Χίμκι: Θρίαμβος κόντρα στη ΤΣΣΚΑ με ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ Τίμα! (video)

2020-01-06T14:58:51+00:00 2020-01-06T15:00:25+00:00.

06/Jan/20 14:58

Η Χίμκι ήταν η θριαμβεύτρια του μεγάλου ντέρμπι της VTB League κόντρα στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τον Γιάνις Τίμα να είναι όλα τα λεφτά!

Χίμκι και ΤΣΣΚΑ Μόσχας συναντήθηκαν στο μεγάλο ντέρμπι της VTB League και στο φινάλε η πρώτη ήταν αυτή που χαμογέλασε! Πήρε τη νίκη με σκορ 96-80 και παρέμεινε στη κορυφή με 12-1, αφήνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεύτερη με 10-4 (ματς παραπάνω).

Η αρχή έδειξε πως το ντέρμπι θα είναι και στη πράξη τέτοιο. Ο Αλεξέι Σβεντ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, όμως είδε τον Γιάνις Τίμα να είναι σχεδόν αλάνθαστος, για το 20-21 της πρώτης περιόδου. Ένα 13-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε ”αέρα” 4 πόντων στη Χίμκι στο ημίχρονο (45-41), πριν έρθει η τρίτη περίοδος και το επιμέρους της 24-17. Στα τελευταία λεπτά, οι πρωταθλητές δεν μπόρεσαν να μειώσουν αρκετά τη διαφορά, δεν μπήκαν ποτέ ουσιαστικά στην διεκδίκηση του ματς και λίγες μέρες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό, ήρθε ακόμα μία.

Κορυφαίος των νικητών ο Τίμα με 26 πόντους (8/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολές), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ 18 μέτρησε ο Σβεντ (3/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6/6 βολές) και 9 ασίστ. Εξαιρετικός με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Τζέρεμι Έβανς, αλλά και ο Γιόνας Γερέμπκο με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, την ώρα που για τη ΤΣΣΚΑ προσπάθησε ο Νταρούν Χίλιαρντ με 24 και ο Μάικ Τζέιμς με 20 (2/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/9 βολές) και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-41, 69-58, 96-80