ΤΣΣΚΑ: Περίπατος με τα… δεύτερα κατά της Αβτοντόρ, χτύπησε ο Βόιγκτμαν

2020-10-10T13:44:13+00:00 2020-10-10T13:44:13+00:00.

10/Oct/20 13:44

itoudis_cska

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε την Αβτοντόρ με σκορ 100-66 , με τον Δημήτρη Ιτούδη να χρησιμοποιεί για αρκετή ώρα παίκτες από τη “δεύτερη” γραμμή του ροτέισον του.

Ο Αντρέι Λοπάτιν ήταν αυτός που άρπαξε την ευκαιρία να λάμψει για την ΤΣΣΚΑ παίζοντας αρκετή ώρα και μαζί του ο Ουίλ Κλάιμπερν που αξιοποίησε στο μέγιστο το χρόνο συμμετοχής που πήρε.

Η νίκη όμως μπορεί να αποδειχτεί “Πύρρειος” για την ΤΣΣΚΑ, καθώς ο Γιοχάνες Βόιγκτμαν αποχώρησε προς το τέλος του αγώνα (37′) κρατώντας το γόνατο του και μορφάζοντας αρχικά από τον πόνο.

Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε τίποτα στην τύχη αυτή τη φορά, όπως είχε συμβεί προ δύο αγωνιστικών με την Πάρμα Περμ από την οποία έχασε στην εκπνοή παρότι προηγήθηκε με +20 πόντους στο 30′

Μετά το κάπως… αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ πάτησε το γκάζι με πρωταγωνιστές τους Λοπάτιν και Κλάιμπερν που στο ημίχρονο είχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα με 4/5 και 4/6 τρίποντα! Η ΤΣΣΚΑ είχε 10/19 τρίποντα και το σκορ στο ημίχρονο έφτασε στο +21 (57-36).

Η Αβτοντόρ κάπως κρατήθηκε στην τρίτη περίοδο (15-17 υπέρ της), αλλά στην τέταρτη η ΤΣΣΚΑ ήταν ασυγκράτητη, διαλύοντας τη φιλοξενούμενη της με το ευρύ και επιβλητικό 100-66 .

Ο Λοπάτιν τελείωσε το ματς με 20 πόντους, ενώ ο Κλάιμπερν πρόσθεσε 18. Στους 10 έμεινε ο Βόιγκτμαν πριν τραυματιστεί, ενώ ο Μάικ Τζέιμς σταμάτησε στους επτά καθώς έπαιζε με … δευτέρα ταχύτητα.

Ο Σάκιτς ήταν ο καλύτερος παίκτης της Αβτοντόρ με 13 πόντους, ενώ ο Μέισον με 15 πόντους ήταν ο πρώτος της σκόρερ.