρη Αγραβάνη. Και οι 11 παίκτες που πάτησαν στο παρκέ σκόραραν, κάτι που δείχνει την ευκολία με την οποία εκμεταλλεύτηκαν τα δυνατά σημεία όλου του ρόστερ στο βάθος του. Οι φιλοξενούμενοι πέρα από τη δυσκολία να βρουν ελεύθερα σουτ ήταν και πολύ άστοχοι έχοντας 42% στα σουτ 2 πόντων και 30% στα τρίποντα, ενώ δεν εκμεταλλεύτηκαν καμία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που είχαν στο κομμάτι του τρανζίσιον. Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά σε όλα τα επίπεδα και έδωσαν την πρώτη νίκη στην Ελληνική ομάδα.