Ρεάλ: Πρώτη και καλύτερη με… διαστημικό Κάρολ!

2017-04-07T22:53:31+00:00 2017-04-07T23:33:59+00:00.

07/Apr/17 22:53

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε στα τελευταία λεπτά κι επικράτησε της Αναντολού Εφές, ολοκληρώνοντας τη regular season με τέσσερις σερί νίκες

Η “βασίλισσα” επικράτησε 97-80, με τον Τζέισι Κάρολ να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση, έχοντας 29 πόντους με 7/8 τρίποντα!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που ηγήθηκε του ξεσπάσματος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το διάστημα η Ρεάλ έκανε επιμέρους 35-20, έχοντας 8/10 τρίποντα. Συνολικά μέτρησε 15/30 σουτ έξω από τα 6μ75.

Οι Μαδριλένοι ως πρώτοι θα αντιμετωπίσουν την Νταρουσάφακα, έχοντας πλεονέκτημα έδρας, την ώρα που η Εφές θα βρεθεί στον δρόμο του Ολυμπιακού.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα

Ήταν ένα ματς για το οποίο είχαν ακουστεί πολλά ωστόσο τα υπόλοιπα αποτελέσματα το έκαναν αδιάφορο. Παρ’ όλα αυτά Ρεάλ και Εφές έδωσαν μάχη για τη νίκη, με τους γηπεδούχους να την παίρνουν στο φινάλε.

Η τουρκική ομάδα εμφανίστηκε ανταγωνιστική και στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν κοντά στο σκορ. Για την ακρίβεια στο 33′ το σκορ ήταν 70-71, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ήρθε το… ξέσπασμα των παικτών του Λάσο.

Στο τελευταίο τετράλεπτο οι Μαδριλένοι πέτυχαν 21 πόντους με 5/6 σουτ κι έτσι μετέτρεψαν το 76-74 (36′) σε 97-80.