Χίμκι: Νίκη μετά τον Παναθηναϊκό με ΜΑΓΙΚΟ Γερέμπκο! (video)

2020-10-05T20:48:36+00:00 2020-10-05T20:50:01+00:00.

05/Oct/20 20:48

Η Χίμκι δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει την Κάλεβ (92-74), παρά τις πολλές απουσίες της, για την δεύτερη σερί νίκη της στην VTB League. Ρεκόρ καριέρας από τον ασταμάτητο Γιόνας Γερέμπκο!

Νίκη μετά τον Παναθηναϊκό για την Χίμκι. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις νίκησε την Κάλεβ (0-2) στη Μόσχα με 92-74 και έκανε το 2-2 στην VTB League, μετά το αρχικό της 0-2.

Για τους νικητές, απουσίαζαν οι Αλεξέι Σβεντ, Γκρεγκ Μονρό, Στέφαν Γιόβιτς, Έρικ ΜακΚόλουμ, Τζόρνταν Μίκι, Εβγκένι Βορόνοφ και Γιάνις Τίμα, με τους 3 τελευταίους να είναι γνωστά κρούσματα κορωνοϊού και να παραμένουν σε καραντίνα από τη Κυριακή (4/10).

Η αναμέτρηση δεν ήταν εύκολη υπόθεση από την αρχή για τους Ρώσους. Είχαν τον έλεγχο του ματς, όχι όμως και την μεγάλη διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο +4 (28-24) και το ημίχρονο στο 51-46. Όλα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους 19-10 να κρίνει ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Κορυφαίος των νικητών ο τρομερός Γιόνας Γερέμπκο με -νέο ρεκόρ καριέρας- 30 πόντους (11/19 σουτ, 4/4 βολές), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 0 λάθη σε 26:51′, με τον Ιγκόρ Βιάλτσεφ να προσθέτει 21 πόντους και 3 ασίστ. Τους 16 πόντους-6 ριμπάουντ έφτασε ο Ντέβιν Μπούκερ.

Για τους Εσθονούς, προσπάθησαν με 13 πόντους-12 ριμπάουντ και 13 πόντους-11 ριμπάουντ οι Ντέβιν Τόμας και Γκέιμπ Μπίλερ αντίστοιχα, με τον Μάρκους Κιν να έχει 12 πόντους και 8 ασίστ.

Όλα αυτά, λίγες ημέρες πριν την εντός έδρας αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις Κάουνας (9/10, 19:00) για την 2η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 51-46, 70-56, 92-74