2015-05-30T14:17:19+00:00 2015-05-30T11:54:59+00:00.

Lefteris Moutis

30/May/15 14:17

Του Λευτέρη Μούτη / moutis@eurohoops.net

Το Eurohoops παρουσιάζει μια ολοκληρωμένη σύνοψη των πλέι οφ στα κορυφαία Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (ισπανικό, τουρκικό, ελληνικό, γερμανικό, VTB, ιταλικό και γαλλικό) τονίζοντας τον καλύτερο σκόρερ, τη μεγαλύτερη νίκη, τη χειρότερη ήττα, τη μεγαλύτερη αποτυχία και το ενδιαφέρον στοιχείο του τελευταίου τριημέρου.

Πρώτος σκόρερ

gross

Φιλ Γκρος (Βενέτσια, Ιταλία)
24 πόντοι (3/4 βολές, 6/12 2π., 3/4 3π.) στη νίκη της Βενέτσια επί της Καντού 88-73

Μεγαλύτερη νίκη
Οι μεγάλοι είναι πολύ δυνατοί στην Ισπανία

Τα φαβορί έκαναν θραύση στους πρώτους προημιτελικούς στα ισπανικά πλέι οφ. Η Ρεάλ κέρδισε τη Γκραν Κανάρια με +27 (101-74), η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μπανταλόνα με +22 (77-55) και η Μάλαγα επιβλήθηκε της Λαμποράλ με +14 (69-55), παρότι αναμενόταν να γίνει ντέρμπι! Η συνολική διαφορά των 63 πόντων σε τρία ματς ισπανικών πλέι οφ δεν είναι σίγουρα συνηθισμένη εικόνα.

Χειρότερη ήττα
Τα χάλασε όλα σε ένα ματς

Η Μπιλμπάο ξεκίνησε τα πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας για πρώτη φορά στην ιστορία της και έδειχνε ότι μπορούσε να επαναλάβει μια πορεία ανάλογη με αυτή του 2011, όταν έπαιξε στον τελικό με τη Μπαρτσελόνα. Ωστόσο, στο πρώτο ματς ηττήθηκε εύκολα από τη Βαλένθια (91-75) και ο δρόμος της πια είναι δύσβατος.

Μεγαλύτερη αποτυχία
Κατάρρευση στο φινάλε

Το Μιλάνο… αυτοκτόνησε στον πρώτο ημιτελικό χάνοντας εντός από τη Σάσαρι (84-75) με επιμέρους σκορ 14-2 στα τελευταία επτά λεπτά! Οι πρωταθλητές είχαν 3/15 σουτ στην τέταρτη περίοδο και σίγουρα η Σάσαρι νιώθει πια φαβορί.

Ενδιαφέρον στοιχείο
Στο ίδιο έργο θεατές…

Οι δυο πρώτοι ημιτελικοί στην Ελλάδα ήταν ακριβώς ίδιοι. Ο ΠΑΟΚ πάλεψε και τα δυο πρώτα ματς στο ΟΑΚΑ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά μετά ο Παναθηναϊκός επικράτησε πολύ εύκολα. Και στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Αρη από την αρχή και των δυο αγώνων κερδίζοντας με 45 και 35 πόντους διαφορά. Κανένα ενδιαφέρον….