Eurohoops 5X5 στην Ευρώπη

2015-03-16T12:42:16+00:00 2015-03-17T14:11:55+00:00.

16/Mar/15 12:42

Tου Λευτέρη Μούτη / moutis@eurohoops.net

Το Eurohoops παρουσιάζει μια ολοκληρωμένη σύνοψη των κορυφαίων Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων (ισπανικό, τουρκικό, γερμανικό, VTB, ελληνικό, ιταλικό και γαλλικό) αυτό το Σαββατοκύριακο τονίζοντας τους 5 καλύτερους σκόρερ, τις 5 μεγαλύτερες νίκες, τις 5 χειρότερες ήττες, 5 αποτυχίες και 5 ενδιαφέροντα σημεία.

Οι 5 κορυφαίοι σκόρερ

tucker

1. Κλέι Τάκερ (Ανκαρα, Τουρκία)

30 πόντοι (3/6 βολές, 6/10 2π., 5/8 3π.) στη νίκη της Ανκαρα επί της Εφές (81-73)

2. Ντέιβιντ Μπελ (Φοίνιξ Χάγκεν, Γερμανία)

28 πόντοι (11/12 βολές, 1/6 2π., 5/10 3π.), στη νίκη της Φοίνιξ Χάγκεν επί της Κράιλσαϊμ (91-84)

3. Κάμερον Τζόουνς (Zενίτ, Βαλτική Λίγκα)

26 πόντοι (5/5 βολές, 6/11 2π., 3/4 3π.) στην ήττα της Ζενίτ απ’ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (102-86).

3. Ντέιβιντ Λόγκαν (Σάσαρι, Iταλία)

26 πόντοι (0/1 βολή, 7/8 2π., 4/8 3π.) στη νίκη της Σάσαρι εις βάρος της Αβελίνο (83-70).

5. Ντομινίκ Ουότερς (Kολοσσός, Ελλάδα)

25 πόντοι (1/2 βολές, 9/11 2π., 2/3 3π.)  στη νίκη του Κολοσσόυ επί του Άρη (78-77).

5. Mατ Ουόλς (Εσκισεχίρ, Τουρκία)

25 πόντοι (2/3 βολές, 4/6 2π., 5/10 3π.) στη νίκη της Εσκισεχίρ επί της Μπάνβιτ (89-81).

5. Χρβόγιε Πέριτς (Βενέτσια, Iταλία)

25 πόντοι (5/5 βολές, 7/12 2π., 2/6 3π.) στη νίκη της Βενέτσια με αντίπαλο την Πιστόια (90-82)

Οι 5 καλύτερες νίκες

Γαλατασαράι-Μπεσίκτας 65-64 (Tουρκία)

CEM AKYUZ

Πολύ μεγάλη η νίκη της Γαλατασαράι, διότι ήταν η δεύτερη συνεχόμενη σε ντέρμπι, μετά την επιτυχία κόντρα στην Φενερμπαχτσέ, έχοντας παράλληλα πολλές απουσίες. http://www.eurohoops.net/2015/03/flopping/78423

Ομπραντόιρο-Μούρθια 104-52 (Ισπανία)

Η Ομπραντόιρο έσπασε πολλά ρεκόρ με τη νίκη τους επί της Μούρθια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομπραντόιρο είχε προβάδισμα 44 πόντων. Πρόκειται για νέο ρεκόρ ημιχρόνου. Επίσης ήταν η μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους στη Liga Endesa και η όγδοη μεγαλύτερη στην ιστορία του πρωταθλήματος.

ΜάλαγαΒαλένθια 89-85 (Ισπανία)

Μετά την εκτός προγράμματος ήττα απ’ την Μανρέσα, η Μάλαγα έπρεπε να διαχειριστεί σωστά το ντέρμπι με τη Βαλένθια. Πράγμα που έγινε, με αποτέλεσμα την επιστροφή στις νίκες.

Εσκισεχίρ-Μπάνβιτς 89-81 (Τουρκία)

Η Εσκισεχίρ πρόβαλε ως το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό. Με τη νίκη της όμως απέναντι στην Μπάνβιτ έδειξε ότι έχει ακόμη ζωή.

Ρόμα-Ρέτζιο Εμίλια 66-56 (Ιταλία)
Αυτή η νίκη ήταν πολύτιμη για τη Ρόμα που επικράτησε επί της τέταρτης στη βαθμολογία Ρέτζιο Εμίλια και έκανε μεγάλο βήμα για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Οι 5 χειρότερες ήττες

loko

Της Λοκομοτίβ Κουμπάν από τη Ρίγα 84-89 (Βαλτική Λίγκα)

Σπουδαίο “διπλό” των Λετονών στο Κράσνονταρ, με αντίπαλο την Κουμπάν που πριν από αυτόν τον αγώνα είχε ρεκόρ 17-1.

Της Εφες 71-81 από την Ανκαρα (Τουρκία)
Η Εφες έχασε την ευκαιρία να μείνει στην κορυφή της βαθμολογίας και γνώρισε την τρίτη της ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια. Η Ανκαρα πέτυχε μια μεγάλη απροσδόκητη νίκη σκαρφαλώνοντας πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Της Μπάγερν από την Μπραουνσβάιγκ 76-80 (Γερμανία)

Φαίνεται ότι η Μπάγερν Μονάχου δε θα είναι στην κορυφή στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ύστερα απ’ την εντός έδρας ήττα της απ’ την Μπραουνσβάιγκ.

Της Ούνιξ Καζάν από την Αστάνα 67-87 (Βαλτική Λίγκα)

Η Ούνιξ Καζάν έχασε με 20 πόντους από τους Καζάκους της Αστάνα, γνωρίζοντας την 9η ήττα της στη Βαλτική Λίγκα.

Της Μανρέσα απ’ τη Χιπουσκόα 64-79 (Ισπανία)

Ένα ευχάριστο διάλειμμα ήταν για την Μανρέσα η νίκη της περασμένης εβδομάδας επί της Μάλαγα. Κόντρα στην Χιπουσκόα όμως η επιστροφή στις… ήττες ήταν γεγονός. Εύκολη νίκη για τους φιλοξενούμενους με την Μανρέσα να παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας μαζί με Φουενλαμπράδα και Σεβίλλη. Την ίδια στιγμή η Ανδόρα νίκησε την Τενερίφη και νιώθει πολύ πιο ασφαλής.

Της Κάπο Ντ’ Ορλάντο απ΄την Πέζαρο 69-70 (Ιταλία)

Χάρη σε 2/2 βολές του Ρος Λα Κίντον η Πέζαρο νίκησε εκτός έδρας την Κάπο Ντ’ Ορλάντο, μπλέκοντάς την σε περιπέτειες αναφορικά με την παραμονή της στην κατηγορία.

Οι 5 αποτυχίες

GOUDELOCK

Ακόμη πανηγυρίζει τη νίκη στο ΣΕΦ η Φενερμπαχτσέ

H Ιστανμπούλ είχε χρυσή ευκαιρία να νικήσει τη Φενερμπαχτσέ και να απομακρυνθεί από τις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Ζακ Ράιτ όμως έχασε μία ελεύθερη βολή στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας, κάτι που επανέλαβαν οι Μάρκοτα, Στίβενσον στην παράταση. Η Φενερμπαχτσέ νίκησε 91-89 και η ευκαιρία χάθηκε.

Καταστροφικό ματς για Μπουργκ

Η Μπουργκ παλεύει να αποφύγει τον υποβιβασμό. Δεν μπόρεσε όμως ν’ αποφύγει τη βαρύτερη φετινή ήττα της (65-95) απ’ τη Βιλερμπάν, η οποία παράλληλα πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της φέτος.

Στο νοσοκομείο ο Γκονλούμ

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου στο ντέρμπι Μπεσίκτας-Γαλατασαράι ο Κερέμ Γκονλούμ χτύπησε στο κεφάλι και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Τραυματισμός και για τον Ντογκάν Σενλί που προσέκρουσε στον Σινάν Γκιουλέρ. Όλοι τους ευτυχώς είναι καλά.

Η Τρίερ έχασε την “ονειρεμένη νίκη”

Η Τρίερ προσπαθεί να απομακρυνθεί απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Πάλεψε κόντρα στην Άλμπα και στο 33′ ήταν μπροστά με 14 πόντους. Οι έμπειροι Βερολινέζοι όμως, αν και είχαν 4 απουσίες, επικράτησαν στην παράταση (86-83), με την Τρίερ να σκοράρει μόλις 4 πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το μπλακ άουτ της Σολέ

Η Σολέ είχε το παιχνίδι στα χέρια της. Κέρδισε την Ορτέζ με 4 πόντους (78-74) 32” πριν τη λήξη. Κι όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες της τα έκαναν όλα λάθος. Πέντε σερί πόντοι για τους φιλοξενούμενους που πήραν τη σπουδαία νίκη (78-79).

Τα 5 ενδιαφέροντα στοιχεία

waters

Δεν ταιριάζει η παράταση στον Άρη

Τέταρτη σερί ήττα για τον Άρη στην παράταση. Ο Κολοσσός πήρε τη σπουδαία νίκη χάρη στην ελεύθερη βολή του Ντομινίκ Ουότερς, όπως είχε συμβεί και με αντίπαλο τον Απόλλων Πατρών.

Δύσκολη εβδομάδα για τους πρωτοπόρους

Τρεις απ’ τους έξι πρωτοπόρους της BEKO BBL (Μπάγερν, Βόννη, ΌΛντενμπουργκ) ηττήθηκαν, ενώ η Άλμπα χρειάστηκε την παράταση και μια μεγάλη ανατροπή για να φτάσει στη νίκη.

Κινγκ ο βασιλιάς των νταμπλ-νταμπλ

Ο Σον Κινγκ αποτέλεσε βαρόμετρο στη νίκη της Χάβρης επί της Ορλεάν (79-66) κάνοντας νταμπλ-νταμπλ (12π., 18ρ.). Αυτό όμως δεν είναι είδηση. Αυτό ήταν το 8ο νταμπλ-νταμπλ του στα 10 τελευταία παιχνίδια.

Λεσκά, o πιο καθοριστικός παίκτης

Ο Ρεμί Λεσκά είχε 1/8 τρίποντα κόντρα στην Γκραβελίν. Σημείωσε όμως το πιο μεγάλο σουτ. Ένα buzzer-beater που επέτρεψε στη Σαλόν Ρεμ να ισοφαρίσει (78-78) και να στείλει το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ρεμ ήταν καλύτερη, νίκησε 85-84 και απέχει πλέον μία νίκη απ’ τα πλέι οφ.

Η “κατοστάρα” ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε τη Ζενίτ (102-86) με μία ακόμη κατοστάρα. Την όγδοή της σε όλες τις διοργανώσεις φέτος.