VTB: Ανατροπή και “διπλό” για την Ούνικς μέσα στην έδρα της Ζενίτ!

2020-01-26T18:29:27+00:00 2020-01-26T18:29:27+00:00.

26/Jan/20 18:29

Η Ούνικς έκανε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη απέναντι στην Ζενίτ εκτός έδρας με 86-75!

Σπουδαίο αποτέλεσμα πήρε η Ούνικς, με την ομάδα των Πρίφτη – Καϊμακόγλου να επικρατεί της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με 86-75.

Η Ζενίτ ξεκίνησε καλά και είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό, φτάνοντας στα μέσα της 3ης περιόδου να έχει το προβάδισμα με 62-50, όμως η συνέχεια ανήκε στην Ούνικς. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 18-0(!) πέρασαν μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 62-68, ενώ στην 4η περίοδο κράτησε τα ηνία και έφτασε στη νίκη με +11.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σμιθ να προσθέτει 17 και τον Τάιους 15. Ο Κώστας Καϊμακόγλου πάτησε παρκέ για 14’ και είχε 2 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Ζενίτ, η οποία μάλλον… έμεινε στη νίκη της επί του Ολυμπιακού, ο Χόλινς είχε 15 πόντους.