Ούνικς: Νικηφόρα πρεμιέρα με τρομερό Κάνααν

2020-10-03T18:59:26+00:00 2020-10-03T19:07:01+00:00.

03/Oct/20 18:59

Το πρώτο φετινό ματς της Ούνικς στην VTB League έφερε εύκολη νίκη κόντρα στην Αστάνα με 101-83 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Η Ούνικς ξεκίνησε με… καθυστέρηση την φετινή της πορεία στην VTB League. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Αστάνα (0-2), παίρνοντας τη νίκη με 101-83.

Από τη πρώτη στιγμή, οι γηπεδούχοι πήραν το έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκαν με 22-19 στη πρώτη περίοδο και έκτοτε όχι μόνο δεν κοίταξαν ξανά πίσω, αλλά αύξησαν και σημαντικά την διαφορά, χωρίς όμως να ”καθαρίζουν” το ματς. Το +11 έμεινε σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο τελικό +18.

Το τρίποντο ήταν το μεγάλο όπλο της Ούνικς, η οποία και μέτρησε 57%, δηλαδή 16/28! Ο Έλληνας προπνητής είδε πέντε παίκτες του να γίνονται ”διψήφιοι” με τον Αϊζάια Κάνααν να μετράει 23 πόντους-3 ασίστ, τον Τζον Χόλαντ 19 με 7 ριμπάουντ, τον Τζαμάρ Σμιθ 16 με 5 ασίστ, τον Τζον Μπράουν 11 και 7 ριμπάουντ και τον Πάβελ Αντίποφ 10.

Για την Αστάνα, προσπάθησε ο Άντονις Τόμας με 16 πόντους-6 ριμπάουντ και ο Μάικλ Τόμπσον με 15 πόντους-5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 53-42, 76-65, 101-83