Οι πρωταθλητές σε όλες τις ευρωπαϊκές λίγκες!

2016-06-29T15:26:51+00:00 2016-06-29T15:26:51+00:00.

Stelios Toromanidis

29/Jun/16 15:26

Η αγωνιστική περίοδος 2015-16 έφτασε στο τέλος της με την Ρεάλ Μαδρίτης να κατακτά την ισπανική λίγκα. Το Eurohoops συνέλεξε τους πρωταθλητές από 30 ευρωπαϊκές λίγκες, οι οποίες δεν συγκαταλέγονται στις λεγόμενες κορυφαίες και σας τις παρουσιάζει.

Της Αντιγόνη Ζαχάρη/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Ελλάδα, η Φενερμπαχτσέ στην Τουρκία, η Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τη VTB, η Μιλάνο στην Ιταλία, η Μπάμπεργκ στη Γερμανία και η Βιλερμπάν στη Γαλλία. Ποιος όμως, κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Κύπρο, τη Λευκορωσία και την Πορτογαλία; Ιδού!

Αλβανία

Η Βλάζνια κατέκτησε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο, αφού επικράτησε με 3-1 στην σειρά των τελικών της Τέουτα. Οι πρωταθλητές Αλβανίας διεκδικούν θέση στην BIBL (Βαλκανική λίγκα) της επόμενης σεζόν.

Αυστρία

Οι Όμπερφαρτ Γκάνερς αναδείχθηκαν πρωταθλητές Αυστρίας μετά την… σκούπα στους τελικούς απέναντι στην Βελς (3-0). Ο Κρις ΜακΝίλυ ήταν ο πρωταγωνιστής από πλευράς των νικητών, καθώς είχε εξαιρετική παρουσία και στους τρεις αγώνες που έκριναν τον τίτλο.

Λευκορωσία

Η Τσμόκι κατέκτησε τον όγδοο συνεχόμενο τίτλο της επικρατώντας της Γκρόντνο με 3-0 νίκες στην σειρά των τελικών. Έτσι η ομάδα έχει πιθανότητες να αγωνιστεί στην VTB League της σεζόν 2016-17.

Βέλγιο

oostende belgium

Η… μόνιμη πρωταθλήτρια Βελγίου τα τελευταία χρόνια, Οστάνδη κατέκτησε τον πέμπτο σερί τίτλο της, καθώς έκαμψε την αντίσταση της Άαλσταρ με 3-1 στους τελικούς. Μάλιστα η πρώην ομάδα του Ματ Λοτζέσκι σήκωσε το τρόπαιο στην έδρα της αντίπαλης ομάδας με μπρέικ στον τέταρτο αγώνα. Από τους πρωταθλητές ο Ράσκο Κάτιτς έλαμψε σκοράροντας 25 πόντους στο τελευταίο παιχνίδι.

Βοσνία/Ερζεβοβίνη

Η Ιγκοκέα αναδείχθηκε για πέμπτη φορά πρωταθλήτρια αφού νίκησε με 3-1 την Κάκανι στους τελικούς.

Βουλγαρία

Η Λούκοιλ απέδειξε για άλλη μια φορά την κυριαρχία στην Βουλγαρία, κατακτώντας τον τίτλο απέναντι στην Μπάλκαν Βότεβγκραντ. Αυτό είναι το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα της ομάδας από την Σόφια και 13ο τα τελευταία 14 χρόνια.

Κύπρος

Η ΑΕΚ Λάρνακας το έκανε ξανά, κατακτώντας το δεύτερο σερί πρωτάθλημα στην Κύπρο. Οι πρωταθλητές νίκησαν τον ΑΠΟΕΛ με sweep (3-0) στην σειρά των τελικών. Ο Θαντούς ΜακΦάτεν ήταν ο παίκτης της σεζόν στην κυπριακή λίγκα.

Τσεχία

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Νίμπουρκ επανέλαβε την περσινή επιτυχία και κατέκτησε άνετα τον τίτλο, αφού νίκησε με 3-0 στους τελικούς της τσεχικής λίγκας την Παρντούμπιτσε. Ο Σάσον Ραντλ πήρε το βραβείο του MVP των τελικών, ενώ ο Τζακούμπ Σίρινα της Οπάβα αναδείχθηκε “Παίκτης της χρονιάς” και “Γκαρντ της χρονιάς” στην Τσεχία.

Δανία

Η Χόρσενς πάλεψε μέχρι τέλους απέναντι στην πολυνίκη του θεσμού, Μπάκεν (14 πρωταθλήματα στα 21 χρόνια της λίγκας) και εντέλει κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα, νικώντας την με 4-3 στην σειρά των τελικών. Ο Νίμροντ Χίλαρντ Άι Βι αναδείχθηκε MVP στους τελικούς, ενώ ο προπονητής της Μπάκεν, Ίσραελ Μάρτιν πήρε τον τίτλο του “Κόουτς της χρονιάς”!

Εσθονία

Η Κάλεβ επικράτησε της Ταρτού Ροκ Μπάσκετμπολ με 4-1 νίκες στους τελικούς, παίρνοντας εκδίκηση παράλληλα από τους αντιπάλους της για την απώλεια του περσινού πρωταθλήματος. Καλύτερος παίκτης της λίγκας αναδείχθηκε ο Σον Κινγκ της Κάλεβ.

Φιλανδία

Η Κούβοτ κατάφερε να επανέλθει στον θρόνο του πρωταθλητή μετά από δώδεκα χρόνια, νικώντας την Πάιριντο σχετικά εύκολα στους τελικούς (4-1). Από τους θριαμβευτές, ο Ντι Τζέι Ρίτσαρτσον πήρε το βραβείο του MVP στους τελικούς.

ΠΓΔΜ

Η ΜΖΤ Σκοπίων κατέκτησε το πρωτάθλημα αφού υπερπήδησε το εμπόδιο της αξιόμαχης Κουμάνοβο, με 3-1 νίκες, σε μια σειρά που όλα τα παιχνίδια ήταν πολύ κλειστά. Ο Ντάμιαν Στογιανόφσκι ήταν ο ήρωας της ΜΖΤ Σκοπίων και ανακηρύχθηκε MVP των τελικών.

Γεωργία

Η Κουτάισι νίκησε την Ντιναμό Τιφλίδας με 3-2 νίκες στην σειρά των τελικών.

Ολλανδία

Η Χρόνινγκεν υπέταξε την Τσβόλε στον πέμπτο αγώνα της σειράς των τελικών (4-1) και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Δανίας, έχοντας μάλιστα μειονέκτημα έδρας.

Ουγγαρία

szolnok hungary

Η Σζολνόκι επικράτησε της Άλμπα Φέχερβαρ με 3-1 και κατεκτησε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο της στην Ουγγρική λίγκα.

Ισλανδία

Η ΚΡ Ρέκιαβικ κέρδισε το τρίτο στην σειρά πρωτάθλημα Ισλανδίας, επικρατώντας της Χάουκαρ με 3-1 στην σειρά των τελικών. Ο Μάικλ Κραϊόν αναδείχθηκε τόσο “MVP των τελικών” όσο και “Παίκτης της χρονιάς”.

Ιρλανδία

Στις 20 Μαρτίου, οι Ντέμονς από το Κορκ ανακηρύχθηκαν πρωταθλητές Ιρλανδίας, μετά την νίκη τους απέναντι στην Κίλεστερ με 82-77 στον τελικό. Ο Λέιμον Κόλμπερτ βραβεύτηκε με τον τίτλο του “Παίκτη της χρονιάς”.

Λετονία

Η Βάλμιερα κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της απέναντι στην Ρίγα επικρατώντας με 4-3 νίκες στην αμφίρροπη σειρά των τελικών. Οι Κβαμέιν Μίτσελ και Αρτούρς Μπέρζινς, αμφότεροι από την μεριά των νικητών, αναδείχθηκαν “MVP των τελικών” και “Παίκτης της χρονιάς” αντίστοιχα.

Λουξεμβούργο

Στην best of three σειρά των τελικών, η Άμικειλ επιβλήθηκε της Μάσελ με 2-0 νίκες (88-59, 86-83). Οι Μπομπ Μέλτσερ και Μπίλυ ΜακΝτάνιελ ήταν οι καλύτεροι παίκτες των νικητών και ανακηρύχθηκαν “MVP των τελικών και “Παίκτης της χρονιάς” αντίστοιχα.

Μάλτα

Η Σένερτζι… σκούπισε την Φλοριάνα με 3-0 νίκες και κατέκτησε το πρωτάθλημα Μάλτας παρότι είχε μειονέκτημα έδρας.

Μαυροβούνιο

Η κυρίαρχος του μπάσκετ στο Μαυροβούνιο, Μπούντουτσνοστ έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Μόρναρ με 3-1 νίκες. Αυτό όμως δεν αρκούσε για να κρατήσει στην άκρη του πάγκου των πρωταθλητών, τον κόουτς, Ιγκόρ Ντιάλετιτς, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Βλάντο Σκεπάνοβιτς. Ο πολυτιμότερος παίκτης τν τελικών ήταν ο Τζούλιους Τζένκινς, ενώ καλύτερος παίκτης της χρονιάς αναδείχθηκε ο Μπόγιαν Σούμποτιτς. Αμφότεροι αγωνίζονται στην Μπούντουτσνοστ.

Νορβηγία

Η Σέντρουμ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Φάιναλ Φορ του νορβηγικού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε της Τρόμσο με 85-71 στον τελικό. Ο Ρόι Νβατσούκβου αναδείχθηκε MVP του τελικού τουρνουά και ο Άαρον Σμιθ πήρε τόσο το βραβείο του παίκτη της χρονιάς, όσο και του γκαρντ της χρονιάς.

Πολωνία

zielona gora poland

Η Ζιέλονα Γκόρα ολοκλήρωσε μια εκπληκτική χρονιά στην πολωνική λίγκα με την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αυτό επετεύχθη με sweep (4-0) απέναντι στην Ρόζα Ράντομ. Ο Ντι Μποστ ήταν ο MVP των τελικών, ενώ ο Ματέους Πονίτκα αναδείχθηκε “Παίκτης της χρονιάς” και “Γκαρντ της χρονιάς”.

Πορτογαλία

Η Πόρτο είναι η νέα πρωταθλήτρια Πορτογαλίας καθώς κατάφερε να εκθρονίσει την επί τέσσερα συνεχόμενα χρόνια νικήτρια του θεσμού, Μπενφίκα. Στην σειρά των τελικών η Πόρτο επικράτησε με 3-1 νίκες της αντιπάλου της και μάλιστα έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Σλοβακία

Η Πριέβιντζα υπερπήδησε το εμπόδιο της Ριέκερ στην σειρά των τελικών με 4-1 νίκες και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Σλοβακίας. Τα βραβεία “Παίκτης της χρονιάς” και “Γκαρντ της χρονιάς” κατέληξαν στον Άλαν Αρνέτ της Λούτσενετς.

Σλοβενία

Η ομάδα Ήλιος της μικρής πόλης Ντομζάλα πραγματοποίησε την έκπληξη και κατέκτησε το πρωτάθλημα Σλοβενίας για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Στους τελικούς επιβλήθηκε της Ζλάτορογκ, που έκανε μια εξαιρετική για τα στάνταρ της σεζόν, με 3-1 νίκες. Οι Μαριάνοβιτς Κακάρουν και Χιουτζ Ρόμπερτσον αναδείχθηκαν MVP των τελικών και παίκτης/γκαρντ της χρονιάς αντίστοιχα.

Σουηδία

Οι “βασιλιάδες” της Σοντερτάλιε πανηγύρισαν το πέμπτο πρωτάθλημα στην σειρά μετά την άνετη επικράτησή τους επί των “δελφινιών” της Νόρσεπινγκ με 4-0 στους τελικούς. Ο Σκάιλερ Μπόουλιν ήταν ο MVP των τελικών, ενώ ο Τζάραουν Μπόροους της Λούβλεο ανακηρύχθηκε παίκτης της χρονιάς.

Ελβετία

Η Ολυμπίκ Φρίμπουργκ πήρε το πρωτάθλημα στην Ελβετία μετά από οκτώ χρόνια, νικώντας με 4-2 στην σειρά των τελικών την Νεσατέλ. Ο MVP των τελικών ήταν ο Τζόναθαν Καζαντί, ενώ ο Μπαμπακάρ Τουρέ της Μεσατέλ ονομάστηκε παίκτης της χρονιάς.

Ουκρανία

Η Χίμικ κέρδισε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της στην ουκρανική λίγκα καθώς επιβλήθηκε με 3-1 στην σειρά των τελικών απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου. Ο Μπράντεν Φρέιζιερ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των τελικών, ενώ ο Ντμίτρο Κλίμποφ της Κρίβμπας αναδείχθηκε παίκτης της χρονιάς.

Ηνωμένο Βασίλειο

Οι Σαρκς του Σέφιλντ νίκησαν τους Ρίντερς της Λέστερ με 84-77 στον τελικό του βρετανικού πρωταθλήματος. Ο Μάικ Τακ ήταν ο MVP των πλέι οφ ενώ ο Ράμον Φλέτσερ αναδείχθηκε παίκτης της χρονιάς.