O μεγεθυντικός φακός (Top16 – 9η αγ.)

2015-03-07T14:09:18+00:00 2015-05-23T17:12:42+00:00.

07/Mar/15 14:09

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Στο Μεγεθυντικό Φακό αυτής της αγωνιστικής μπορείτε να διαβάσετε τις αναλύσεις των μεγάλων αγώνων σε Αθήνα και Μιλάνο. Σε αυτό το κομμάτι του θα ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα 6 παιχνίδια και τα σημαντικότερα γεγονότα που συνέβησαν σε αυτά.

• Χωρίς τον Μακλίν η Άλμπα χρειαζόταν έναν ηγέτη να πάρει την ομάδα στις πλάτες του. Και αυτός βρέθηκε στο πρόσωπο του Ρέτζι Ρέντινγκ. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ένα ολοκληρωτικό παιχνίδι σκοράροντας 27 πόντους με τη συνοδεία 7 ριμπάουντ και 5 ασσίστ οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.
  • Η πτώση της Ζαλγκίρις στο Τop 16 έχει ονοματεπώνυμο. Και αυτό δεν είναι άλλο από του Τζέημς Άντερσον. Η πτώση στα νούμερα του είναι εμφανής σε σχέση με τη 1η φάση. Χαρακτηριστικά είχε 17 πόντους με 42% στα σουτ, 5.7 ριμπάουντ, 2.3 ασσίστ και μόλις 1.6 λάθη, ενώ στο Τop 16 έχει 11,4 πόντους με 36%, 4.3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 1.8 λάθη. Ξεκάθαρη πτώση σε όλους τους τομείς.
  • Στα πρώτα 7 λεπτά της 2ης περιόδου η Φενέρμπαχτσε έπαιξε όπως την οραματίζεται ο Ομπράντοβιτς. Σκυλίσια άμυνα, τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο, εκτελέσεις με υψηλά ποσοστά και άνοιγμα του ρυθμού. Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι Τουρκοι έτρεξαν σερί 26-3 μετατρέποντας το 16-17 σε 42-20.
  • Η απουσία του Παραχούσκι επηρέασε σε όλους τους τομείς τη Νίζνι. Στο αμυντικό κομμάτι δεν υπήρχε φόβητρο στη ρακέτα, ενώ και στην επίθεση δεν υπήρχε σημείο αναφοράς στο ζωγραφιστό για να εκμεταλλευτεί και τις δημιουργίες του Ροτσέστι ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 2 τελικές πάσες.
  • Η άμυνα της ΤΣΣΚΑ στο Τop 16 αντιμετωπίζει αρκετά μεγαλύτερα προβλήματα. Απέναντι στους Βάσκους της Λαμποράλ στα πρώτα 15 λεπτά ήταν θλιβερή ειδικά στο κομμάτι του τρανζίσιον. Οι Βάσκοι σκόραραν σχεδόν σε κάθε φάση στον αιφνιδιασμό φτάνοντας τους 37 πόντους μετά από 15 λεπτά. Χρειάζεται βελτίωση στην άμυνα η Ρωσική ομάδα.
  • Οι Βάσκοι της Λαμποράλ έχουν ένα από τα πιο περίεργα στατιστικά στη διοργάνωση. Στο Τop 16 έχουν μια από τις καλύτερες επιθέσεις αλλά και τον μικρότερο αριθμό τελικών πασών σε αναλογία με το σκοράρισμά τους. Χαρακτηριστικά σκοράρουν σχεδόν 82 πόντους με μόλις 13 ασσίστ ανά παιχνίδι. Αυτό σημαίνει ότι πάνω από το 60% των πόντων έρχονται μέσα από ατομικές ενέργειες. Απέναντι στη ΤΣΣΚΑ σκόραραν 74 με μόλις 8 ασσίστ.
  • Η ΤΣΣΚΑ για μια ακόμα φορά κέρδισε παιχνίδι στη 4η περίοδο με ένα πολύ κοντό και γρήγορο σχήμα με Κιριλένκο στο 4 και Κορόμπκοφ στο 5. Ο κόουτς Ιτούδης έχει επαναλάβει ανάλογη τακτική και σε προηγούμενα παιχνίδια με τον Βορόντσεβιτς στο 4.
  • Ο Ερυθρός Αστέρας επιτέλους θύμισε την ομάδα που απολαύσαμε στη 1η φάση. Ειδικά στη 4η περίοδο απέναντι στη Μακάμπι πήγε το παιχνίδι στη δύναμη, πίεσε πολύ τη μπάλα, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και σκόραρε μεγάλα καλάθια. Οι 2 σταρ της ομάδας θυμήθηκαν και αυτοί τις τρομερές εμφανίσεις τους με τον Μαριάνοβιτς να τελειώνει το παιχνίδι με 19 πόντους και 17 ριμπάουντ και τον Γουίλιαμς με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες.
  • Αν η Μακάμπι θέλει να προσπαθήσει να πετύχει κάτι ανάλογο με τη περσινή χρονιά πρέπει να βρει μια φόρμουλα με το Σοφοκλή. Η μικρή του παρουσία ήταν ένας από τους λόγους κυριαρχίας του Μαριάνοβιτς σε αντίθεση με το 1ο παιχνίδι που ο Έλληνας σέντερ ήταν επιβλητικός.
  • Είναι κρίμα για τη διοργάνωση και την ίδια τη Γαλατασαράϊ η εικόνα που εμφάνισε απέναντι στη Ρεάλ. Παίζοντας κυριολεκτικά με μισή ομάδα δεν μπόρεσε να προβάλλει την παραμικρή αντίσταση φτάνοντας στο 25 του αγώνα να είναι πίσω στο σκορ με 30 πόντους διαφορά. Παιχνίδι που δεν αντέχει σε καμία κριτική.
  • Πολύ μεγάλο παιχνίδι στη Μάλαγα με τον Τούλσον να εμφανίζεται για 1η φορά στο Τop 16. Ο Αμερικανός γκαρντ που πέρναγε περίοδο κάμψης στη 2η φάση είχε σκοράρει μέχρι σήμερα 46 πόντους σε 7 παιχνίδια. Απέναντι στην Έφες σκόραρε 25 και το νικητήριο σουτ 3 πόντων της ομάδας του.
  • Η Μάλαγα έκανε το πιο μεστό παιχνίδι της στη 2η φάση. Εκμεταλλεύτηκε όλα τα μις ματς, είχε στόχευση στο επιθετικό κομμάτι και πήρε ότι περισσότερο μπορούσε από παίχτες όπως ο Γκολούμποβιτς, Κουζμίνσκας και ο Γκάμπριελ.
  • Η Εφές είναι σαφώς βελτιωμένη στο επιθετικό κομμάτι, με τη παρουσία του Ερτέλ να είναι καταλυτική για ένα ακόμα βράδυ. Παρά την επιθετική βελτίωση η άμυνα παρουσιάζεται πολύ χειρότερη. Οι αντιδράσεις είναι αργές, και η προσωπική άμυνα είναι πολύ κακή σε μεγάλα σημεία του παιχνιδιού. Μετά τους 109 από τη Νίζνι, ήρθαν οι 87 από τη Λαμποράλ Κούτσα τη προηγούμενη εβδομάδα και οι 93 της Μάλαγα αυτή την αγωνιστική.
  • Τα highlights της εβδομάδας!! 1) Το τρομερό σουτ νίκης του Τούλσον στη νίκη της Μάλαγα! 2) Το απίστευτο μαλλί με ξανθιές ανταύγειες του Λίνας Κλέιζα!