2019-11-14T21:07:50+00:00 2019-11-14T22:16:08+00:00.

14/Nov/19 21:07

EUROLEAGUE / Ё́ȇ́Ɋϓ - K̐`…яˉ͏ՠ(֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ, για την Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να γνώρισε μία “σοκαριστική” ήττα στην δεύτερη παράταση από την Άλμπα με 106-105, όμως ο Παπαπέτρου από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε εξαιρετικά δείγματα και πως βρίσκεται στην μεγαλύτερη βραδιά της καριέρας του,.

Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ, 4:32 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έφτασε με τρίποντο του 21 πόντους και έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 6/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα, όντας απολαυστικός, ενώ στο 33ο λεπτό έφτασε τους 31 πόντους (!) με 8/9 δίποντα και 5/8 τρίποντα.

Τελικά ο “Πάπι” ολοκλήρωσε το ματς με 39 πόντους (9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 48:53 λεπτά συμμετοχής, γράφοντας ιστορία για το ελληνικό μπάσκετ στο σκοράρισμα στο επίπεδο της Ευρωλίγκα.

Το προηγούμενο ρεκόρ καριέρας του Παπαπέτρου, ήταν οι 18 πόντοι που σημείωσε την περυσινή σεζόν, στο εκτός έδρας παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην Τουρκία, κόντρα στην Νταρουσάφακα.

Μάλιστα ο διεθνής φόργουορντ του “τριφυλλιού”, πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας και σε λεπτά συμμετοχής (48:53) στην Ευρωλίγκα, με το προηγούμενο να είναι στις 18 Απριλίου του 2018, στο παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Ζαλγκίρις όπου αγωνίστηκε για 38 λεπτά.