Ο μεγεθυντικός φακός (6η μέρα)

2014-11-22T16:43:36+00:00 2014-11-22T17:26:40+00:00.

22/Nov/14 16:43

Φτάσαμε στο ξεκίνημα του 2ου γύρου στη 1η φάση των ομίλων. Σε κάποιους ομίλους η κατάσταση ξεκαθαρίζει ενώ σε κάποιους άλλους εξακολουθεί να είναι μπερδεμένη και σύνθετη. Ας δούμε παρέα όσα είδαμε και μας έκαναν εντύπωση το διήμερο που μας πέρασε

Του Πάνου Κατσιρούμπα info@eurohoops.net

Φτάσαμε στο ξεκίνημα του 2ου γύρου στη 1η φάση των ομίλων. Σε κάποιους ομίλους η κατάσταση ξεκαθαρίζει ενώ σε κάποιους άλλους εξακολουθεί να είναι μπερδεμένη και σύνθετη. Ας δούμε παρέα όσα είδαμε και μας έκαναν εντύπωση το 2ημερο που μας πέρασε.

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Μετά από ένα επικό παιχνίδι σαν αυτό που έγινε στην Κωνσταντινούπολη θα ήταν άδικο να μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες. Αυτό που θα κάνουμε θα είναι να πούμε ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στις 2 ομάδες που μας πρόσφεραν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία της διοργάνωσης και ιδιαίτερα στους…

Στον Κάρλος Αρόγιο που αγωνίστηκε για 50 λεπτά!!! Παρόλο που δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος πέτυχε μεγάλα σουτ στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στις 2 παρατάσεις, την ώρα που η κούραση τον είχε κυριολεκτικά εξαντλήσει.

Στον Ζόραν Έρτσεγκ που πέτυχε το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σουτ της ισοφάρισης στη κανονική διάρκεια του αγώνα και χάρισε ένα από τα highlights της διοργάνωσης. Τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος με 41 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Στον Κερέμ Γκονλούμ που στα 38 του μαχόταν σαν πολεμιστής για περισσότερα από 35 λεπτά απέναντι στο θηρίο που ονομάζεται Μπόμπαν Μαριάνοβιτς.

Στον Μάρκους Γουίλιαμς που έκανε νέο ρεκόρ σε ασσίστ στη διοργάνωση μοιράζοντας 17 τελικές πάσες, κάποιες από τις οποίες ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακές.

Στον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς που τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ κυριαρχώντας απόλυτα κάτω από τις 2 ρακέτες.

Στον Λούκα Μίτροβιτς που είναι εξωπραγματικό ταλέντο και στα 21 του έχει κάνει πολύ κόσμος να μιλάει για αυτόν. Τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασσίστ, ενώ ήταν το 2ο σερί παιχνίδι μετά από αυτό στη Βιτόρια που έλαμψε με τέτοιο τρόπο.

Στον Νίκολα Κάλινιτς που έβαλε όλα τα μεγάλα και κρίσιμα σουτ και βοήθησε τα μέγιστα να δούμε αυτό το απίστευτο παιχνίδι.

Για όσους τυχερούς το παρακολούθησαν θα είναι ένας αγώνας που θα ξεχαστεί μετά από πολλά χρόνια. Μας θύμισε όλους τους λόγους για τους οποίους αγαπάμε αυτό το άθλημα.

Δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος

Κατά τη γνώμη μας σε 3 παιχνίδια αυτής της εβδομάδας οι ομάδες που ηττήθηκαν ήταν αυτές που διάβασαν καλύτερα το παιχνίδι, έπαιξαν στο ρυθμό που έπρεπε, μπλόκαραν τους αντιπάλους τους αλλά στο τέλος δεν πήραν τη νίκη. Το 1ο έγινε στο Καζάν, το 2ο στο Πειραιά και το 3ο στο Κάουνας.

Καζάν

Περίεργο παιχνίδι στο Καζάν με την Ούνικς να παίρνει νίκη χρυσάφι απέναντι στην Έφες. Ένα παιχνίδι που μέχρι το 30ο λεπτό είχε απόλυτα κυρίαρχη τη Τουρκική ομάδα που έδειχνε να έχει μπλοκάρει στο αμυντικό κομμάτι όλα τα όπλα της Ρωσικής ομάδας, παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στη μπάλα αλλά και κόβοντας πλήρως το τρανζίσιον παιχνίδι της Ούνικς. Στο 5 εναντίον 5 οι λύσεις ήταν περιορισμένες αφού τα σουτ ήταν άστοχα και σταθερά προσέφερε μόνο ο Φίσερ κυρίως μετά από πικ εν ρολ καταστάσεις που έκανε και το καλύτερο του παιχνίδι μέχρι τώρα. Στην επίθεση οι Τούρκοι κυκλοφορούσαν πολύ πιο άνετα τη μπάλα, δημιουργώντας αρκετά ρήγματα στη Ρωσική άμυνα και εκτελέσεις κάτω από καλές προϋποθέσεις. Σε γενικές γραμμές είχαν τον ολικό έλεγχο του ρυθμού και φαινόταν να πηγαίνουν εύκολα στη νίκη.

Όλα άλλαξαν στη 4η περίοδο κυρίως λόγω του ότι η Ούνικς βρήκε κάποια εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον παιχνίδι και έβγαλε κάποιες άμυνες ψυχολογίας. Όταν πλέον η διαφορά έκλεισε οι Ρώσοι πήγαν σε καθαρά παιχνίδι ενστίκτου και απομόνωσης των πιο ταλαντούχων παιχτών τους. Εκεί ο Λάνγκφορντ πήρε το παιχνίδι πάνω του σκοράροντας είτε με σουτ από μέση απόσταση είτε από βολές μετά από κερδισμένα φάουλ. Οι Ρώσοι για μια ακόμα φορά υστέρησαν στο ομαδικό κομματι με μόνο 11 ασσίστ και αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουλέψει πολύ ο Πασούτιν.

Πειραιάς

Ο Ολυμπιακός μπορεί να κέρδισε τη Βαλένθια σε παιχνίδι για γερά νεύρα όμως συνολικά δεν ήταν καλός κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά με τον Ολυμπιακό να στήνει πικ εν ρολ με κατεύθυνση τη μπάλα να πηγαίνει στο καλάθι με τον Ντάνστον να σκοράρει νωρίς 12 πόντους. Ο Σπανούλης έβρισκε χώρους για να διεισδύσει και άπλωνε ιδανικά το παιχνίδι όταν δεν τελείωνε αυτός τις φάσεις. Αυτό γινόταν για 13 λεπτά και ο Ολυμπιακός ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους. Στην άμυνα δεν παρουσιάστηκε το ίδιο πιεστικός στη μπάλα και στο τρόπο που αντιμετώπιζε τα σκριν δίνοντας την ευκαιρία στον Ρίμπας να εκτελεί πάνω σε αλλαγές αλλά και μη έχοντας γρήγορες περιστροφές που άφησαν αρκετά ελεύθερα σουτ για τον Σάτο και τον Λουσιτς.

Από τη στιγμή που οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό στο επιθετικό κομμάτι άλλαξαν και τη συμπεριφορά τους στην άμυνα. Έπαιξαν μια άμυνα ζώνης που σαν στόχο είχε να αναχαιτήσει τα κεντρικά πικ εν ρολ του Ολυμπιακού που κατέληγαν σε κάθετες πάσες στους ψηλούς και ντράϊβ προς το καλάθι και να αναγκάσουν τους ερυθρόλευκους να πάρουν αρκετά σουτ από τη περιφέρεια κυρίως από τις γωνίες. Δεν είναι τυχαίο ότι οι λύσεις ήρθαν με μακρινά εύστοχα σουτ έστω και λίγο ανορθόδοξα από τον Σπανούλη, τον Αγραβάνη και τον Λαφαγιέτ.

Λούσιτς και Βίβες ήταν οι κολώνες σε αυτή την άμυνα ενώ στην επίθεση η Βαλένθια δημιούργησε τεράστια προβλήματα με τον Ντούμπλιεβιτς που έχει μεγάλη ποικιλία κινήσεων, είναι δυνατός, ενώ μπορεί να απειλήσει ακόμα και από τη περιφέρεια. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν γιατί έβαλαν μεγάλα σουτ στο τέλος αλλά και γιατί έσφιξαν την άμυνα τους που σε κάποια σημεία ήταν πάνω από τα όρια του φάουλ. Η Βαλένθια είναι μια ομάδα με γεμάτο ρόστερ και αξίζει να προκριθεί αλλά πρέπει να κάνει επιτέλους κάποιες μεγάλες νίκες.

Κάουνας

Σπουδαίο παιχνίδι με δραματικό φινάλε έγινε και στο Κάουνας ανάμεσα στην Ζαλγκίρις και την Ρεάλ Μαδρίτης με τους Μαδριλένους να κλέβουν τη νίκη στο τέλος σε ένα παιχνίδι που στη μεγαλύτερη διάρκειά του νικήθηκαν κατά κράτος. Η Ρεάλ επέβαλλε το ρυθμό της μόνο στο 1ο δεκάλεπτο στο οποίο προηγήθηκε με 10 πόντους αλλά από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν όλο Ζαλγκίρις. Οι Λιθουανοί έσφιξαν σε απίστευτο βαθμό την άμυνα τους μπλοκάροντας ουσιαστικά όλα τα επιθετικά όπλα των Ισπανών. Ανέκοψαν πλήρως το τρανζίσιον παιχνίδι της Ρεάλ με πολύ γρήγορες επιστροφές, έκοψαν όλους τους διαδρόμους προς τη ρακέτα και περιόρισαν στο ελάχιστο τις διεισδύσεις των Ισπανών περιφερειακών.

Είχαν πολύ γρήγορες περιστροφές μετά από τα πικ εν ρολ που έστηνε η Ρεάλ. Την ίδια στιγμή δεν επέτρεψαν στη Ρεάλ να βρει σκορ ούτε από το ποστ με την άμυνα να κλείνει σαν μέγγενη σε κάθε προσπάθεια της Ισπανικής ομάδας να βρει σκορ από εκεί. Η Ρεάλ από το 10ο μέχρι το 36ο λεπτό σκόραρε με αίμα 32 πόντους, πράγμα σπάνιο για το ταλέντο και τις λύσεις που έχει.

Στην επίθεση οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν όλα τους τα πλεονεκτήματα. Δημιούργησαν plays για να δώσουν την άνεση της εκτέλεσης στον Τζέιμς Άντερσον είτε πίσω από σκριν με τη μπάλα είτε με διάφορα σκριν μακριά από τη μπάλα, είτε με παιχνίδια απομόνωσης. Επίσης πέρασαν τη μπάλα στο ποστ και εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά τα μις ματς που δημιουργούσαν οι Γιανκούνας και Σονγκάϊλα απέναντι στο Νοτσιόνι.

Στο τέλος η Ρεάλ επικράτησε γιατί έπαιξε πολύ επιθετική άμυνα στο τελευταίο 4λεπτο καθώς και έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ κλείνοντας τον αγώνα με επιμέρους σκορ 1-12. Επίσης την διαφορά έκαναν ακόμα 2 τομείς στους οποίους υπερίσχυσαν οι Μαδριλένοι και αυτοί ήταν τα +9 επιθετικά ριμπάουντ αλλά και τα μόλις 6 λάθη, αριθμός εξωπραγματικός αν αναλογιστούμε την αμυντική πίεση που αντιμετώπισαν. Αξίζουν 1000 μπράβο στην Ζαλγκίρις για τον τρόπο που προετοίμασε και παγίδευσε τη Ρεάλ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Θαύματα στην Κλαϊπέδα!

Η Νεπτούνας έκανε ακόμα μια θαυματουργή νίκη απέναντι στη Λαμποράλ και πλέον βάζει γερά θεμέλια για πρόκριση στο τοπ 16. Αν κάποιος έβλεπε το παιχνίδι δεν μπορούσε να βγάλει άκρη με αυτά που γίνονταν στο παρκέ και πως η Νεπτούνας ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και μάλιστα με διψήφιες διαφορές. Οι Βάσκοι είχαν πλεονέκτημα μεγέθους οδηγώντας την μπάλα μέσα στη ρακέτα μετά από πικ εν ρολ στον Αϊβερσον ή σε ποστ παιχνίδι με τον Μπέγκιτς. Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κερδίζοντας +14 επιθετικά ενώ ταυτόχρονα είχαν περισσότερες ασσίστ, λιγότερα λάθη και σχεδόν 20 κατοχές παραπάνω. Αν σε αυτά προσθέσουμε και την τρομερή βραδιά του Ερτέλ που τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους και 5 ασσίστ κανείς δεν θα περίμενε οι Βάσκοι να φύγουν με την ήττα από την Κλαϊπέδα. Αυτό όμως έγινε και οφείλεται στους εξής παράγοντες:

1. Κακές εκτελέσεις και πολλά σουτ κάτω από κακές προϋποθέσεις.

2. Κάκιστη άμυνα σε όλα τα επίπεδα. Κακή τρανζίσιον άμυνα, αδυναμία στις man to man καταστάσεις, τραγικά λάθη και λάθος συνεννοήσεις στις αλλαγές.

3. Ο τρόπος που παίζει η Νεπτούνας. Ακόμα και οι ψηλοί τους μπορούν να εκτελέσουν από τη περιφέρεια ενώ ταυτόχρονα όλοι οι φόργουορντ μπορούν να βάλουν τη μπάλα στο παρκέ και να δημιουργήσουν ρήγματα και καταστάσεις για τους ίδιους και τους συμπαίχτες τους.

Η μέρα των φιλοξενούμενων

Ούτε μια, ούτε δύο, αλλά 4 ομάδες κατάφεραν να πετύχουν σπουδαία διπλά την Πέμπτη το βράδυ.
Μπαρτσελόνα

Οι Καταλανοί έκαναν το καλύτερο τους παιχνίδι έως τώρα και δεν είναι τυχαίο ότι αυτό συνδυάστηκε με το καλύτερο παιχνίδι του Μαρσελίνιο που αποτελεί βαρόμετρο για την ομάδα. Παίζοντας ένα καταπληκτικό 1ο ημίχρονο με τρομαχτική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, με πολυδιάστατη απειλή και συνεχή κίνηση και σκριν στη μπάλα αλλά και μακριά από αυτή. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε κυριολεκτικά άνετα 60 πόντους και τελείωσε το 1ο ημίχρονο με πάνω από 60% στα σουτ 2 και 3 πόντων αλλά και 14 ασσίστ. Το παιχνίδι από εκεί και μετά δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης.

Το μόνο που αξίζει να αναφέρουμε είναι τη κατρακύλα της Μπάγερν που οφείλεται καθαρά στο αμυντικό κομμάτι της. Τέσσερις σερί ήττες με παθητικό πόντων γεωμετρικά αυξανόμενο. Ξεκίνησε με 81 από το Μιλάνο, συνεχίστηκε με 89 στη Πολωνία με την Τούροφ και κατέληξε με 93 και 99 πόντους από Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα στο Μόναχο. Μιλάμε για ένα μέσο όρο παθητικού περισσότερους από 90 πόντους σε αυτά τα 4 παιχνίδια. Με τέτοια αμυντική επίδοση δεν μπορεί να ελπίζεις σε πολλά.
Μακάμπι

Οι πρωταθλητές πέτυχαν τη 2η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους απέναντι στη Λιμόζ σε παιχνίδι που εξελίχτηκε δραματικά αν και τίποτα δεν προμήνυε αυτό το φινάλε. Μετά τη 1 ισορροπημένη περίοδο η Μακάμπι πήρε τα ηνία του αγώνα, έπαιξε πιεστική άμυνα τρέχοντας στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία. Έπαιξε κυρίως με ελαφριά και ευέλικτα σχήματα για να ματσάρει καλά απέναντι στους αθλητικούς Γάλλους και στην επίθεση επιτέθηκε αρκετά προς το καλάθι με τρόπο που οδηγούσε σε split out και ελεύθερα σουτ κυρίως για τον Λάντεσμπεργκ που ανταποκρίθηκε.

Οι Ισραηλινοί ήλεγχαν πλήρως τον αγώνα μέχρι το 25 που ήταν μπροστά με 38-56. Από εκείνο το σημείο άλλαξε την άμυνα της η Λιμόζ παίζοντας ένα zone press στο μισό γήπεδο και πολλές φορές στα ¾ που κατέληγε σε ζώνη αναγκάζοντας τη Μακάμπι να χαλάσει την κυκλοφορία της και να σουτάρει βιαστικά σε πολλές περιπτώσεις. Οι Γάλλοι έτρεξαν ένα τρομαχτικό 30-10 που τους έδωσε το προβάδισμα με 68-66. Στα τελευταία λεπτά μίλησε η εμπειρία και η κλάση της Μακάμπι. Ο Πάργκο σκόραρε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στην πίεση και ένα καλάθι στο τρανζίσιον, οι Ισραηλινοί έβγαλαν άμυνες, ευστόχησαν στις βολές και το 71-70 έγινε 73-79 στο φινάλε. Άλλη μια πολύ καλή προσπάθεια για την Λιμόζ, ενώ για τη Μακάμπι αναζητείται η σταθερότητα στην απόδοση ακόμα και μέσα στη διάρκεια ενός παιχνιδιού.

Φενερμπαχτσέ

Μεγάλο διπλό για την ομάδα του Ομπράντοβιτς απέναντι στο Μιλάνο και μεγάλο βήμα πρόκρισης αλλά και καλού πλασαρίσματος. Για 1η φορά μετά από 6 παιχνίδια τη διαφορά στο παιχνίδι έκαναν οι ψηλοί της Φενέρμπαχτσέ και κυρίως από τη θέση 5, μια θέση που ως τώρα αντιμετώπιζε τρομερά προβλήματα η Τουρκική ομάδα σε άμυνα και επίθεση. Σε αυτό το παιχνίδι μεγάλη έκπληξη ήταν ο Ερντέν, ο οποίος είχε παίξει ελάχιστα στη διοργάνωση μετά τις 2 κάκιστες τελευταίες χρονιές του. Σκόραρε 12 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και ήταν καταλύτης στην προστασία της ρακέτας από της διεισδύσεις αλλά και το ποστ παιχνίδι του Μιλάνου. Για 1η φορά στη διοργάνωση η Φενέρ έβγαλε σταθερά καλές άμυνες για ένα διάστημα 20 λεπτών και μιλάμε για τη 2η και 3η περίοδο που δέχτηκε συνολικά 26 πόντους.

Αυτό το διάστημα ήταν και το καλύτερο στη διοργάνωση για τη Τουρκική ομάδα που είχε ισορροπία στις επιθέσεις της και ήταν καλή συνολικά με Βέσελι και Ερντέν κοντά στο καλάθι. Είναι δύσκολο να έχει σταθερά τόσο καλή παρουσία η front line της Φενέρμπαχτσε αλλά αυτός είναι ο μόνος δρόμος για να ανοίξει τις αποστάσεις και το γήπεδο για να βρουν χώρους οι παίχτες της περιφέρειας που είναι υπερταλαντούχοι.

Παναθηναϊκός

Οι Πράσινοι πέρασαν σαν σίφουνας από την Πολωνία αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο από ότι μας είχαν συνηθίσει μέχρι τώρα. Η Πολωνική ομάδα είχε διαβάσει αρκετά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού όταν αυτό είχε άξονες τους Μπατίστα και Σλότερ και αποφάσισε να εστιάσει εκεί δίνοντας συνεχώς βοήθειες σε αυτούς τους παίχτες ρισκάροντας – εν τη απουσία Φώτση – το σουτ από τη θέση 4. Ο Γκίστ αποδείχτηκε λίρα 100 σκοράροντας 3 φορές έξω από τη γραμμή των 3 πόντων και ανοίγοντας την άμυνα των Πολωνών. Το 2ο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στο Λουκά Μαυροκεφαλίδη που έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι μετά από τους τραυματισμούς που αντιμετώπισε.

Σκόραρε 21 πόντους με μόλις ένα χαμένο σουτ και με διαφορετικούς τρόπους. Είτε με ενδιάμεσα σουτ μετά από παιχνίδι πικ εν ρολ, είτε με παιχνίδι στο ποστ ενώ και στο αμυντικό κομμάτι αποτέλεσε σημείο αναφοράς. Γενικά ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε λερναία Ύδρα αν αναλογιστούμε ότι στα πρώτα 5 παιχνίδια της διοργάνωσης έπαιρνε κατά μέσο όρο 40 πόντους από τη 3αδα Γιάνκοβιτς, Μπατίστα και Σλότερ και ενώ σε αυτό το παιχνίδι οι 3 μαζί σκόραραν μόλις 10 πόντους οι Πράσινοι δεν έχασαν στο ελάχιστο τη παραγωγικότητα τους σκοράροντας με σχετική άνεση 79 πόντους.