Ο Φακός επισκέπτεται το Παλάου

2015-04-03T00:01:30+00:00 2015-05-23T17:12:30+00:00.

Lefteris Moutis

03/Apr/15 00:01

Μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη στη Βαρκελώνη, με την Μπαρτσελόνα να υποδέχεται τη Ρεάλ με φόντο την πρωτιά του ομίλου. Σε ένα πολύ ποιοτικό παιχνίδι, οι Καταλανοί παρουσιάστηκαν πιο εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη στη Βαρκελώνη, με την Μπαρτσελόνα να υποδέχεται τη Ρεάλ με φόντο την πρωτιά του ομίλου. Σε ένα πολύ ποιοτικό παιχνίδι, οι Καταλανοί παρουσιάστηκαν πιο εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη. Η Ρεάλ κράτησε τη πρώτη θέση σε περίπτωση ισοβαθμίας και την κατακτά με νίκη απέναντι στη Ζαλγκίρις την επόμενη εβδομάδα.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με ελαφριά 5αδα, με Γιουλ, Κάρολ και Ρούντι στη περιφερειακή γραμμή. Σαν βασικό τρόπο επίθεσης είχαν τα πολλά σκριν μακριά από τη μπάλα και τις άμεσες πάσες, από τους περιφερειακούς πάνω στις αλλαγές μέσα στη ρακέτα. Με αυτό τον τρόπο η άμυνα της Μπαρτσελόνα βγήκε αρκετές φορές από την ισορροπία της, οι ψηλοί της Ρεάλ, πάσαραν καλά και ειδικά στο ξεκίνημα ο Αγιόν σκόραρε αρκετά ενώ έφθειρε και τον Τόμιτς που έκανε δυο φάουλ από νωρίς και βγήκε χωρίς να έχει βρει ρυθμό.

Πάνω στις αλλαγές στα σκριν βρήκε και ο Ρούντι τα κλάσματα του δευτερολέπτου που χρειαζόταν για να εκτελέσει και να ευστοχήσει σε κάποια πολύ σπουδαία σουτ. Τα σκριν των ψηλών της Ρεάλ ήταν εξαιρετικά και ειδικά του Ρέγες που έδιναν το χρόνο που χρειάζονταν οι συμπαίχτες του να τρυπήσουν την άμυνα της Μπάρτσα.

Στη 2η περίοδο αυτό που ισορρόπησε την κατάσταση για τους Καταλανούς ήταν η πολύ καλή άμυνα. Οι παίχτες της Μπαρτσελόνα πίεσαν πολύ στη μπάλα, με Αμπρίνες, Σατοράνσκι, Χεζόνια και Όλεσον. Στη επίθεση άνοιξαν το παιχνίδι τους. Ο Λάμπε και ο Πλάϊς έκαναν καλή δουλειά στο ποστ και βοήθησαν με τις πάσες τους να βγουν μπάλες στη περιφέρεια, που με μια ακόμα έξτρα πάσα οδηγούσαν σε ελεύθερα σουτ από τη περιφέρεια με τους Αμπρίνες και Χεζόνια να ζεσταίνονται.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε. Οι λόγοι της κυριαρχίας ήταν δυο και είχαν τα ονόματα του Άντε Τόμιτς και του Μάριο Χεζόνια. Οι Καταλανοί άρχισαν να στήνουν τα αγαπημένα τους πικ εν ρολ με τον Τόμιτς σε ρόλο δημιουργού να διαλύει την άμυνα της Ρεάλ.

Ο Κροάτης σέντερ δεχόμενος πάσες μετά το σκριν στη κορυφή της ρακέτας και με την άμυνα να κλείνει πάνω του μοίρασε και τις 4 τελικές πάσες του στα πρώτα 7 λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Με τον Νάχμπαρ να έχει ξεκάθαρο ρόλο stretch 4, οι αποστάσεις της άμυνας της Ρεάλ άνοιγαν και ο Ρέγες δεν μπορούσε να ακολουθήσει στη περιφέρεια με τον Σλοβένο να βάζει δυο μεγάλα τρίποντα και να δίνει ψυχολογία στη ομάδα του. Από εκεί και πέρα το ρόλο ανέλαβε ο υπερταλαντούχος Κροάτης Χεζόνια, ο οποίος σε ρόλο δημιουργού-εκτελεστή ευστόχησε σε 3 συνεχόμενα σουτ από τη περιφέρεια, τελειώνοντας το παιχνίδι με 5/6 σουτ πίσω από τη γραμμή των 3 πόντων.

Η Ρεάλ έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι χάρις την ικανότητα του Γιουλ να ανοίγει το γήπεδο και πηγαίνει με επιθετικό τρόπο στο καλάθι. Πήρε στις πλάτες του την ομάδα του σκοράροντας 6 σερί πόντους σε απομονώσεις με τον Ναβάρο, ενώ με τις διεισδύσεις του δημιουργούσε προϋποθέσεις για ανοιχτά σουτ από τους συμπαίχτες του. Ο Ισπανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους και ισάριθμες τελικές πάσες.

Στο τέλος η Μπαρτσελόνα επικράτησε κυρίως λόγω του πιο καθαρού μυαλού και των πιο ορθολογικών επιθετικών επιλογών. Ο Όλεσον ευστόχησε σε μεγάλα σουτ μετά από σκριν εκτός μπάλας με τη Ρεάλ να μην έχει αντίδοτο απέναντι στον ξανθομάλλη Αμερικανό. Στο επιθετικό κομμάτι οι Μαδριλένοι δεν είχαν καθόλου απειλή από το ζωγραφιστό και ουσιαστικά έπαιξαν μονόπλευρα με τους περιφερειακούς τους κατά βάση. Η Μπαρτσελόνα μετά τη 1η περίοδο έπαιξε καλύτερη άμυνα ενώ είχε και καλύτερη κυκλοφορία, κάτι που απεικονίζεται και στον αριθμό των ασσίστ (25-18 υπέρ της Μπαρτσελόνα). Συνολικά με εξαίρεση τα πρώτα 10 λεπτά οι Καταλανοί ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς και δίκαια πήραν τη νίκη.