Λοκομοτίβ Κουμπάν: Κέρδισε την ΤΣΣΚΑ του 44άρη Γουέρ και θα παίξει με τη Φενέρ του Ιτούδη στους “4” του Super Cup

2023-09-21T21:09:51+00:00 2023-09-21T23:18:30+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

21/Sep/23 21:09

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν επέστρεψε, έστειλε το ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην παράταση κι εκεί πήρε μία μεγάλη νίκη-πρόκριση (98-92), στα ημιτελικά του Super Cup της VTB League. Εκεί θα βρει τη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη.

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, ο τρομερός Κάσπερ Γουέρ (44 πόντους) δεν ήταν αρκετός για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αφού η Λοκομοτίβ Κουμπάν επικράτησε στην παράταση με 100-98 και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Super Cup της VTB League. Εκεί θα βρει την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Φενέρ λίγο νωρίτερα, χρειάστηκε μόλις μία καλή τρίτη περίοδο για να επικρατήσει της ΜΒΑ Μόσχας (94-79), με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πραγματοποιεί -μέχρι στιγμής- το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της Φενέρ (είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ).

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό και μ’ ένα 19-9 μετά από τρίποντο του Κάσπερ Γουέρ κατάφερε να χτίσει σιγά-σιγά μία σημαντική διαφορά ενόψει της συνέχειας.

Η Λοκομοτίβ βρήκε παρόλα αυτά κάποια καλάθια στον αιφνιδιασμό με τον Ουζίνσκι και συνδυασμό με τα λάθη των Ρώσων στο μισό γήπεδο μετά από πίεση και παγίδες, το ημίχρονο έκλεισε στο -4 (41-45).

Στο δεύτερο μέρος, η Κουμπάν βρήκε τα σουτ που ήθελε από την περιφέρεια και με άμυνα ζώνης που… προβλημάτισε την ΤΣΣΚΑ, κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ, μετά από μεγάλο τρίποντο του άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού, Οκάρο Ουάιτ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η “Λόκο” κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο +6 και κάπου εκεί, η ομάδα του Εμίλ Ραΐκοβιτς έβγαλε αντίδραση με ποιον άλλον… τον Κάσπερ Γουέρ και μείωσε στον πόντο, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Η ΤΣΣΚΑ μάλιστα, λίγο αργότερα με τον Ούκοβ να βάζει ένα πολύ μεγάλο σουτ, πέρασε ξανά μπροστά με +2, στο 1:20 πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ντεβόν Ακούν Παρσέλ ισοφάρισε αμέσως, ο Γουέρ αστόχησε και η Κουμπάν επίσης έχασε την επίθεση μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Ο Ραζέντσεβ της ΤΣΣΚΑ ήταν αυτός που πήρε στο τέλος το σουτ, η μπάλα με δυσκολία έφτασε την στεφάνη και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Κουμπάν ήταν εξαιρετική στην άμυνα, η ΤΣΣΚΑ φάνηκε να κουράζεται και παρόλο που ο Γουέρ έβαλε 44 πόντους, η “Λόκο” ήταν αυτή που πήρε τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Βλάντισλαβ Εμτσένκο με 22 πόντους, ενώ από 18 είχε ο Ντεβόν Ακούν Παρσέλ και 13 πόντους ο Μπλίζνιουκ.

Για τους ηττημένους, ο τρομερός και φοβερός Γουέρ σταμάτησε στους 44 πόντους (10/16 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ραζέντσεβ έβαλε 19 και ο Τζεκίρι 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-45, 73-70, 86-86, Παρ: 100-98

Φενέρ: Με Παπαγιάννη κέρδισε την ΜΒΑ Μόσχας για το Super Cup της VTB (videos)

Ο Κρις Μίντλετον δεν ανησυχεί για το μέλλον του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο Μιλγουόκι

Χουάντσο, Λεσόρ και Γκάι στο ΟΑΚΑ για το “Παναθηναϊκός – Βιγιαρεάλ”

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Οι παράμετροι και τα “σενάρια’ του (νέου ; ) συμβολαίου του