Ο μεγεθυντικός φακός (6η αγωνιστική Τop 16 )

2015-02-07T01:22:34+00:00 2015-05-23T17:12:49+00:00.

07/Feb/15 01:22

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Στο Μεγεθυντικό Φακό αυτής της εβδομάδας μπορείτε να βρείτε την ανάλυση των αγώνων του Ολυμπιακού απέναντι στη ΤΣΣΚΑ και της Γαλατασαράι απέναντι στη Μακάμπι καθώς και τα σημεία που έκριναν τα υπόλοιπα παιχνίδια σε μια πολύ γεμάτη αγωνιστική.

Ο Ερυθρός Αστέρας έχει τεράστια προβλήματα στο 5 εναντίον 5. Δεν μπορεί να δημιουργήσει ρήγματα και πέραν του Μαριάνοβιτς δεν υπάρχει σταθερή απειλή. Με +20 κατοχές (αποτέλεσμα από διαφορά επιθετικών ριμπάουντ και λαθών) και με σύνολο 85 επιθέσεις σκόραραν μόλις 68 πόντους απέναντι στη Ζαλγκίρις.

Όταν η ομάδα σου έχει 0/18 σουτ 3 πόντων και περιμένεις να κερδίσεις το παιχνίδι με το 19ο δεν έχεις πολλές πιθανότητες. Ο Μάρκους Γουίλιαμς πήρε το σουτ της νίκης αλλά αστόχησε και οι Σέρβοι τελείωσαν με 0/19 πίσω από τη γραμμή των 6.75.

Ο Σέρχιο και ο Ρούντι είναι εδώ. Με μια μεγαλειώδη εμφάνιση σκότωσαν τη Μπαρτσελόνα. Εκτελούσαν σε 1 εναντίον 1, πίσω από σκριν, με διεισδύσεις, ενώ είχαν και εξαιρετική δημιουργία. 45 πόντοι και 11 ασσίστ ήταν ο τελικός απολογισμός τους.

Η άμυνα της Μπαρτσελόνα ήταν για κλάματα.  Οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να σταματήσουν το ρυθμό της Ρεάλ. Ήταν μαλθακοί στη πίεση στη μπάλα, χαλαροί στην αντιμετώπιση των σκριν, αργοί στο τρανζίσιον και κάκιστοι στο 1 εναντίον 1.

Το έχουμε ξαναπεί από αυτή τη στήλη. Το δίδυμο Μπιέλιτσα- Βέσελι κάνει τη διαφορά στην αθλητικότητα, τη ταχύτητα και την άμυνα της Φενέρ. Για μια ακόμα φορά έκαναν τη διαφορά στη 3η περίοδο του παιχνιδιού απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα.

Με τέτοια άμυνα Λαμποράλ και Φενέρμπαχτσε δεν μπορούν να πάνε μακριά στη διοργάνωση. Όσο επιθετικό ταλέντο και να υπάρχει δεν θα μπορέσουν με τέτοια άμυνα να ανταποκριθούν σε παιχνίδια με αντιπάλους υψηλότερης ποιότητας.

Η άμυνα με press στα 4/4 του γηπέδου και η αθλητικότητα των περιφερειακών της Αλμπα δημιούργησαν τρομαχτικό πρόβλημα στο Παναθηναϊκό που είχε απογοητευτική κυκλοφορία μπάλας και τελείωσε το 1ο ημίχρονο με μόλις 22 πόντους ενεργητικό, χειρότερη επίδοση φέτος για το χρονικό αυτό διάστημα.

Άλλος Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο 2ο ημίχρονο.  Άμυνα με αισθητή πίεση στη μπάλα, κλείσιμο των διαδρόμων, επιβολή στο τομέα των ριμπάουντ και λιγότερα λάθη. Στο επιθετικό κομμάτι οι πράσινοι άπλωσαν την επίθεσή τους και εκμεταλλεύτηκαν μις ματς και 2ες επιθέσεις.

Γκρέιντζερ, Βάσκεζ και Κουζμίνσκας ήταν οι παίχτες κλειδιά για τη Μάλαγα. Ο 1ος ήταν εκπληκτικός σε 2η και 4η περίοδο σκοράροντας 29 πόντους με 5 τελικές πάσες σε 25 λεπτά. Ο Λιθουανός χτυπούσε συνέχεια στο ποστ το μις ματς με τον Κίνσεϊ, ενώ τον περιόρισε και στο αμυντικό κομμάτι και ο Βάσκεζ ήταν καταπληκτικός στις βοήθειες αλλά και στις άμυνες πάνω στον Παραχούσκι.

Δυο πόλοι δεν είναι αρκετοί. Όσο και αν ο Ροτσέστι ήταν στα συνήθη στάνταρ και ο Τόμπκινς σκόραρε κατά βούληση, η εμφανής έλλειψη τροφοδότησης του Παραχούσκι δεν έδωσε σταθερή απειλή στη ρακέτα για τη Νίζνι και αυτό κόστισε στη Ρωσική ομάδα.

Μια φάση, μια χρονιά. Η τελευταία επίθεση της Ολίμπια Μιλάνο είναι αντιπροσωπευτική της εικόνας της φέτος. Κανένα σκριν μακριά από τη μπάλα η πάνω σε αυτήν, καμία προσπάθεια για δημιουργία μις ματς, ένα απλό παιχνίδι απομόνωσης με τον Χάκετ να αστοχεί. 1-5 πλέον το ρεκόρ των Ιταλών.

Το limit up του Περπέρογλου. Μεγάλο παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο από τον Έλληνα φόργουορντ που σκόραρε με κάθε τρόπο απέναντι στην Ιταλική άμυνα. Σύνηθες παιχνίδι στο ποστ, σουτ από τη περιφέρεια ακόμα και ανοίγοντας διαδρόμους και  τελειώνοντας φάσεις με διείσδυση η προσφορά του MVP των Τούρκων στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Το τρικ του Ντούντα! Ο Σοφός στη 4η περίοδο χρησιμοποίησε σχήμα με τον Μπιέλιτσα στη θέση σέντερ και άφησε στο πάγκο τους Κρστιτς και Λάσμε. Με αυτό το σχήμα κέρδισε ευελιξία στην άμυνα τουλάχιστον σε σύγκριση με τον Κρστιτς ενώ έστησε και κάποια plays με σκοπό ο Μπιέλιτσα να παίξει στα πόδια τον Σάμιουελς, και να σκοράρει όπως και έκανε.