Μπασκόνια και Σενγκέλια ”βύθισαν” την Μπαρτσελόνα

2017-12-22T22:18:39+00:00 2017-12-22T23:31:06+00:00.

22/Dec/17 22:18

Η Μπασκόνια ήταν η νικήτρια στον ισπανικό ”εμφύλιο” της 14ης αγωνιστικής και ”βύθισε” ακόμα περισσότερο την προβληματική Μπαρτσελόνα, που όμως γλίτωσε την συντριβή. Ασταμάτητος ο Σενγκέλια!

Μετά το τελικό 85-82, οι νικητές ανέβηκαν στο 8-8, με τους ηττημένους να γνωρίζουν την δέκατη ήττα την φετινή χρονιά.

Η εξέλιξη: Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς. Και οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ, έτοιμες να κάνουν τα πάντα για τη νίκη, η Μπασκόνια για να εδραιωθεί στην οκτάδα και η Μπαρτσελόνα για να σώσει ό,τι σώζεται από τη φετινή πορεία στην Ευρωλίγκα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τον Τορνίκε Σενγκέλια να δείχνει από την αρχή πως απόψε είναι η βραδιά του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις, κυρίως μέσα από την ρακέτα και το σκορ σταμάτησε στο 22-17.

Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν άλλη υπόθεση. Ο Σενγκέλια δεν έλεγε να χάσει τρίποντο (4/4 στο πρώτο μέρος) και με 20 προσωπικούς πόντους ”έπνιξε” την Μπαρτσελόνα με επί μέρους 30-18! Σκορ ημιχρόνου 52-35!

Τρομερό come-back, αλλά… Μπασκόνια

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου απλά επιβεβαίωσαν όσα είχαμε δει μέχρι στιγμής. Oι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι με τρομερό ποσοστό από την γραμμή του τριπόντου, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακουλουθήσουν με τίποτα τον φρενήρη ρυθμό και η διαφορά ”έπαιζε” στους 20 πόντους.

Φαινομενικά, τα 10 εναπομείναντα λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό αποτέλεσμα και αν ο Σενγκέλια θα έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα.

Παρόλα αυτά, η Μπαρτσελόνα με ένα σπίστευτο 17-0 σερί έκανε το σκορ 74-74, με περισσότερα από 5 λεπτά να μένουν στο ρολόι. Η πιεστική άμυνα, σε συνδυασμό με την ευστοχία από τα 6,75 μ., έφεραν και πάλι στο ματς τους Μπλαουγκράνα. Οι πολλές άστοχες επιθέσεις και τα απανωτά λάθη έφεραν την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ, μετά από τρίποντο-μαχαιριά του Χουάν Κάρλος Ναβάρο, 46 δεύτερα πριν το τέλος!

Οι δύο βολές του Σενγκέλια έβαλαν με έναν μπροστά την Μπασκόνια και στην επόμενη φάση ο Ναβάρο έχασε την μπάλα από τον Τζάνινγκ. Ο Χουέρτας κέρδισε το φάουλ και με 2/2, 13 δεύτερα πριν το τέλος έγραψε το τελικό 85-82, καθώς στο τέλος ο Ναβάρο εκτέλεσε ένα άστοχο τρίποντο, υπό κακές προϋποθέσεις.

Που κρίθηκε: Το κλέψιμο του Τζάνινγκ πάνω στο Ναβάρο, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και στην συνέχεια οι 2/2 βολές του ψύχραιμου Χουέρτας, έδωσαν την αγχωτική -εν τέλει- νίκη στους Βάσκους.

Παίκτης-κλειδί: Με διαφορά ο Τορνίκε Σενγκέλια. Ο Γεωργιανός φόργουορντ ήταν απολαυστικός και με το εκπλητικό του πρώτο ημίχρονο, που είχε ήδη 20 πόντους με 4/4 τρίποντα(!) και μόλις ένα χαμένο σουτ, έδειξε πως μπορεί να θέσει νέο προσωπικό ρεκόρ πόντων στην διοργάνωση και το κατάφερε (προηγούμενο 22 απέναντι στην Βαλένθια στις 25/10/17).

Τελείωσε με 24 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ με 31 βαθμούς στην αξιολόγηση, είναι ένας απο τους δύο MVP της αγωνιστικής (31 και ο Κόρι Χίγκινς της ΤΣΣΚΑ).

Σημαντική η συνεισφορά του Ναβάρο για τους ηττημένους. Ο ιστορικός αρχηγός των Καταλανών τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους (0/1 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές) 7 ασίστ, ενώ απόψε ξεπέρασε τα 600 εύστοχα τρίποντα (601) στην διοργάνωση.