ΤΣΣΚΑ: Σοκαριστική ήττα από το +20 στην εκπνοή από την Πάρμα Περμ! (Video)

2020-09-26T14:14:22+00:00 2020-09-26T14:37:11+00:00.

26/Sep/20 14:14

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπέστη σοκαριστική ήττα μέσα στην έδρα της από την Πάρμα Περμ με 97-95, με μπάζερ μπίτερ του Γκριγκόριεφ κι ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν μπροστά με +20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου!!!

Προφανώς ένας αγώνας μπάσκετ κρατάει 40 λεπτά κι η ΤΣΣΚΑ δεν το υπολόγισε σωστά απέναντι στη σαφώς υποδεέστερη Πάρμα που όμως απέδειξε πως τίποτα δεν είναι αδύνατο.

Παρότι η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 81-61 στο 30′ (!), η φιλοξενούμενη Πάρμα Περμ πέτυχε ένα επί μέρους σκορ 36-14 στην τέταρτη περίοδο και πέτυχε έτσι την πρώτη νίκη στην ιστορία της κατά της “ομάδας του Στρατού” και μάλιστα με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο.

Να σημειώσουμε μάλιστα πως το ματς έγινε παρουσία φιλάθλων, περίπου 2.000, μεταξύ αυτών και κάποιων της Πάρμα.

Ο Σέικο ήρθε από το πουθενά και μέσα σε 9′ και με τρία τρίποντα πέτυχε εννιά πόντους για να βοηθήσει στην ανατροπή. Ισοφάρισε μάλιστα το σκορ με ένα απίθανο τρίποντο με ταμπλό, 10” πριν το τέλος, αλλά ο Μάικ Τζέιμς (κορυφαίος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ με 31 πόντους, 9/12 δίποντα, 10/12 βολές) με ένα δίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 95-94.

Άφησε όμως 5” στο χρονόμετρο, αρκετά για τον Γκριγκόριεφ να πατήσει σωστά και να εκτελέσει στην εκπνοή, με τον μόλις έκτο του πόντο (2/6 τρίποντα)!

Η Πάρμα Περμ είχε 14/26 έξω από τα 6.75 μέτρα και πρώτο σκόρερ με 18 πόντους τον Σάβοβιτς, ενώ τον Τζέιμς ακολούθησε ο Ουίλ Κλάιμπερν με 19 πόντους. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ μέτρησε 13 πόντους ενώ εν αγωνίστηκε ο τραυματίας Τόκο Σενγκέλια. Όχι ότι… έφτιαξε αυτό για να χάσει από την Πάρμα…