2015-04-21T23:39:40+00:00 2015-05-23T17:12:24+00:00.

Lefteris Moutis

21/Apr/15 23:39

Του Πάνου Κατσιρούμπα / info@eurohoops.net

Υπέροχο παιχνίδι στον Πειραιά! Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πλέι οφ, υψηλής ποιότητας, έντασης και αγωνίας, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, και στα ρίσκα που πήραν οι 2 ομάδες. Η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι θα μπορούσε να πάει είτε από τη μια, είτε από την άλλη πλευρά, γεγονός που είναι λογικό όταν ανταγωνίζονται 2 εξαιρετικές ομάδες.

Η Μπαρτσελόνα ήρθε πολύ πιο διαβασμένη στην Αθήνα στο κομμάτι της επίθεσης. Ο στόχος της ήταν ξεκάθαρος, ήθελε να ανοίξει πολύ σε πλάτος την επίθεση της και να αναγκάσει τον Ολυμπιακό σε κυνηγητό στην άμυνα. Για να το πετύχει αυτό χρησιμοποίησε ως απόλυτο οργανωτή-δημιουργό τον Ναβάρο όσο αυτός ήταν στο παρκέ.

Η ποιότητα του και η αντίληψη που έχει για το παιχνίδι του επέτρεπαν να περνάει σχεδόν όλες τις πάσες ακριβώς πάνω στο δίπλωμα της άμυνας επάνω του. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σπάσει σχεδόν καμία μπάλα και αυτό δημιουργούσε ανισορροπίες στην άμυνα των ερυθρόλευκων με το spacing των Καταλανών να είναι εμφανώς πιο αποτελεσματικό, σε σχέση με το 2ο παιχνίδι. Ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα είχε 6 τελικές πάσες και άλλες τόσες που άνοιξαν την άμυνα και με μια έξτρα πάσα οδήγησαν σε καλάθι. Αποτέλεσμα της πολύ καλής κυκλοφορίας ήταν τα μόνο 7 λάθη των Ισπανών, όταν στα πρώτα 2 παιχνίδια είχαν 11&13 αντίστοιχα και σε 20 ασσίστ.

Οι Καταλανοί συνολικά είχαν καλύτερο ρυθμό από τον Ολυμπιακό στην επίθεση. Είχαν όμως και την ατυχία να είναι ιδιαιτέρως άστοχοι, σε τελείως ελεύθερα σουτ. Όλεσον και Ντόελμαν που είχαν και τα περισσότερα ελεύθερα, τελείωσαν τον αγώνα με 2/9 και η Μπαρτσελόνα με το απογοητευτικό 5/21, φτωχό ποσοστό για τις συνθήκες που εκτελέστηκαν αυτά τα σουτ.

Οι Καταλανοί αποφάσισαν να αλλάξουν και την άμυνα τους κυρίως στο τρόπο που χρησιμοποιούσαν τα 5αρια τους. Τους έβγαζαν εντελώς από τη ρακέτα, με επιθετικά hedge out, πάνω στον δημιουργό του Ολυμπιακού και ειδικά στον Σπανούλη. Με αυτό τον τρόπο θέλησαν να ανοίξουν τις αποστάσεις στις πάσες του Ολυμπιακού, για να μπορέσουν να καθυστερήσουν την κυκλοφορία.

Οι Ερυθρόλευκοι απέναντι σε αυτή την άμυνα, πήγαν αρκετά σε ντρίπλα και δεν είχαν το ίδιο εύκολες πάσες, σε σχέση με το 2ο παιχνίδι. Ο Πρίντεζης, ήταν σημαντικός γιατί πήρε πολλές πάσες στη περιφέρεια για να μπορέσει να ανοίξει την άμυνα, ενώ είδαμε ακόμα και περίπτωση στη 4η περίοδο ο Πρίντεζης να δέχεται το πικ από τον Χάντερ και να ευστοχεί σε τρίποντο. Κάτι που δεν πρέπει να έχουμε ξαναδεί σε παιχνίδι του Ολυμπιακού φέτος.

Η Μπαρτσελόνα πήρε το ρίσκο των ελεύθερων σουτ από τη θέση 4 του Ολυμπιακού, καθώς και του Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός από αυτούς τους παίχτες πήρε 5/10 όταν όπως προαναφέραμε και παραπάνω η Μπαρτσελόνα είχε συνολικά 5/21.

Αν προσθέσουμε σε αυτά και τη δαιμονισμένη μέρα του Σπανούλη, στα κομμάτια εκτέλεσης και δημιουργίας θα περίμενε κανείς ο Ολυμπιακός να είχε μεγάλο πλεονέκτημα. Παρόλα αυτά οι Καταλανοί μέχρι το 30 είχαν καλύτερο πλάνο στην επίθεση και γενικά έβγαζαν σε κάθε επίθεση σουτ και προσπάθειες κάτω από πολύ καλές προϋποθέσεις.

Ο τεχνικό τιμ του Ολυμπιακού βλέποντας ίσως ότι η ομάδα τους μπορεί να μη άντεχε να φτάσει το παιχνίδι σε σκορ κοντά στους 80 πόντους, πήρε το ρίσκο να αλλάξει τελείως αμυντική προσέγγιση στη 4η περίοδο, με ελπίδα και σκοπό να κατεβάσει ρυθμό και σκορ.

Οι ερυθρόλευκοι παίξανε αποκλειστικά άμυνα αλλαγών σε όλα τα σκριν, με το ρίσκο των μις ματς και των αμυντικών ριμπάουντ, αλλά με τη λογική να κόψουν τον επιθετικό ρυθμό της Μπαρτσελόνα που όσο εξελισσόταν το παιχνίδι έδειχνε να γέρνει τη πλάστιγγα με το μέρος τους. Το 15-24 της 3ης περιόδου ουσιαστικά κατέστησε αναγκαίο αυτό το ρίσκο.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΑΠΕΔΩΣΕ 100%. Η Μπαρτσελόνα έχασε τον επιθετικό ρυθμό της, δεν έβρισκε κενά στην άμυνα, και παρόλο που είχε συνεχώς μις ματς κοντά στο καλάθι, το μόνο της κέρδος ήταν τα κερδισμένα φάουλ. Οι Καταλανοί έκαναν 7 λεπτά να βάλουν πόντο, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 9-0 (με τον τρόπο που παίχτηκε το παιχνίδι μέχρι το 30′, και οι 9 πόντοι του Ολυμπιακού στα πρώτα 7 λεπτά της 4ης περιόδου, δεν ήταν σκοράρισμα για νίκη) και όταν οι παίχτες της Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκαν τα μις ματς, είτε μέσα στο καλάθι με τον Τόμιτς, είτε με τους περιφερειακούς της απέναντι στους ψηλούς του Ολυμπιακού, ο χρόνος δεν τους έφτασε. Το ρίσκο αυτό χάρισε ουσιαστικά και τη νίκη στον Ολυμπιακό, προσθέτοντας σε αυτό και τα πολλά άστοχα ελεύθερα σουτ της Μπάρτσα.

Το τέταρτο παιχνίδι αναμένεται να είναι ένα απόλυτο παιχνίδι σκάκι από τους 2 προπονητές, και η απορία μας είναι τι χαρτιά έχουν ακόμα να πετάξουν στο παρκέ, σε μια σειρά που και οι 2 πάγκοι την δουλεύουν συνεχώς.